Строителството на еднокилометровата кула Джеда (Jeddah Tower) в Саудитска Арабия, която след завършването й ще се превърне в най-високия небостъргач в света, е възобновено.
Проектът беше замразен преди почти седем години, на фона на антикорупционна чистка в цялото кралство.
На церемония, проведена на обекта в сряда, консорциумът за развитие, който стои зад кулата - Jeddah Economic Company (JEC), обяви, че съоръжението трябва да бъде завършено през 2028 г.
Високият 1000 метра небостъргач беше готов около една трета, когато през 2017 г. няколко ключови фигури (включително председателите както на главния изпълнител, така и на конгломерат, съфинансирал проекта) бяха задържани в рамките на кампанията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман срещу корупцията.
Работата продължи след арестите, въпреки че беше спряна в началото на 2018 г. През януари същата година, с нарастваща загриженост за икономическите последици от чистката, JEC посочи пред CNN, че строителството ще продължи, но въпреки това последва дългогодишно прекъсване. Смята се, че пандемията от COVID-19 също е забавило възобновяването на работните дейности.
На церемонията тази седмица присъства един от задържаните по-рано служители - саудитският принц Алуалид бин Талал, който е председател на Kingdom Holding Company и един от основните поддръжници на проекта.
Алуалид - братовчед на престолонаследника, беше освободен почти три месеца след ареста му, въпреки че не е известно защо и при какви обстоятелства се е случило това. След вчерашната церемония той публикува видео в X, показващо цифров образ на блестящата кула с надпис: „Върнахме се“.
Друга ключова фигура, замесена в антикорупционната кампания, беше Бакр бин Ладен - председател на главния изпълнител на небостъргача Saudi Binladen Group.
Строителният магнат, който е полубрат на Осама бин Ладен, беше освободен през 2021 г. - три години след ареста му. Фирмата на семейството му, която също притежава дял в проекта Jeddah Tower, е наета отново, за да завърши строителните работи.
Според съобщение, публикувано чрез саудитската фондова борса, новият договор на Saudi Binladen Group е на стойност 7.2 милиарда риала (1.9 милиарда долара), от които около 1.1 милиарда риала (290 милиона долара) вече са платени за извършена работа. В момента са построени 63 от 157-те етажа на кулата.
Докато церемонията в сряда отбеляза официално, че строителството се възобновява, сателитни изображения, предоставени на Newsweek от американската фирма Maxar Technologies преди два месеца, предполагат, че на обекта вече се работи.
През септември 2023 г. базираното в Дубай списание MEED съобщи, че JEC преговаря с изпълнители за включване в проекта, въпреки че компанията отказа да потвърди плановете си пред CNN по това време.
Проектиран за крайности
По-рано известен като Kingdom Tower, първата копка на небостъргача беше направена през 2013 г. и първоначално се очакваше той да бъде завършен до 2020 г. Той ще се издига на повече от 152 метра над Бурж Халифа в Дубай - в момента най-високата сграда в света.
С изглед към Червено море в търговската столица на Саудитска Арабия - Джеда, небостъргачът се очаква да предлага офисни, търговски и жилищни площи.
Първоначалните планове, представени за първи път през 2011 г., включваха хотел, търговски център и най-високата площадка за наблюдение в света. Няма потвърждение, че спецификациите на дизайна и сградата са останали непроменени.
Кулата е проектирана от американския архитект Ейдриън Смит, който използва основата на сградата под формата на „три венчелистчета“ и заострената аеродинамична форма, за да преодолее огромните технически предизвикателства на строителството на такива височини.
От базираната в Чикаго компания на архитекта Adrian Smith + Gordon Gill посочиха, че формата на кулата „създава сноп листа, изстрелващи се от земята“. Плановете включват 59 различни асансьора, кобминирани в това, което фирмата нарича „една от най-сложните асансьорни системи в света“.
Jeddah Tower ще бъде перлата в короната на по-широк проект с площ от 5 202 570 кв. м и на стойност 20 милиарда долара, наречен Jeddah Economic City.
Говорейки пред CNN през 2018 г., тогавашният главен директор по развитието на JEC Хишам Джома каза, че проектът „променя нагласата“ на Джеда, която традиционно е възприемана като врата към свещените градове Медина и Мека.
„Преди кулата това не се смяташе за място, на което да живеят хора“, каза тогава Джома, който впоследствие почина. „Ние създаваме независим град, за да не се налага да си тръгвате оттук.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 3 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 24 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 33 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 37 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg