Пощенски марки, посветени на българските актьори Георги Парцалев и Георги Калоянчев, от чието рождение се навършват 100 години през следващата година, ще издаде България през 2025 г.

Те са включени в тематичния план на страната, в който има планирани общо 34 пощенски марки и 21 теми, посочват от Министерството на транспорта и съобщенията. 

Очаква се интересът на колекционерите да бъде насочен към изданието на тема „Етнография – български възрожденска дантела“, както и „Римски императори, свързани с българските земи“.

С голям филателен потенциал е марката на тема „Европа“, която тази година е посветена на националните археологически открития.

През 2025 г. с пощенски марки ще бъдат отбелязани годишнини от рождението на поета Иван Вазов, банкера Атанас Буров, както на революционерите Ангел Кънчев и Захари Стоянов. 

Първите пощенски марки у нас 

Първите български пощенски марки, © Регионален исторически музей – Сливен

Първите пощенски марки в България са известни с името „сантими”. Названието им произхожда от френския сантим - паричната единица, в чийто номинал са издадени, тъй като непосредствено след Освобождението България няма собствена валута.

Те са еднакви по размер и изображение - върху тях има изправен лъв с корона, обграден от двойна елипса, в горната част на която е изписано „българска поща”, а в долната стойността на марката. Отпечатани са в Държавната руска печатница в Санкт Петербург и са пуснати в употреба на 1 май 1879 г.

Първата българска марка в левове и стотинки пък е отпечатана едва през 1881 г. отново в Санкт Петербург. Марките от серията стават популярни с наименованието "лъвчетата". 

Първите пощенски марки в света 

Първите пощенски марки в света са наречени черно пени. Те влизат в обращение на 6 май 1840 г. в Англия по идея на Роуланд Хил, като на тях върху черен фон е изобразена 19-годишната кралица Виктория.

Графичният дизайн на марката е създаден от шотландския книжар и печатар Джеймс Чалмърс. Черното пени обаче се използва едва около 10 месеца, след което е извадено от употреба, тъй като се оказва, че печатът върху черния фон не е достатъчно отчетлив и бързо се изтрива.

Взема се решение марката да бъде в червен цвят и така през 1841 г. се появява червеното пени.

Най-скъпата българска пощенска марка

Най-скъпата българска марка е плод на печетарска грешка. Тя е наречена „Обърнатата конница” и е оценена на 25 000 евро. В България има само 5-6 екземпляра от нея, а по света са около 30.

Марката е отпечатана през 1911 г. в Полиграфическия институт в Рим. На нея е изобразен цар Фердинанд и синовете му княз Борис и принц Кирил на коне. Оказва се обаче, че фигурите им са с главата надолу.

След като печатарите виждат грешката си, те спират машината и унищожават марките, които са с номинал 50 стотинки. 28 от тях обаче оцеляват, като се смята, че попадат у печатаря Иван Пройков. След това следите им се губят.

Най-скъпата пощенска марка в света

Това е "Британска Гвиана от 1 цент", продадена за 9.5 милиона долара през 2014 г. Тя е издадена през 1856 година и е единствената оцеляла от серията си. Ръчно отпечатана е на розово-лилава хартия и има черен печат с надпис British Guiana. Postage One Cent.

Марката е била част от колекцията на американския милиардер Джон Дю Понт, който е обвинен в убийство и умира в затвора.