Нарастващата цена на биткойна е привлякла вниманието на модни марки и търговци на дребно от висок клас, предизвиквайки по-нататъшен интерес към предлагането на криптовалути като средство за разплащане, за да се възползват от натрупаните нови богатства и да изградят лоялност от страна на инвеститорите в крипто.

Доскоро само няколко луксозни марки, в това число LVMH, марките часовници Hublot и Tag Heuer, както и модните марки Gucci и Balenciaga, са експериментирали с предложения за плащания в криптовалути.

В последните седмици луксозната верига френски универсални магазини Printemps обяви, че ще си партнира с най-голямата криптоборса в света Binance и с френската финтех компания Lyzi, за да приема плащания с криптовалути в магазините си във Франция, в това число биткойн и етер.

Така тя стана и първата верига универсални магазини в Европа, която приема подобни плащания. Този ход, който дойде на фона на поскъпването на биткойна, беше забелязан и от други марки и търговци на дребно, които проявяват интерес да се присъединят.

"Имаше доста обаждания, това предизвика интерес," заяви пред Reuters Дейвид Принсей, президент на Binance Франция, който казва, че компанията води разговори и с други луксозни марки.

Производителят на луксозни запалки и химикалки S.T. Dupont възнамерява да започне да приема плащания с криптовалути в два свои магазина в Париж преди празниците.

В сферата на изживяванията, круизната компания Virgin Voyages започна през този месец да предлага първия си продукт, за който приема плащания с биткойн – годишна карта на стойност 120 000 долара, която осигурява до една година плавания на круизните кораби на компанията.

Регулаторни органи отдавна предупреждават, че криптовалути, като биткойна, са високорискови активи с ограничена употреба в реалния свят. Високата волатилност е друга бариера за по-широкото им възприемане като платежно средство.

Обещанията за подкрепа от страна на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който се очаква да въведе по-благоприятни регулации спрямо електронните валути, бяха в основата на поскъпването на биткойна до рекордни нива.

Анализатори от S&P казват, че този наратив започва да се променя, отбелязвайки, че блокчейн иновациите на финансовите пазари биха могли да увеличат предсказуемостта при криптовалутите.

В търсене на иновативно брандиране

Луксозни марки отдавна се стремят да предлагат продуктите си на заможни клиенти от технологичната индустрия, като отварят магазини в молове в Силициевата долина и пускат продукти, като Hermes Apple Watch.

Сега новото богатство, генерирано от рекордните стойности на биткойна в последно време, чиято цена достигна 107 000 долара в понеделник, идва на фона на най-големия спад в индустрията на луксозните стоки от години, която търси нови източници на растеж.

Приемането на плащания с криптовалути може да бъде начин за компаниите да се брандират като иновативни вместо като “стари марки, които продават само на поколението, родено след Втората световна война,” казва Андрю О‘Нийл, анализатор в S&P Global Ratings.

Възможността за плащане с криптовалути остава до голяма степен символична. Търговците на дребно конвертират отново средствата в евро и долари, за да неутрализират рисковете от волатилността, а повечето купувачи считат методите за плащане за “нещо, което вече е разрешено” от платформи, като PayPal или Venmo, казва О‘Нийл.

За биткойн инвеститорите обаче, луксозните стоки - като дизайнерска чанта или скъп часовник, са очевиден избор за диверсифициране на портфейла, казват анализатори.

Като признак за нарастващ интерес от страна на дизайнерските марки, Balenciaga наскоро пусна кожен калъф за карти, който може да съхранява хардуерния портфейл на Ledger Stax. Черният кожен аксесоар е с цена на дребно от 350 евро.

По-луксозната версия Stax Crypto, с извит тъчскийн, се предлага на цена от 399 долара в Best Buy. Продуктът на компанията Flex, който наподобява умален Amazon Kindle, се продава за 249 долара, а Nano версията, която изглежда като USB флашка, се продава за 79 долара.

Достигане до по-млада клиентела

Грегори Бут, главен директор Клиенти и дигитални продукти в конгломерата за луксозни стоки Kering, описва стратегията на групата по отношение на технологиите като “тествай и научи” вместо “изчакай и виж."

Той набляга на факта, че внедряването на нови технологии е от ключово значение за достигането до по-младата и до азиатската клиентела.

От 2022 г. насам притежаваната от Kering луксозна марка Gucci направи възможна покупката на повечето си продукти в САЩ с 10 криптовалути.

Printemps работи по въпроса с разширяването на плащанията с криптовалути в Ню Йорк, където планира да отвори магазин в района на Уолстрийт през март.

Поскъпването на биткойна в края на 2021 г. предизвика първоначална вълна от интерес от страна на луксозни марки, като на следващата година Tag Heuer и Gucci вече приемаха плащания с дигитални валути за някои покупки в САЩ.