Вероятността дете, родено в Сингапур през 1960 г., да доживее само до 65 г. не е била малка по това време.
Дете, родено в страната днес, обаче може да очаква да живее до над 86 г., сочат някои оценки. Освен това, броят на столетниците в Сингапур се е удвоил за периода 2010-2020 г.
В основната на този огромен скок в дълголетието до голяма степен стоят целенасочени правителствени политики и инвестиции. Това дори беше достатъчно страната да бъде определена за шестата "Синя зона" в света през август 2023 г.
Въпреки че напоследък демографи поставят под въпрос точността им, Сините зони са открити и наложени като понятие от журналиста от National Geographic Дан Бютнър, който твърди, че е установил региони по света, в които хората живеят по-дълго и по-здравословно, отчасти заради комбинацията от местна култура, начин на живот, хранене и общност.
Сингапур беше първият нов регион, добавен към Сините зони от десетилетия насам, като се отличава от останалите по това, че дълголетието там се дължи повече на далновидни политики, отколкото на дългогодишни традиции, както например в Икария в Гърция или Никоя в Коста Рика.
Жителите в Сингапур обаче оценяват не само количеството, но и качеството на живот. От BBC са разговаряли с някои от тях, за да разберат кои политики и практики правят живота им по-здравословен и щастлив и какво препоръчват на другите, които искат да прекарат повече време на земята.
Здравословен преход
Жители на Сингапур стават свидетели на постепенните промени в политиката на правителство, които засягат тяхното здраве и благосъстояние.
"Докато растях тук, виждах от първа ръка трансформацията в самосъзнанието на обществото по отношение на здравето," казва местният жител Фирдаус Сязуани, който поддъжа блог за финансови съвети на име Dollar Bureau.
"Високите данъци върху цигарите и алкохола, придружени от строгите забрани за тютюнопушене на обществени места, подобряват не само личното здраве, но и обществените места, като ги правят по-приветливи и по-чисти. Вече няма пасивно пушене!"
Той с изненада научава за определянето на Сингапур за Синя зона, макар и само заради големите количества захар, сол и кокосово мляко, което се използва в местната кухня. Дори и това обаче се променя (макар и бавно) заради налаганите от правителството политики.
"Мерки, като задължителното посочване в етикетите на хранителни стойности и намаяването на съдържанието на захар, водят до забележима промяна в осведомеността на обществото по отношение на общественото здраве. Макар, че все още не е известно точно колко ефективна е тази инициатива, аз лично стоя настрана от напитките със съдържание на захар, когато виждам тези етикети."
Системата на здравеопазване на Сингапур също получава глобално признание за качеството си и за способностите за ограничаване на разходите.
Индексът Legatum Prosperity от 2023 г. нареди страната на първо място по отношение на здравето на гражданите и способността им за достъп до здравеопазване.
Страната предлага универсално здравно покритие, но разполага и с комбинация от частни услуги и спестовни фондове, които помагат за покриване на допълнителни разходи.
Фокус върху зелените пространства
Не само здравеопазването играе роля в това местните жители да живеят по-дълго. Други политики, като качествения обществен транспорт, насърчават ходенето и ежедневното спортуване, а приоритизирането на поддържането на страната чиста и красива също дава на жителите усещане за сигурност и спокойствие.
"Правителствени инициативи, които дават приоритет на интегрирането на паркове, градини и природни резервати в градския пейзаж, са създали на Сингапур репутацията на 'град на градините'," казва Чару Кокате, старши партньор в Safdie Architects, която оглавява емблематични проекти на компанията, като жилищните кули Sky Habitat и Jewel Changi Airport.
"Живея в Сингапур от повече от 15 години и постоянно се впечатлявам как местният Орган за градско развитие работи по щателното градоустройство. Техният фокус върху стабилността, ефективното използване на земята и внедряването на зелени пространства в градския живот са забележителни. Законите в Сингапур може да са бъдат строги, но доведоха до чиста и добре поддържана среда."
Едно от любимите места за посещение в Сингапур е Ботаническата градина. Тя се намира в центъра на града-държава и е единствената тропическа градина, призната като обект от световното наследство на ЮНЕСКО.
Обществените паркове също служат като центрове за обществото - фактор, който, според изследователи на дълголетието, е от съществено значение за дългия, здравословен живот.
"Можете да видите млади и по-възрастни хора, които спортуват редовно в парковете, уличните фитнеси и организирани курсове, лесно достъпни из целия град," казва Сязуани.
За онези, които обмислят да се преместят в Сингапур, приемането на този общностен дух и начин на живот е от ключово значение.
Какво трябва да знаете?
Въпреки че качеството на живот в Сингапур е високо, цената на живот също е съизмерима. Страната често се нарежда на челните позиции в класациите на най-скъпите места за живот в света, като в тази на Mercer е на второ място след Хонконг.
Въпреки че населението е разнообразно - с хора, емигриращи в страната от цял свят, правителството дава приоритет на силното усещане за социално сближаване, наложено чрез закони и правоприлагане.
Страната има строги закони (и наказания) срещу изхвърлянето на отпадъци, тютюнопушенето на обществени места, наркотиците и дори неправилното пресичане, но много жители смятат, че разпоредбите ѝ помагат да бъде по-безопасно и красиво място за живеене.
"Тук има по нещо за всеки, независимо от възрастта," казва Кокате. "Мултикултурното общество обхваща широк спектър от традиции, създавайки богато и оживено културно изживяване както за посетители, така и за чуждестранни служители."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 4 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 4 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 6 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 6 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 6 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 8 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦунами за финала срещу ЦСКА: Знаех, че това е нашият мач и няма какво да стане (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg