
Топ готвачи, работили в реномирани европейски и световни хотели и ресторанти, включително такива със звезди Мишлен, предлагат да споделят своите знания и опит с учители и ученици от професионалните гимназии по туризъм.
Tе изготвят иновативни материали за обучение според най-новите тенденции в кулинарията.
Идеята беше представена по време на секторна среща на представители на бранша и професионални гимназии по туризъм, която се проведе по проект „Програма за уменията“ на МОН, финансиран по програма „Еразъм +“.
В нея участваха заместник-министрите на образованието и науката и на туризма Таня Михайлова и Павлин Петров и главният секретар на МОН Любомир Йосифов, който е и ръководител на проекта „Програма за уменията“.

За мен е много важно, когато говорим за професионално образование и неговия продукт – уменията, да не сме сами. Когато бизнесът идва при нас, това показва, че ние сме на прав път, каза зам.-министър Таня Михайлова при откриването на срещата.
Тя изтъкна, че липсата на кадри във всеки един сектор на нашата икономика е чувствителна. Затова е необходимо всеки да направи максималното тази липса да бъде запълнена.
„Учениците в професионалните гимназии са изключително практически ориентирани – те знаят какво искат и имат планове, които да реализират. Ние възрастните просто трябва да им помогнем. Ролята на професионалното образование не е само да предаде на учениците знания и да им осигури придобиване на умения на изхода, но и да изгради личности, които ще бъдат двигател на нашата икономика“.
Зам.-министър Таня Михайлова изрази увереност, че училищата, подготвящи кадри за туристически сектор, ще показват още по-добри резултати, като благодари за сътрудничеството на Министерството на туризма и на бизнеса.
Заместник-министърът на туризма Павлин Петров също посочи, че доброто партньорство между различните институции и бранша е първото условие за постигане на добри резултати в туристическия сектор.
По думите му, освен държавата и бизнесът, ключова роля в този процес имат и общините. Зам.-министър Петров изтъкна, че изключително важна е професията на учителя, защото тя формира бъдещите професионалисти във всеки сектор.
Главният секретар на МОН Любомир Йосифов посочи, че знанията и уменията са ключови за развитието и растежа.
„В утрешния свят наличието на широк спектър от знания, умения и компетентности ще даде възможност на младите, както и на учещите възрастни, да имат по-широка реализация на пазара на труда, а това ще им осигури и по-качествен живот“.

По време на секторната среща свои виждания за развитието на професионалното кулинарно обучение споделиха водещи шеф готвачи и представители на кулинарния бранш, като Виктор Жечев, Георги Котев и Желязко Каракашев.
Те коментираха важността на практическото обучение и това то да е в синхрон с актуалните тенденции в кулинарията и потребностите на сектора.
Обсъдено беше и провеждане на семинари, на които изявени представители на кулинарния бранш да предават своите умения в училищата, както и възможността те да бъдат предавани мултимейдийно и да се мултиплицират, за да могат да стигнат до повече ученици.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 19 минGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 51 минБивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg