След 18-годишно чакане - Рим най-накрая ще реши проблем, който редовно оставя туристи и местни жители блокирани на окъпаните му от слънце улици. Италианският град ще се радва на хиляди нови таксита, съобщиха местните власти.

Рим и други италиански градове разполагат с много по-малко таксита, в сравнение с други европейски дестинации, защото мощните таксиметрови лобита се противопоставят на усилията за увеличаване на броя им или навлизането на конкуренти, като Uber.

Кметът на Рим Роберто Гуалтиери обаче заяви, че общината ще пусне на търг 1000 нови таксиметрови лиценза и 2000 нови разрешителни за Uber през следващия месец, които ще бъдат активни до декември.

„Бяхме парализирани от бюрокрацията, но нещата най-накрая се раздвижиха. Ситуацията трябва да бъде много по-добра до ноември“, каза Гуалтиери.

В момента в Рим има само 7 800 таксита, като не са издавани нови лицензи от 2006 г. насам. Допълнителни 1 000 частни коли пък служат като превозни средства под наем под шапката на Uber.

За сравнение, в Лондон има около 19 000 таксита плюс 96 000 частни превозни средства под наем, според данни от 2020 г., докато в Париж има 18 500 таксита и са издадени най-малко 30 000 лиценза за частни превозни средства.

Социалните медии редовно са наводнени с ужасяващи истории за хора, оставени да чакат превоз с часове на главната жп гара в Рим, докато таксиметровите приложения в пиковите часове са блокирани, а обажданията до таксиметровите диспечери поставени на изчакване.

Сдруженията на таксиметрови шофьори посочват, че истинският проблем е, че системата за обществен транспорт в Рим е разпокъсана, което означава, че те трябва да поемат напрежението. Те също така заявяват, че извън високия туристически сезон няма да има достатъчно работа, ако градските власти издадат повече лицензи.

Гуалтиери заяви, че такива ще бъдат издадени, въпреки протестите на таксиметровите шофьори. „Не можем да чакаме повече“, каза той.

Съгласно италианското законодателство, 80% от приходите от продажбата на лицензи трябва да бъдат предадени на съществуващи таксиметрови шофьори като форма на компенсация, тъй като стойността на собствените им лицензи пада заради новите шофьори.

Очаква се новите лицензи да се продават за около 70 000 евро всеки, прогнозират служители.

Въпреки това Еухенио Патане, ръководител на отдела за мобилност в кметството на Рим, каза, че наличието на повече таксита по улиците няма да реши всички проблеми в сектора.

„Нуждаем се от цялостно преразглеждане на национално ниво на законите за таксиметровите превози. Настоящият беше въведен през 1992 г. - различна ера, преди да има смартфони или приложения“.