Бонусите за инвестиционните банкери на Уолстрийт може да скочат с 35% тази година, прогнозират експерти, цитирани от The Guardian.  

Служителите в редица финансови компании, включително хеджфондове, мениджъри на активи и инвестиционни банки, ще се радват увеличение за първи път от две години насам.

То се дължи на възстановяването на бизнес доверието и пазарната активност, тъй като компаниите са по-склонни да поемат рискове - на фона на отслабващата инфлация и очаквания спад на лихвите.

При инвестиционните банкери, които работят в поемането на дългове, се очаква най-голям ръст, като в този сегмент бонусите може да скочат с между 25% и 35% заради увеличаващата се активност на облигационния пазар. Все повече компании и правителства емитират дългови ценни книжа с инвестиционен клас през първата половина на годината.

Общият бонусен фонд на Уолстрийт възлиза на 33.8 милиарда долара през 2023 г., което представлява средно възнаграждение от 176 500 долара на човек, според данни, публикувани от щатския финансов контрольор на Ню Йорк през март.

Финансовите компании, които помагат за емитирането на нови акции, са плътно зад тях, като базираната в Ню Йорк консултантска компания Johnson Associates прогнозира 20% до 30% увеличение на бонусите след скок в листванията на фондовия пазар.

Подобряването на условията за хеджфондовете, които са убедили инвеститорите да отделят повече пари, може да доведе до 5% до 15% увеличение на бонусите за собствения им персонал. Междувременно, мениджърите на богатство и активи са на опашка за по-големи бонуси между 5 и 10% през 2023 г.

Въпреки че данните на консултантската компания отразяват очакванията за бонусите за американските банкери, много е вероятно те да повлияят на техните глобални партньори, включително европейските предни постове на JP Morgan и Goldman Sachs. 

Отделен доклад на Dartmouth Partners - компания за подбор на персонал за банки, консултантски фирми и стартиращи компании, прогнозира, че инвестиционните банкери в Лондон ще получат по-големи бонуси през тази финансова година благодарение на възстановяването на пазарната активност.

Банкерите в Обединеното кралство вероятно ще се възползват и от решението за премахване на тавана на бонусите, въведен от властите на ЕС след финансовата криза, за да се ограничи поемането на риск. Бившите консервативни правителства на Великобритания решиха да се откажат от тези правила, отваряйки вратата за по-големи бонуси.

Въпреки че е малко вероятно този ход да повиши общите заплати, той може да доведе до по-високи възнаграждения за някои финансисти.

Barclays стана първата банка със седалище в Обединеното кралство, която официално премахна тавана на бонусите тази седмица, като служителите й ще могат да печелят допълнителни възнаграждения на стойност до 10 пъти тяхната заплата. 

Някои големи банки в САЩ също направиха подобни обещания в Обединеното кралство по-рано тази година, като Goldman даде възможност на стотици от най-добре печелещите си служители да си докарват 25 пъти над заплатите си под формата на бонуси.

Въпреки това Johnson Associates предупреждава, че изплащанията могат да бъдат засегнати, ако пазарните и икономическите условия се влошат през последните шест месеца на годината.  

Коментарите идват след седмица на трусове на световните фондови пазари. Масовите разпродажби бяха предизвикани от опасенията за икономически спад в САЩ, както и от спад в технологичния сектор след серия от неблагоприятни финансови резултати.  

Някои анализатори обаче очакват турбуленциите да продължат и през следващите месеци. Инвеститорите нервно чакат резултатите от президентските избори през ноември, които ще изправят бившия президент Доналд Тръмп срещу настоящия вицепрезидент на Демократическата партия Камала Харис.