Това може да не е точно „Ромео и Жулиета“, но балконската сцена в Испания се нажежава, тъй като страната възприема все повече това, което досега беше предимно германска любовна афера със слънчеви панели от типа „направи си сам“.
Такива панели вече са инсталирани на около 1.5 млн. балкона в Германия, където те са толкова популярни, че беше създаден терминът Balkonkraftwerk (балконска електроцентрала).
Производители твърдят, че инсталирането на няколко 300-ватови панела ще помогне на домакинство да пести до 30% от сметката си за електричество. С разходи между 400 и 800 евро и без такива за инсталация, панелите биха могли да се изплатят в рамките на шест години.
В Испания, където две трети от населението живее в апартаменти и инсталирането на слънчеви панели на покрива изисква съгласието на повечето обитатели на сградата, тази технология „направи си сам“ има очевидни предимства.
За поставянето на слънчеви панели на балконите не се изисква такова съгласие, освен ако фасадата на сградата не представлява историческа ценност или пък няма изрична забрана от асоциация на жителите или местните власти.
Нещо повече, стига инсталацията да не надхвърля 800 вата, тя не изисква сертифициране, което би могло да струва между 100 и 400 евро, в зависимост от района.
“Красотата на соларните панели е, че те са гъвкави, евтини и се включват директно в жилищната мрежа посредством конвертор, така че не трябва да плащате за инсталация,” казва Сантяго Вернета, главен изпълнителен директор на Tornasol Energy - един от основните доставчици в Испания.
На фона на продължаващия спад в цената на слънчевите панели, Вернета казва, че разходите за труд при инсталацията често са по-големи, отколкото цената на самите материали.
Както и с всички системи за слънчева енергия, на балконите също се генерира електроенергия само при слънчева светлина, а системата от батерии за съхранение може да добави най-малко 1 000 евро към разходите за инсталация.
Ракел Пауле, директор на базираната в Мадрид Fundación Renovables, казва, че все по-популярните енергийни общности, където жителите могат да се възползват от инсталации на слънчеви панели на покривите на намиращи се наблизо училища и спортни центрове, са друг начин за заобикаляне на проблема с получаване на одобрение с мнозинство.
“Балконската енергия е друго парче от пъзела,” казва тя. “Това е още една стъпка за използването на построената среда за генерирането на електроенергия.”
Вернета посочва, че вертикалната площ в градовете е много по-голяма от тази на покривите и че в Испания панелите върху балкони се възползват от нискостоящото зимно слънце повече, в сравнение с тези на покривите.
Градове, като Хелзинки, вече експериментират със сгради, облицовани със соларни панели. “Плъгин соларната енергия е част от целия набор от опции,” казва Майкъл Шмела, директор Пазарни проучвания в SolarPower Europe, която обединява 320 организации за слънчева енергия.
“Това, което прави слънчевата енергия на балкона толкова гъвкава, е, че можете да инсталирате панелите като част от сградата. Това е следващата стъпка. Технологията е налице, но нормативната уредба и архитектите трябва да я приемат. Има толкова много решения, а слънчевите панели на балконите са най-новата тенденция.”
Пауле набляга на факта, че самодостатъчността, независимо дали става въпрос за отделни домакинства или енергийни общности, е съществена част от енергийния преход - особено за градовете, които зависят от външни източници за около 97% от електроенергията си.
Макар някои градове и региони да предлагаха малки финансови стимули, бумът в Германия беше подхранван от нарастването на разходите за електроенергия, след като Русия нахлу в Украйна и след като беше решено, че съседите нямат право да възразяват срещу поставянето на панели на балконите.
Въпреки че балконската енергия е само малка част от нейния капацитет за слънчева енергия, Германия остава лидер по инсталиран капацитет за слънчева енергия в Европа.
Страната си е поставила за цел да генерира 80% от електроенергията си от възобновяеми източници до 2030 г. Целта на ЕС е 42%, която, според Шмела, ще бъде постигната.
Следващите след Германия по отношение на соларната енергия са Испания, Италия и Полша, като балконската енергия набира популярност и във Франция.
Междувременно, Белгия, която забрани плъгин соларните устройства поради опасения от включването на нерегистрирани системи в електропреносната мрежа, ще вдигне забраната.
“От години слънчевата енергия е най-бързо растящата и най-евтината в енергийния сектор,” казва Шмела, допълвайки, че това, от което има нужда сега, е разработването на батерии и по-голямо сближаване между вятърната, слънчевата и другите видове възобновяема енергия.
Вернета казва, че генерираната на балкони енергия навлиза бавно в Испания, но е уверен, че технологията ще се развие.
“Ако 1.5 милиона германци са си купили комплекти за слънчеви панели на балкона, сигурно има нещо в цялата тази работа.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- В Германия изкушават посетителите с олинклузив билети за Коледен базар
- Спад в промишленото производство изправя Германия отново пред рецесия
- Защо индустрията на вятърната енергия в Швеция може да стане жертва на собствения си успех?
- Предпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
Калкулатори
Най-ново
Компании, придобили активи за милиарди, сега ги продават на минимални цени
преди 2 часаТатяна Иванова, ОББ: Обратната връзка от клиентите е безценен подарък, защото ни прави още по-добри
преди 2 часаКитай строи най-голямото в света летище на изкуствен остров
преди 2 часаНад 30 000 българи карат ски във Франция
преди 2 часаСлънчеви панели на балкона: тенденция, която набира скорост
преди 2 часаЯпонски град ще посочва изхвърлящите неправилно боклука си
преди 3 часаПрочети още
ChatGPT се присъединява към WhatsApp
darik.bgАдриана Лима се омъжи тайно за дългогодишния си приятел (СНИМКИ)
darik.bgOpenAI vs Google: Търсенето в интернет чрез ChatGPT вече е достъпно за всички
darik.bgШимизу ЕС-Пулс преговаря за Ахмедов
dsport.bgЗа пътя към успеха, мечтите и амбициите - безапелационният Карлос Насар пред Дарик
dsport.bgИнтимност след раждането – кога е подходящият момент
9meseca.bgРастения, които носят късмет във вашия дом
idei.bgГайковертът: Вашият незаменим помощник в ремонта и поддръжката
idei.bg3 нестандартни предястия, които може да направите за Коледната вечеря
idei.bg