Астрономите откриха три неизвестни досега луни около Уран и Нептун - най-отдалечените планети в нашата слънчева система.
Обектът, забелязан в орбита около Уран, е първото откритие от този вид от повече от 20 години. Останалите две луни гравитират около Нептун.
„Трите новооткрити луни са най-бледите, откривани някога около тези две планети ледени гиганти с помощта на наземни телескопи“, казва астрономът от Carnegie Institution for Science Скот С. Шепърд. „Необходима е специална обработка на изображенията, за да се видят такива бледи обекти.“
Разкритията ще бъдат полезни за мисии, планирани да изследват по-отблизо Уран и Нептун в бъдеще, които са приоритет за астрономите, тъй като ледените планети са наблюдавани в детайли само с Voyager 2 през 80-те години.
Откриване на бледи луни
Новооткритата луна на Уран е 28-ата, наблюдавана в орбита около ледения гигант и вероятно най-малката - с размери 8 километра напречно. На обекта, наречен S/2023 U1, му отнема 680 земни дни, за да направи една обиколка около планетата.
В бъдеще той ще бъде кръстен на герой от Шекспир, в съответствие с традицията луните на Уран да носят литературни имена.
Шепърд забелязва луната през ноември и декември, докато извършва наблюдения с телескопите Magellan в обсерваторията Лас Кампанас в Чили. Те играят играят ключова роля и в откриването на по-ярката от двете нови нептунови луни - S/2002 N5.
Телескопът Subaru, разположен на спящия вулкан Мауна Кеа на Хаваите, помага на Шепърд и неговите сътрудници да се съсредоточат върху другата изключително бледа нептунова луна - S/2021 N1.
И двете луни, с които общият брой на известните естествени спътници на Нептун става 18, са забелязани за първи път през септември 2021 г., но са нужни последващи наблюдения с различни телескопи през последните няколко години, за да се потвърдят техните орбити, съобщава CNN.
Ярката луна S/2002 N5 е с диаметър 23 километра и й трябват почти девет години, за да завърши една орбита около Нептун, докато бледата S/2021 N1 е с диаметър около 14 километра и има дълга орбита от около 27 години.
И двете, в крайна сметка, ще получат нови имена, които препращат към морски богини от гръцката митология. Нептун е кръстен на римския бог на морето, така че луните на планетата носят имената на по-малки морски богове и нимфи.
Хаотична слънчева система
Чрез изучаване на далечните ъглови орбити на луните, Шепард предположи, че те са „изтеглени“ в орбита около Уран и Нептун поради гравитационното влияние на гигантските планети малко след тяхното формиране.
Външните луни, обикалящи около всички гигантски планети в нашата слънчева система - Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун, споделят подобни конфигурации.
Възможно е някои от луните около гигантските планети да са фрагменти от по-големи спътници, които са се сблъскали с астероиди или комети и са се разпаднали. Разбирането как те са уловили луните помага на астрономите да „сглобят“ хаотичните ранни дни на нашата слънчева система.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 58 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg