Виктор Пинчук обича да стои далеч от светлината на прожекторите и не е говорил с медиите от години. Но той е дарил голяма част от своето богатство за Украйна и познава Доналд Тръмп от много време.
Това го прави ценен проводник на интересите на Киев, докато световният елит се събира в зимния курорт Давос в швейцарските Алпи.
Неговата Украинска къща, която представлява бетонен куб на главната улица в Давос, се превърна в неизменна част от Световния икономически форум и е мястото, на което световните икономически и политически лидери гледаха на живо как Тръмп полага клетва за втория си мандат.
Опитите на Пинчук да накарат богатите и влиятелните да отворят портфейлите си за родината му обаче стават все по-трудни, пише Bloomberg.
Силите на Кремъл стабилно напредват на бойното поле, докато съюзниците на Киев публично обсъждат дали украинският президент Володимир Зеленски ще трябва бързо да приеме неблагоприятно мирно споразумение, само за да сложи край на боевете.
Тръмп дори не спомена Украйна в речта си при встъпването в длъжност – нещо, което не остана незабелязано в Киев. Той постави под въпрос помощта на САЩ и изисква още по-големи жертви от самите украинци.
Тъй като потенциалните преговори между Киев и Кремъл са тема №1 в Украйна, ролята на Пинчук като корпоративен мост към Запада става още по-критична. Но той трябва да мисли и за собственото си бъдеще, след като видя как Русия унищожава страната му, застрашавайки неговите активи.
"Пинчук беше най-западно ориентираният олигарх от самото начало. Той познава Запада“, коментира бившият полски президент Александър Квашневски, който е член на борда на фондацията на украинския милиардер.
Прозападната ориентация на Украйна е кауза, с която 64-годишният бизнесмен се занимава през последните 20 години. Той организира редовни събития, които събират международните лидери и украинските политици.
Включването на страната му в западните отбранителни и икономически структури отдавна се разглежда като решаващо за нейната сигурност.
Каква е историята на Виктор Пинчук?
Бурният преход на Украйна от съветската система към демократичното управление през 90-те години ражда много магнати като Пинчук. Той натрупва богатството си с доставка на тръби и използва печалбите, за да придобие различни активи по време на мащабната приватизация в страната.
Пинчук развива разнообразна бизнес империя, но и противоречива репутация, както много други украински олигарси. През 2002 г. той се жени за Олена - дъщеря на тогавашния президент Леонид Кучма.
През 2004 г., още докато тъстът му е на поста, Пинчук купува най-големия стоманодобивен завод в град Кривий Рог в тандем с Ринат Ахметов.
След като Кучма напуска президентството през следващата година, новото правителство конфискува комбината и го препродава на Лакшми Митал за около шест пъти по-висока цена от тази, на която са го придобили Пинчук и Ахметов.
По това време Пинчук започва да развива ролята си на строител на политически мостове, свиквайки редовни срещи на високо ниво.
През 2004 г. той основа Ялтенската европейска стратегия, или YES, обединяваща украински и международни лидери, както и други известни личности, в подкрепа на западната интеграция на страната. Миналата година Тръмп се обърна към събитието чрез видеоконференция.
Имидж и противоречия
„Пинчук има инфраструктура и опит“, коментира Сергей Лешченко, бивш разследващ журналист, който сега е съветник в президентската канцелария на Украйна.
По думите му, това е проект, който е осигурил на Украйна много връзки на високо ниво. В същото време обаче, каузата потапя самия Пинчук в сложния свят на понякога променящи се лоялности и интереси.
Лещенко припомня снимка, публикувана от новинарското издание Ukrayinska Pravda от едно от събитията на Пинчук през 2007 г., показваща Ахметов - тогава поддръжник на проруската Партия на регионите, с бившия съюзник на Тръмп Пол Манафорт.
Манафорт е американски политически консултант, който работи с няколко прокремълски политици в Украйна, включително бившия президент Виктор Янукович. По-късно той беше вкаран в затвора в САЩ за укриване на данъци, банкови измами и нерегистриране като чуждестранен агент.
През 2017 г. много украинци бойкотираха закуската на Пинчук в Давос в знак на протест срещу статията му в The Wall Street Journal, призоваваща за териториални компромиси с Русия след анексирането на Крим през 2014 г.
През 2024 г. американски разкрития показаха, че друг бивш съветник на Тръмп - Келиан Конуей, е регистриран като лобист на фондацията на Пинчук. Тя има за задача да спечели подкрепа сред американските законодатели и да ги убеди да присъстват на конференция в Киев през ноември.
Настроенията в Украйна тази година са в полза на Тръмп. На първия панел от форума в Давос бившият специален пратеник на президента за Украйна Кърт Волкър каза, че Тръмп ще спре войната, защото Путин знае, че "не се шегува".
"Пинчук преследва собствените си цели, разбира се. Но той играе важна роля в изграждането на официални и неформални коалиции от приятели на Украйна“, казва анализаторът Володимир Фесенко, ръководител на изследователския институт Penta в Киев.
Бъдещето на олигарсите
Войната на Русия удари тежко цяла Украйна и милиардерите в страната не правят изключение. Активите на Пинчук се оценяват на 2.3 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Войната обаче излага богатството му на риск. Руските войски сега са само на няколко мили от Днепропетровска област - домът от детството на Пинчук и местоположението на основните му фабрики.
Ако световните сили успеят да сложат край на войната, Украйна ще тръгне по различен път и позициите на олигарсите, които някога са доминирали в страната, също ще се променят.
Игор Коломойски, един от ранните поддръжници на Зеленски, беше задържан и бяха иззети ключови негови активи. Няколко от заводите на Ахметов са под руска окупация в източната част на Украйна, а неговият огромен стоманодобивен завод Азовстал в Мариупол беше разрушен от руски бомбардировки.
Бившият президент Петро Порошенко, който е в противоречие с правителството на Зеленски, се занимава с политически кампании.
Онези олигарси, които някога бяха известни със своята неутрална, ако не и проруска реторика, промениха тона си и днес много от тях публично даряват и набират средства за армията.
Войната и военното положение засега консолидират властта в ръцете на Зеленски. Но украинските магнати чакат своя момент и изграждат патриотичен имидж, докато се опитват да се подготвят за една изключително несигурна следвоенна реалност.
Пинчук не е изключение. „Той има много финансови проблеми, тъй като руските пазари са затворени за него. Той работи, за да има силно досие след войната – за да покаже, че е активен и ангажиран“, коментира бившият полски президент Квашневски.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Български град (не е София) в топ 10 на най-задръстените в света
преди 8 минNetflix вдига цените
преди 19 минЗаради вратичка в закона: Берлин вече не е рай за наемателите
преди 44 минОткриха редки видове дълбоко в камбоджанските планини
преди 1 часПлатежна сметка без такси и без ходене по офиси? Да, възможно е
преди 1 часУкраинският милиардер, лобиращ за страната си в Давос
преди 2 часаПрочети още
Правителството има 30 дни да стегне държавните финанси
darik.bgТри технологични гиганта в САЩ обединяват сили за общ AI проект на стойност 500 млрд. долара
darik.bgШапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgЦСКА си отложи контролата с Видзев Лодз
dsport.bgДъжд спъва българските отбори в Турция
dsport.bgБебе с тегло над 4 кг. проплака на Бабинден в Стара Загора
9meseca.bg