26-те най-бедни държави в света, в които живеят 40% от най-засегнатите от бедност хора, са най-задлъжнели от 2006 г. насам и са все по-уязвими на природни бедствия и други сътресения, сочи нов доклад на Световната банка.

В доклада се посочва, че тези държави средно са по-бедни днес, отколкото са били в навечерието на пандемията от COVID-19, въпреки че останалата част на света до голяма степен се възстанови от пандемията и се върна отново на пътя на икономическия растеж.

Докладът, който излиза седмица преди годишните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд във Вашингтон, е потвърждение за сериозния неуспех на усилията за изкореняването на крайната бедност.

Той подчертава усилията на Световната банка през тази година да набере 100 млрд. долара за попълване на своя фонд за финансиране на най-бедните държави в света - Международната асоциация за развитие (МАР).

26-те най-бедни икономики в света, в които годишният доход на глава от населението е под 1 145 долара, разчитат все повече на безвъзмездна помощ от МАР и на заеми при почти нулеви лихви, тъй като пазарното финансиране до голяма степен „пресъхна“, казва от Световната банка.

Тяхното средно съотношение дълг към БВП от 72% е на 18-годишен връх, а половината от групата са или сериозно задлъжнели, или са изложени на риск от това.

Повече от тези държави се намират в Субсахарска Африка - от Етиопия до Чад и Конго, но сред тях попадат още страни, като Афганистан и Йемен.

Две трети от 26-те най-бедни държави в света са въвлечени във военни конфликти или имат затруднения с опазването на реда заради институционална и социална нестабилност, което възпрепятства чуждите инвестиции и почти всички експортни стоки, излагайки ги на чести цикли на бумове и спадове, се посочва в доклада.

"Във време, в което по-голяма част от света просто се отдръпна от най-бедните държави, МАР е техният спасителен пояс," заяви главният икономист на Световната банка Индермит Гил.

"През последните пет години асоциацията насочи по-голяма част от финансовите си ресурси към 26-те икономики с най-ниски доходи, поддържайки ги на повърхността по време на историческите затруднения, които претърпяха."

МАР обикновено се попълва на всеки три години с вноски от държавите-акционери в Световната банка. Тя е набрала рекордните 93 млрд. долара през 2021 г., а президентът на Световната банка Аджай Банга се стреми да подобри това постижение с набрани 100 млрд. долара до 6 декември.

Природните бедствия също нанесоха сериозни поражения на тези държави през последното десетилетие. В периода 2011 – 2023 г. те се свързват със средни годишни загуби в размер на 2% от БВП, което е пет пъти повече от средното ниво в страните с по-ниски средни доходи и е индикатор за необходимостта от много по-големи инвестиции, казва от Световната банка.

В доклада също така се препоръчва тези икономики, които имат големи сиви сектори, развиващи дейност извън техните данъчни системи, да положат повече усилия, за да си помогнат сами.

Това включва подобряване на събираемостта на данъците чрез опростяването на регистрацията на данъкоплатците и данъчната администрация и подобряване на ефективността на публичните разходи.