Някои хора смятат, че като задават въпроси на приятели, колеги или шефове, изглеждат слаби или несигурни.

Този простичък акт обаче може да ви помогне да спечелите влияние и дори да накарате хората около вас да променят мнението си, казва експертът по общуването Мат Ейбрахамс — ако знаете правилните въпроси, които да зададете.

“Задаването на въпроси ви поставя в позиция на власт,” казва пред CNBC Ейбрахамс, преподавател в Станфордския университет. “Аз мога да повиша статуса си и да понижа вашия статус, когато задам предизвикателен въпрос.”

Задаването на добри въпроси “показва, че ви е грижа и е признак на съпричастност и желание да се учите, а в някои случаи и признание, че не знаете всичко,” допълва той.

“Всичко това са ценни инструменти и активи, с които да разполагате, когато се опитвате да развиете кариерата си или да задълбочите взаимотношенията си.”

Ефективните лидери често балансират доверието си със смирение, желание да се учат и общуват добре със своите колеги, казват експерти. Не всеки въпрос обаче ще ви помогне да вървите напред. Трябва да знаете как, кога и защо задавате въпроса, за да може той да ви направи по-влиятелни, казва Ейбрахамс.

Ето как да зададете подходящите въпроси на работното място, у дома и в социалния живот, за да напредвате и да укрепвате взаимоотношенията си, казва той.

Рецептата за добър въпрос

Добрите въпроси съдържат три елемента, казва Ейбрахамс:

  • Те са кратки, така че слушателят да не се разсейва.
  • Те се основават на това, което е казал другият човек — продължават разговора, вместо да перифразират или да обобщават.
  • Те се въртят около една фокусирана идея или около “основната тема” на разговора.

“Може да има различни цели,” но въпросът трябва да е бърз, ясен и достатъчно фокусиран, така че хората да разберат идеята,” казва Ейбрахамс.

Трябва да обмислите намерението или целта си, преди да зададете какъвто и да е въпрос, допълва той. Искате ли да покажете, че слушате и разбирате или че сте много заинтересовани от обсъждания въпрос? Може би пък искате да помогнете на другия човек да разбере друга гледна точка или просто да продължите разговора.

Едно от най-лошите намерения, според Ейбрахамс, е да трупате точки за участие по време на срещи на работното място. Вашите въпроси винаги трябва да са добре обмислени, казва той — ако не помагате за изясняването на нещо или не продължавате разговора, колегите ви може просто да не ви обърнат внимание.

Как да се упражнявате в задаването на въпроси

За задаването на добри въпроси, особено с цел убеждение, влияние или промяна на мнението на някого, е необходима практика. Започнете с малко и опитайте да подходите към обикновените си взаимоотношения като интервюта, в които се опитвате да научите повече за другия човек или за предмета на разговoра, препоръчва Ейбрахамс.

Ако въпросите ви често са хаотични и искате да станат по-сбити, той предлага употребата на изкуствен интелект. Попитайте чатбот, като ChatGPT, за по-кратки начини за оформяне на конкретни въпроси, а след това анализирайте резултатите.

Можете също така да помолите хора за обратна връзка след важна среща или сериозен служебен разговор, да намерите доверен колега и да го попитате какво мисли за въпросите, които сте задали.

Преди всичко, винаги изслушвайте другите хора, преди да ги попитате каквото и да било, казва Ейбрахамс.

“Правите си услуга всеки път, когато слушате. Показвате на другия човек, че сте тук,” посочва той. След това вашият въпрос е по-вероятно да изглежда като “покана за сътрудничество към другия човек, а решаването на проблем заедно ви помага да поддържате тази връзка в дългосрочен план.”