Производителят на луксозни автомобили Rolls-Royce ще разшири завода и глобалната си централа в Гудууд, за да отговори на нарастващото търсене на поръчкови модели.

Компанията ще инвестира над 300 млн. паунда (375 млн. долара), за да може да произвежда по-персонализирани версии на своите автомобили за супербогатите си клиенти.

Въпреки че продажбите на бензинови и дизелови автомобили във Великобритания трябва да бъдат преустановени до 2030 г., шефът на Rolls-Royce отказа да каже дали компанията ще спре да продава коли с двигатели с вътрешно горене на клиенти в чужбина.

Rolls-Royce е продала 5 712 автомобила през 2024 г., което представлява спад, в сравнение с отчетените рекордни продажби от 6 032 коли през 2023 г., но общата им стойност е била по-висока заради това, че компанията продава повече поръчкови автомобили.

Тези числа може да изглеждат малки, в сравнение с милионите автомобили, които най-големите автопроизводители доставят всяка година, но Rolls-Royce развива дейност на един по-рядък пазар.

От марката казват, че "не обявяват цените си", но се смята, че най-евтиният ѝ модел - Ghost, се продава на базова цена от 250 000 паунда (313 000 долара). Началните цени на SUV модела Cullinan и на електрическия модел Spectre се смята, че започват от около 340 000 паунда (425 000 долара).

Като производител на луксозни автомобили, фокусиран върху експортните пазари, Rolls-Royce е изолирана от много от предизвикателствата, пред които е изправена автомобилната индустрия в Европа, като цяло.

Компанията обаче беше засегната от спада на търсенето в Китай, която е един от най-важните ѝ пазари.

По-рано през годината главният изпълнителен директор Крис Браунридж заяви, че нарастващото търсене на персонализирани автомобили помага за компенсирането на този спад.

120-годишната британска марка попадна под контрола на BMW през 2003 г. и откри официално своя обект в Гудууд, Западен Съсекс, през същата година. От Rolls-Royce казват, че това разширяване ще подсигури бъдещето ѝ в Обединеното кралство.

Персонализация

За някои клиенти просто да притежават Rolls-Royce не е достатъчно ексклузивно. В последните години компанията се фокусира все повече върху изграждането на силно-персонализирани версии на своите автомобили, които след това могат да бъдат продавани на още по-високи цени. Нейните конкуренти правят същото.

Това включва коли с холографска боя, такива, в които има произведения на изкуството или пък сложни ръчни бродерии в салона. Един от моделите, проектиран в чест на филма за Джеймс Бонд "Голдфингър" от 1964 г., има елементи, изработени от солидно 18-каратово злато.

Това генерира "по-сложни комисиони" и "засилва необходимостта" от разширяване на Гудууд, за да имаме повече пространство, заяви Браунридж пред BBC.

Производството на персонализирани автомобили, докато в същото време се генерира печалба, е трудоемък процес, който изисква време и пространство.

В същото време, както много други автопроизводители, компанията се подготвя за бъдеще, в което продажбите на конвенционални коли ще бъдат спрени и те ще бъдат заменени от електромобили.

От Rolls-Royce казват, че разширяването на завода на компанията ще "създаде допълнително пространство" за производството на поръчкови автомобили.

Планът също така "ще подготви производственото съоръжение за преминаването на марката към бъдеще, в което се произвеждат изцяло електромобили".

Компанията вече е получила разрешително за разширението на завода в Гудууд, който беше построен през 2003 г. и първоначално имаше 300 работници. В момента на обекта работят над 2 500 души, а други 7 500 са част от веригата на доставки във Великобритания.

Браунридж заяви, че инвестицията в Гудууд потвърждава факта, че компанията "е много сигурен бизнес в дългосрочен план" и че тези работни места "са до голяма степен в безопасност".

В САЩ президентът Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност този месец, заплаши да наложи много по-високи мита върху вноса на автомобили.

Браунридж заяви, че САЩ " е много важен пазар", но клиентите на Rolls-Royce могат да си позволят по-голяма "ценова еластичност", в сравнение с тези на масовия пазар и че фирмата не разчита на САЩ.