
Магистралата, която води на запад от столицата на Саудитска Арабия, криволичи през червеникави дюни из пустинята Ад-Дахна, където температурите през лятото може да надхвърлят 50 градуса по Целзий.
След около 2 часа път с кола от маранята изниква група от сгради, наподобяващи заводи.
Този отдалечен регион, известен като Шакра, заема централно място в плановете на Саудитска Арабия да отглежда повече пилета и да бъде водещият фермер в Близкия изток.
Местен преработвателен завод, собственост на Tanmiah Food Co., обработва около 150 000 птици на ден, които се доставят на вериги, като McDonald’s, Popeyes и Subway и редица други клиенти.
Една от най-горещите и сухи държави в света почти е удвоила производството на птиче месо в последното десетилетие - на фона на усилията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман за постигане на продоволствена самодостатъчност.
Кралството внася около 80% от това, което консумира, което предизвика опасения относно евентуален недостиг във времена на засилващо се геополитическо напрежение, заразни болести по животните и напрегнати вериги на доставки.
“Страхът е същият, както при всички правителства – продоволствената сигурност,” казва пред Bloomberg Рупърт Клакстън, директор Месо и животновъдство в консултантската компания Gira.
“Те са чувствителни към идеята, че други страни може да ги изпреварят.”
В последно време се изписа доста за стратегията на страната „Визия 2030 г.“, която има за цел да диверсифицира икономиката и да намали зависимостта от петрола, като подкрепя индустрии, например туризъм, автомобили и полупроводници. Досега в реализацията на плана са ангажирани над 1 трлн. долара.
Изхранването на хората е основна част от тези усилия, като най-малко 17 млрд. риала (4.5 млрд. долара) са предназначени само за птицевъдния сектор. Кралството също така иска повече компании, които отглеждат плодове, зеленчуци и риба, трупайки стратегически хранителни резерви за бъдещи кризи.
Страната поглежда и към чужбина, като инвестира в производители на птиче месо, подобно на бразилската BRF SA и украинската MHP SE, стопанисва земеделска земя в Аризона и Калифорния и се стреми да придобие подразделението за агробизнес на базираната в Сингапур Olam Group Ltd.
От Tanmiah обявиха по-рано през месеца, че ще си партнират с китайския подизпълнител Chengdu Design & Research за изграждането на 100 съоръжения за отглеждането на бройлери в цялата страна.
Пилешкото, което е най-консумираното месо в света, е достъпен избор на протеин за страната, в която средната класа се увеличава бързо, говеждото месо все още е лукс, а населението от около 37 милиона души е младо и все по-западно ориентирано.

С ръст от около 6% годишно, Саудитска Арабия е един от най-бързо растящите производители в света, според Gira. Вериги ресторанти, като AlBaik - местната версия на KFC, са придобили култов статут, а годишната консумация в страната надхвърля 1.5 млн. тона.
Кооперативите в страната изминаха дълъг път за относително кратко време. Само преди десетилетие едно от пет пилета в страната умираше, преди да стигне до кланицата, казва главният изпълнителен директор на Tanmiah Зулфикар Хамадани.
Днес смъртността е под 4%, което е горната граница за местните фермери на компанията. Доставчиците получават бонуси, ако отговарят на това изискване. Хамадани казва от своя офис в Рияд:
“Пилетата не са присъщи за пустинята, нали? Отглеждането им тук винаги е било предизвикателство.”
Неговата компания е четвъртият най-голям производител в страната, а акциите ѝ поскъпват със 17% през миналата година.
Официалните данни сочат, че Саудитска Арабия е произвела рекордните 558 000 тона птиче месо през първото полугодие на 2024 г., което представлява увеличение от 9% на годишна база.
Основната кланица на Tanmiah близо до Шакра е на около 200 км от Рияд. В пет завода в страната подразделението за птиче месо на Tanmiah - ADC, коли по около 550 000 птици на ден, което представлява 12-кратно увеличение спрямо 2013 г.
Всичко се свежда до изготвянето на уникален начин на хранене и намирането на подходящите температури, казва Маркос Делоренцо, главен изпълнителен директор на подразделението.
Антибиотици и хормони на растежа не се използват, а птиците консумират храна, богата на протеини, аминокиселини и електролити.

Преди да стигнат до завода Shaqra, зрелите пилета се съхраняват в помещения за бройлери при температура не по-висока от 24C. Малките пиленца трябва да се отглеждат при 32C.
Саудитците предпочитат цели пилетa, които са в основата на няколко местни ястия, с тегло, което не надхъвърля 1.3 кг. Тези пилета са наполовина на размерите на типичното пиле в САЩ, Великобритания или Бразилия.
На фона на променящото се общество обаче, все повече жени работят и шофират, като по този начин прекарват по-малко време у дома, а пилетата се продават все повече на части.
BRF представи своята продуктова линия от предварително мариновано пилешко месо „Лесно и сочно“, което може да бъде сготвено за 10 минути.
“Дамите искат удобство,” казва Игор Марти, вице президент, отговарящ за халал пазарите в BRF, която притежава марката Sadia и доставя пилета на кралството от 70-те години.
“Те искат, като се приберат вкъщи, да разполагат с нещо лесно за готвене, което е питателно.”
BRF продава около 350 000 тона годишно и има около 1 000 служители в Саудитска Арабия. Компанията си партнира с държавния инвестиционен фонд за закупуването на 26% дял в местния производител Addoha Poultry Co.
Сделката е част от стратегията на BRF да изгражда свой местен отпечатък от люпилнята до завода, казва Марти.
Tanmiah си сътрудничи с американската Tyson Foods Inc. за създаването на глобална халал марка за износ, казва Хамадани. Дейността на BRF в Саудитска Арабия ще подпомогне тази цел.
Някои от най-големите компании за месо навлизат в този процъфтяващ бизнес. Бразилската JBS SA, която е най-големият играч на пазара, разширява преработвателните си съоръжения, а Tyson придоби дял в две подразделения на Tanmiah.
MHP разширява местния си бизнес посредством смесено дружество за изграждането на люпилни за доставка на яйца и еднодневни пилета на саудитски производители.
“Без яйцата не можете да произвеждате пилета,” казва Евгений Левтеров, ръководител на подразделение MENA на украинската компания. “Установихме, че тук има възможности.”
Дори и на фона на всичко това, не е ясно дали страната ще постигне целта от 100% местно производство до 2030 г. Вносът на зърно, ваксини и оборудване увеличава производствените разходи и цените, както и изискванията за климатизация на клетките, казва Клакстън.
В допълнение, кралството не може да се изолира от глобалния пазар заради рисковата експозиция, казва Левтеров. Износителите може да се приспособят към реалността да изгубят част от местната си дейност и да не могат да доставят на страната във времена на нужда. Според Клакстън:
“Реалността е, че те могат да инвестират достатъчно бързо във ферми, люпилни и фуражни заводи. Това не е достатъчно, за да спрат вноса. Потреблението продължава да расте и това отдалечава достигането на поставената цел.”
Освен това, правителството е изправено пред огромни бюджетни дефицити до 2030 г. Суровият петрол се търгува под необходимото балансиране през тази година на финансите на кралството ниво от най-малко 90 долара за барел, според Международния валутен фонд (МВФ).
Това пък превръща Саудитска Арабия в един от най-големите емитенти на облигации на развиващите се пазари.
Въпреки това, Tanmiah запазва големите си амбиции, подхранвани от очаквания скок с 60% на приходите в периода 2023 – 2026 г., според прогнози на Bloomberg. Хамадани посочва:
“Ние, всъщност, сме компания, която предоставя възможности на 100%. Има доста попътен вятър на наше разположение.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg