
Нов доклад за вносните мита, с които се облага бельото в САЩ, установява, че жените са поставени в неравностойно положение.
Средното мито, с което САЩ облага дамското бельо, е 15.5%, в сравнение с 11.5% за мъжкото.
Това означава, че жените биват таксувани с 35% по-висок данък от представителите на силния пол, казва Ед Гресър, бивш търговски представител на САЩ и настоящ директор, отговарящ за търговията и световните пазари в Института за прогресивни политики.
“Най-лошата изненада за Свети Валентин,” пише Гресър в своя доклад, в който изчислява, че настоящата система за митата на САЩ добавя по около 1.10 долара към цената на всеки чифт дамско бельо и около 0.75 долара към мъжкото.
“Америка е уникална по отношение на това, че облага с по-висок данък дамското бельо от мъжкото,” пише Гресър, въпреки че щатските мита са приблизителни сходни с тези международен план.
Повечето международни системи за обмитяване имат фиксирани ставки за всички видове бельо, независимо от пола. В Австралия тази ставка е 5%; в Нова Зеландия е 10%; 18% в Канада; 20% в Колумбия и Ямайка; 25% в Индия, 30% в Тайланд и 45% в Южна Африка.

В Япония и ЕС, всъщност, жените биват облагани с по-ниска ставка. В Япония няма допълнителен данък, докато ЕС налага мито в размер на 6.5% върху сутиени и корсети, в сравнение с фиксирани ставки от 9% и 12% за останалото бельо.
Дантелена дилема
Пазаруване на луксозно бельо в САЩ представлява рядък случай, в който най-добрата сделка не е тази без излишни украшения. Буквално.
Митата върху бельото в САЩ са регресивни, което означава, че евтините материали се облагат повече от луксозните скъпи тъкани.
Причината вероятно се крие в това, че щатските производители усещат по-голяма заплаха от страна на чуждестранни конкуренти, които произвеждат евтино бельо за масите, а не от луксозните стоки.
Копринените продукти се облагат само с 2.1% за дамското бельо и 0.9% за мъжкото. При памучните тъкани обаче ставката нараства до 7.6% за дамското бельо и 7.4% за мъжкото. Синтетичният полиестер се облага с най-висока ставка - 16% за жените и 14.9% за мъжете.

Когато хората говорят за “розовия данък,” всъщност, става въпрос за надценката на продукти, като самобръсначки и шампоани, предназначени за жени, а не за реален данък. Това е един по-буквален пример за систематичното неравенство между половете.
Проблемът с митата обаче се простира извън пазара на бельо. Проучване на Комисията за международна търговия на САЩ установява, че дамското облекло съставлява две трети от митническата тарифна тежест при облеклото въобще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Изискванията за управление на дрон у нас стават идентични с тези в автошколите
преди 3 мин14 млн. калифорнийци осъдиха Google за $314 млн.
преди 21 минНа море през лятото? Ето как се ражда традицията
преди 28 минЖегите завладяха Европа и затвориха Айфеловата кула
преди 1 часСтокообменът между България и Китай близо $4 млрд. през 2024 г.
преди 1 часНови правила за разполагането на палатки, кемпери и каравани у нас
преди 2 часаПрочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgЦСКА обяви промяна на мястото и часа за последната си контрола в Словения
dsport.bgДере ли кожи БФС с цените на билетите за световните квалификации?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg