Европейските пътешественици все по-често планират да посетят нестандартни дестинации вместо традиционни туристически фаворити, като в същото време остават в рамките на континента, според ново проучване на Европейската туристическа комисия (ЕТК).

77% от европейците възнамеряват да предприемат поне едно пътуване между юни и ноември тази година, според най-новия доклад на Европейската комисия по туризма (ЕТК).

Огромното мнозинство от тях - 91%, планират да пътуват в рамките на континента. Бумът на нискотарифните авиокомпании и полетите на къси разстояния, по-добрите връзки и маршрути, както и продължаващата геополитическа несигурност извън Европа - особено в Близкия изток, допринасят за тази промяна.

Средиземноморието продължава да бъде най-популярният регион, като 13% от европейските пътешественици избират Испания. 10% планират да посетят Италия, 8% избират Франция, а 6% - Гърция.

Само 8% от европейските туристи са споделили, че обмислят пътуване извън континента през този шестмесечен период.

В проучването са анкетирани туристи от Обединеното кралство, Германия, Италия, Холандия, Полша, Швейцария, Белгия, Австрия, Франция и Испания.

Междинните сезони привличат повече европейци

Освен че избягват претъпканите туристически центрове, все по-голям брой европейци искат да пътуват и през междинните сезони, които са в месеците между пиковите и извънпиковите пътувания - обикновено пролетта и есента, като например септември.

Въпреки че пиковите летни месеци, като юли и август, все още се радват на силно търсене, като всеки от тях е избран от 25% от пътуващите, септември се нарежда плътно след тях с 22%.

Това е така основно, защото в този по-малко натоварен период от годината има по-малко туристи, по-меко време, по-голяма гъвкавост на работните графици и по-ниски цени за топ дестинации.

На много места междинните сезони предлагат тих лукс и културни преживявания за по-възрастните пътешественици, като същевременно има и приключенски дейности, които привличат по-младите туристи.

По-възрастните европейци искат да пътуват най-много

Европейците на възраст 55 и повече години са генерирали най-голямо търсене през следващите месеци, като 82% от тях са планирали пътувания, следвани отблизо от 79% от европейците на възраст 45-54 години. 78% от тези на възраст 35-44 години също са възнамерявали да пътуват между юни и ноември тази година.

От друга страна, само 66% от по-младите пътешественици на възраст 18-24 години са планирали да пътуват, главно поради времеви и финансови ограничения.

Въпреки икономическата нестабилност обаче, 62% от европейците все още възнамеряват да продължат да харчат същите суми за пътувания през тези шест месеца, като 22% е вероятно да похарчат дори повече.

По-голямата част от европейците планират да похарчат между 1500 и 2000 евро на човек на пътуване през този период.

Разходите за настаняване обикновено заемат по-голямата част от бюджетите за пътуване - 32%, като храната и напитките представляват 24%, въпреки че това варира в зависимост от възрастовата група.

Туристите над 45 години са по-склонни да харчат за качествена храна и комфорт, докато хората под 35 години търсят пазаруване, дейности, подобрения в начина на живот и уелнес преживявания, докато пътуват.

„Последните ни данни показват, че дори на фона на променящите се икономически и социални реалности, европейците не са склонни да правят компромиси с пътуванията“, заявява Мигел Санц, президент на ЕКТ.

Пътуващите действат по-осъзнато спрямо свръхтуризма

Тъй като няколко известни европейски дестинации, като Санторини, Рим, Венеция и Барселона, вече се борят със свръхтуризма, все повече европейски пътешественици полагат съзнателни усилия да намират места, които не са толкова популяризирани.

55% от пътуващите търсят активно нишови места за предстоящите си пътувания, което е увеличение спрямо 48% през пролетта тази година. 11% от пътуващите също така разкриват, че изборът на по-малко пренаселено място сега е техен основен приоритет.

„Дестинациите трябва да се възползват от тази тенденция, като насърчават не толкова пренаселени, нестандартни преживявания, особено през междинните месеци, и като засилят своите устойчиви маркетингови усилия, насочени към европейските пътешественици“, казва Санц.

Популярността на пътуванията с кола също бележи рязък ръст, като 32% от пътуващите го избират за по-добър достъп до отдалечени дестинации.

Въпреки това, въздушният все още е най-популярният вид транспорт, като 53% от пътуващите използват него, главно поради съотношението цена-качество и скоростта.