„Скъпи мебели не се правят с евтини машини“ – това е мотото на собствениците на Мебели Стило Павел и Иван Гайтанджиеви.

През последните три години семейната компания е обновила напълно производствените си машини, като инвестицията надхвърля половин милион лева.

30 хиляди лева пък са вложени във фотоволтаици, които покриват над 80% от енергийните нужди на дружеството. Нова е и аспирационната система в производствената база, разположена в Бургас.

Стило прави корпусни мебели от ПДЧ и MDF по индивидуални проекти. На най-голямо търсене се радват кухните им, позиционирани в средния и висок клас мебели.

Фирмата предлага пълен пакет услуги – от дизайн през производство до монтаж. Основно работи за българския пазар, като обслужва клиенти от цялата страна.

Павел, Иван и Мая Гайтанджиеви от Стило, ©Darik Business Review

Стило се ражда в гараж в Бургас

Павел и Иван Гайтанджиеви създават семейната компания преди 21 години в гараж в Бургас. През февруари 2004 г. екипът й се състои от двама души, а днес фирмата разполага със 17 квалифицирани работници и служители.

Производството стартира с малък циркуляр и кантираща машина, а първата мебел, която излиза изпод ръцете на двамата братя, е шкаф. Днес предприятието се простира на площ от 4 декара.

„Пазарът е по-голям от капацитета ни“, казва Иван Гайтанджиев, допълвайки, че растежът на компанията се стопира от трудностите с намирането на нови кадри.

Растежът – ограничен от липсата на работна ръка

Растежът на малките компании у нас се ограничава от липсата на работна ръка, смята и Павел Гайтанджиев. Изключително трудно е да се намери обучен монтажист, а за създаването на нов кадър в сферата са нужни между две и три години, посочва той.

Повечето служители на Стило работят за компанията от много години, като средният стаж във фирмата е близо осем години, разказва дъщерята на Павел Гайтанджиев – Мая, която се включва в семейния бизнес, след като завършва висшето си образование.

„Някои от работниците ни имат над 15 години опит в сферата, а през последната година сме назначили и обучили двама нови служители. Най-младият член на екипа ни е на 21 години“.

Кадрите си задържат не само с обичайните социални придобивки, но с инвестиции в ново, по-автоматизирано и дигитализирано оборудване, което улеснява работния процес и значително повишава производителността.

Сериозно поскъпване при кухните  

Над два пъти е скочила цената на поръчковите кухни от пандемията насам, разказват още от Стило. От там подчертават обаче, че качеството на мебелите също е по-високо, базирано на:

  • По-скъпите материали
  • По-качествените механизми
  • По-големите изисквания към високия клас мебели

Компанията има собствен проектант и работи с външни дизайнери. Наблюденията им сочат, че от известно време насам сезонност при изработката на мебели няма, като средният месечен оборот на фирмата се движи между 100 и 120 хиляди лв. Годишният възлиза на 2.5 млн. лв.

Модата при кухните обаче се е променила – днес се поръчват предимно по-изчистени модели в пастелни цветове без дръжки.

Посещението във фабриката на Сияна мебел е част от кампанията "Мебелите на България: Традиции и иновации", организирана от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) и целяща популяризиране на сектора в България.