Украйна е готова да приеме ограничения върху търговията си с Европейския съюз, за да успокои ожесточения политически спор с Полша. Страната обаче настоява блокът да забрани и вноса на руско зърно, предава Financial Times.
Украинският министър на търговията Тарас Качка коментира пред изданието, че Киев подкрепя новите ограничения върху вноса на украински селскостопански продукти, но иска реципрочни мерки срещу руските, които все още достигат до блока през Беларус и балтийските страни.
„Управляваният и балансиран подход към търговските потоци между Украйна и ЕС е нещо, от което всички имаме нужда. Що се отнася до пшеницата, не Украйна създава проблеми на полските фермери, а Русия“, каза още Качка.
Защо спорят Полша и Украйна?
След началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. Европейският съюз вдигна митата върху украинския внос, но Полша и останалите съседни страни скоро изпитаха пренасищане и фермерите излязоха на протести срещу нелоялната, според тях, конкуренция.
При предишното правителство Варшава наложи едностранна забрана за украинския внос в нарушение на търговските правила на ЕС, а протестите принудиха премиера Доналд Туск да поиска изключения от Брюксел и да продължи с ограниченията.
"Трябва да намерим решение, което ефективно да защити полския и европейския пазар от неравностойна конкуренция“, каза Туск в понеделник по време на посещението си в Литва.
Той се съгласи с украинския министър за необходимостта от забрана на вноса на селскостопански продукти от Русия и Беларус. Това е мярка, която ще бъде подкрепена и от Литва, заяви министър-председателят на страната Ингрида Шимоните.
Туск каза, че ограниченията на европейско ниво ще бъдат по-ефективни, след като Латвия наложи забрана за внос на руски стоки в цялата страна.
Забрана в целия ЕС обаче би била трудна за постигане, тъй като няколко държави-членки се противопоставят на подобен ход поради опасения, че той ще дестабилизира световните пазари и ще влоши икономическите и социални кризи в развиващите се страни.
Руският износ на зърно за Европейския съюз се е увеличил с над 50% между 2022 и 2023 г. - до 1.5 милиона тона.
Каква е ролята на Русия?
Качка обвини Москва, че подклажда полските протести. Подобно обвинение беше повдигнато и от еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис.
Качка твърди, че Москва стои зад нападението, извършено миналия месец от полски фермери срещу влак, превозващ украинско зърно. При инцидента те успяха да обърнат и разпилеят товара.
"Руснаците са замесени в случаи на вандализъм и саботаж, които могат да се третират като враждебни към Украйна, като цяло“, каза той.
Украинският министър на търговията увери, че Киев подкрепя новите мерки, предложени от Брюксел за налагане на таван върху вноса на яйца, птиче месо и захар от юни тази година и за даването на разрешение на отделни страни да затворят пазарите си за украинско зърно, освен ако то не е предназначено за по-нататъшен транзит към други държави.
Той призна, че производството на захар в Украйна е нараснало от 7000 на 500 000 тона между 2022 г. и 2023 г.
Пренасочване на износа
Киев наскоро се съгласи и да пренасочи износа на царевица към Италия и Испания през Черно море, а не по шосе през съседните страни, за да намали напрежението.
"Ние доброволно спряхме да изнасяме царевица за всичките пет съседни държави-членки. Въпреки това постигнахме още един нов рекорд — 15 милиона тона царевица беше изнесена през календарната 2023 г.
Така че имаме голямо търсене в други държави. Украйна запълва празнините в производството на ЕС“, каза Качка.
Украинският премиер Денис Шмихал нарече в понеделник блокадата на полската граница "безсмислена", въпреки че за момента тя не спира хуманитарната помощ и износа на оръжия за Украйна. "Абсурдът на тази ситуация е, че Полша губи повече, отколкото Украйна“, каза той.
Украинските и полските официални представители вероятно ще се срещнат отново в началото на следващата седмица - в опит да разрешат споровете помежду си.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 12 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 21 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg