
Климатът на Арктика става по-влажен и с повече бури, а климатичните промени излагат на риск нейните уязвими екосистеми, обявиха учени в годишната оценка на региона.
Изследователите описват как по-високите температури на въздуха, топящите се морски ледове, по-късите периоди със снежна покривка, увеличеният брой горски пожари и повишаващите се нива на валежите са принудили дивата природа и местното население да се адаптират.
2022 г. е била шестата най-топла година за Арктика, като дългогодишната тенденция температурите в региона да се повишават с по-бързи темпове от средните за Земята продължава, се посочва в доклада.
Най-топлите седем години на Арктика от 1900 г. насам са именно последните седем години, а учените посочват няколко признака, че регионът преминава през драстични промени.
Например, гореща вълна в Гренландия през септември предизвиква сериозно топене на ледовете за първи път от повече от 40 години, според доклада. Климатичните промени са предизвикали по-дълги лета в Гренландия и са ускорили свиването на ледниците.
Учените също така отбелязват, че морският трафик в Арктика нараства, като най-видимо е увеличението в броя на корабите, плаващи от Тихия океан през Беринговия проток и морето Бофорт.

Увеличението на корабния трафик разкрива икономически възможности по нови търговски марашрути, но също така крие потенциални рискове от увреждане на екосистемата и арктическите общности. Учени прогнозират, че през 2035 г. по арктическите морски маршрути може да няма лед през лятото.
Близо 150 учени от 11 държави са участвали в изготвянето на тазгодишния доклад. Документът подчертава “неотложната необходимост за справяне с климатичната криза посредством намаляване на парниковите газове и предприемане на стъпки към по-голяма устойчивост”.
Учените предупреждават, че нивото на валежите в Арктика се увеличава през всички сезони и те се променят. А това нарушава ритъма на живот на хора, животни и растения, свикнали на традиционно сухи и студени условия.
Арктика се затопля близо четири пъти по-бързо от останалата част от Земята, установяват учените през тази година - феномен, който води до повишението на морските равнища по света.
Повишение на морското равнище с около 30 см би имало сериозни последствия за крайбрежните общности, тъй като този феномен заплашва да изсели близо 200 милиона души до края на века.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg