"Възрастта за пенсиониране по никакъв начин не трябва да се пипа."

Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред БНТ.

"Мисля, че тази тема наистина трябва да бъде затворена и никой да не си помисля, че трябва да вдигне пенсионната възраст.“ 

Министърът посочи още, че не трябва реформа в системата, а надграждане и възможности тя да бъде подобрена:

„Това е най-консервативната система. Всеки човек е свързан с нея от първия до последния си работен ден и трябва да има предвидимост. И той трябва да знае, когато започне работа, как ще се пенсионира“.

Министър посочи още ,че според различните статистики, сивата икономика у нас възлиза на около 25% и ако я изсветлим, ще влязат още средства в бюджета на държавата.

Той представи изчисления от калкулатора на загубите, разработен от Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт.

Според данните, ако един човек се осигурява около минималната работна заплата и взема още около 2000 лв. под масата, той ще загуби над 300 000 лв., които няма да получи под формата на обезщетения и пенсия.

Най-големият проблем е демографията

Според министър Гуцанов, демографията е най-големият проблем за страната. Той анонсира няколко възможности за подкрепа на младите семейства. Първата е повишаване на втората година от майчинството от 750 лева, колкото е в момента, до около 1000 лева.

“На второ място –жената да получава поне 75 процента от тези средства, ако се върне на работа през тази втора година”.

Разчетите показват, че само 10% повече майки да се върнат, разходите за обезщетения ще намалеят с над 12 млн., а приходите ще се увеличат с почти 21 млн. лв., допълни Гуцанов.

Други мерки, анонсирани от министъра, са повишаване на подпомагането с повече средства за първо и второ дете.

„Иска ми се да създадем и една Национална програма „Покрив и четири колела“, т.е. младите семейства да получат подкрепа за първо жилище, първи автомобил“.

Най-високата пенсионна възраст в Европа

Междувременно, Дания направи сериозна крачка в пенсионната си политика, след като парламентът прие закон за постепенно увеличаване на пенсионната възраст до 70 години до 2040 г. Това ще я превърне в страната с най-високата пенсионна възраст в Европа, съобщава BBC, цитирана от darik.bg.

Системата за определяне на възрастта за пенсиониране в страната е обвързана с продължителността на живота още от 2006 г. Преразглеждана на всеки пет години, тя предвижда увеличение от сегашните 67 години до 68 през 2030 г., 69 през 2035 г. и 70 години за всички, родени след 31 декември 1970 г.

Решението предизвика остри реакции и вълна от недоволство. През последните седмици в Копенхаген се проведоха протести, подкрепени от синдикатите.

Каква е пенсионната възраст у нас и в Европа?

В последните години много европейски правителства промениха пенсионните си системи, за да отразят по-дългата продължителност на живота и натиска върху бюджетите:

  • Швеция - най-ранната пенсионна възраст е 63 години.
  • Италия - стандартната възраст е 67 години, с възможност за увеличение.
  • Обединеното кралство - пенсионната възраст се увеличава за хората, родени след април 1960 г.
  • Франция - през 2023 г. възрастта беше повишена от 62 на 64 години, въпреки масовите протести и бунтове.

В България, към 2025 година, условията за пенсиониране по общия ред са следните:

  • Жени: навършени 62 години и 4 месеца и осигурителен стаж от 36 години и 8 месеца.
  • Мъже: навършени 64 години и 8 месеца и осигурителен стаж от 39 години и 8 месеца.

За лицата, които не са натрупали необходимия стаж, но имат поне 15 години действителен осигурителен стаж, пенсия може да се получи при навършване на 67 години. Планира се до 2037 г. пенсионната възраст за мъже и жени да се изравни на 65 години.