
България се включи в многонационалната номинация за присъединяване към елемента „Пасищни традиции“, вписан в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Това подчертава богатството на местните традиции, свързани с пасищното животновъдство, както и ангажираността на страната ни към съхранението и популяризирането на устойчивите практики, предавани през поколенията.
С присъединяването си към елемента „Пасищни традиции“, българската страна ще стане част от приобщаването в Списъка на световното нематериално културно наследство на още една многовековна традиция.

„Пасищни традиции“ са включени в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО на 18-ата сесия на Международния комитет за опазване на Световното нематериално културно наследство през 2023 г.
До момента елементът включваше девет държави: Албания, Австрия, Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Люксембург, Румъния и Испания.
Съвместната кандидатура за разширяване е от страна на: България, Полша, Сърбия, Словакия, Турция и Украйна.
Събитието беше отбелязано с официалното подписване на номинационното досие от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. На церемонията, която се състоя на 28 март в Париж, присъстваха и представителите на останалите държави, участващи в номинацията.

Сезонната паша
Сезонното придвижване на стадата е обект на вековни познания и традицията се предава в семействата. Под "Пасищни традиции" се има предвид миграцията на стада тревопасни животни (овце, крави, кози и др.) към отдалечени пасища на сезонна паша.
Обикновено се практикува в планинските райони. Планините предлагат обширни пасища, на които животните се отглеждат през по-голямата част от годината. Благодарение на стадата и лятната паша, земята в планинските пасища не е обрасла с храсти и запазва своята висока природна стойност.
Тези пасища са богати на биологично разнообразие и създават мозайка от изключителни пейзажи, като в същото време са източник на голям брой млечни и месни продукти със защитени наименования за произход.
В България планинската паша е способствала формирането на уникални екосистеми, съществуващи и до днес във всички високи планини.
Пасищното животновъдство включва още набор от празнични традиции, които съпътстват отпътуването на животните към пасищата, като например летни пасищни фестивали и традиционни обреди.
То допринася за социалното приобщаване, укрепването на културната идентичност и връзките между семействата, общностите и териториите, като същевременно противодейства на последиците от обезлюдяването на селските райони.
Регистрацията в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, обхваща методите на отглеждане на животните и практиките на управление на пасищата, както и на свързаните с традиционната паша занаяти и хранителни продукти, които са признати за принос към човечеството.
Министерство на земеделието и храните инициира и координира процедурата по присъединяване на България в партньорство с Министерство на културата и Министерство на външните работи.
Пасищните традиции на българските животновъди са вписани в националния регистър на нематериалното културно наследство „Живи човешки съкровища – България“, поддържан от Министерство на културата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Стартира изграждането на национален STEM център за над 34 млн. лв. в София
преди 4 часаЗаради свръхтуризма: Балеарските острови се отказват от инфлуенсърите
преди 8 часаБотовете за търгoвия се развиват: Какво се случва, когато AI манипулира пазара?
преди 8 часаМатурата утре: 50 000 зрелостници, 12 000 квестори, 772 училища
преди 8 часа45.8% от чуждестранните студенти у нас учат медицина
преди 8 часаЕдва около 10% от жилищата у нас - застраховани
преди 9 часаПрочети още
„Това не е моята война“: Тръмп отново заплаши, че може да остави ролята на медиатор за Украйна
darik.bgКой ще стане кмет на Букурещ, след като кметът стана президент?
darik.bgНАСА предупреждава за опасни слънчеви изригвания
darik.bgПетричев пред Dsport за бъдещето на треньора и селекцията: Лудогорец продава скъпо, а не за жълти стотинки
dsport.bgАнгел Петричев пред Дарик: Отдавна не сме печелили Купата, не виждам причина Пьотровски да се крие от финала
dsport.bgСватба по време на бременност: 5 съвета за спокоен и незабравим ден
9meseca.bg