
В многомилиардната глобална борба с горските пожари ранното засичане на огъня е от решаващо значение.
Сателити, дронове, термокамери и наблюдателни кули са само някои от инструментите, използвани в момента за предупреждаване на властите и първите реагиращи на непосредствени заплахи.
В райони с недостатъчни ресурси обаче тези защитни мерки могат да бъдат непосилно скъпи. Ето защо група наскоро завършили дизайн са разработили по-малко, по-просто и, според тях, по-евтино решение: пожароизвестител с размерите на шишарка, който може да даде на уязвимите общности безценен старт в надпреварата за бягство от или овладяване на големи пожари.
Изработени предимно от композити от восък и въглен, сензорите на Pyri са проектирани да се сливат с околната среда и да не оставят отпечатък върху нея.
Устройството може да се използва в пожароопасни райони и да работи години без поддръжка, според създателите му. Когато възникне пожар, топлината разтопява вътрешен спусък, произвеждайки нискочестотен сигнал, който задейства алармата.
„Това може да помогне на хората да се евакуират по-рано и може да спре разрастването на пожарите, преди да станат неконтролируеми – преди да станат наистина опустошителни“, казва съоснователят на Pyri Карина Гунади пред CNN.
„Ако можете да хванете малък пожар, е много по-лесно да го потушите.“
Pyri започва в Лондон като колежанска задача между четирима студенти по инженерен дизайн, трима от които решават да я превърнат в търговско начинание след дипломирането си миналата година. Името на компанията им произлиза от научната дума pyriscence, която описва начините, по които природата се адаптира към горските пожари.
Като пример за „зависим от пожари вид“, Гунади посочва различни видове борови дървета, които не само виреят в пожароопасни райони – те се нуждаят от пламъци, за да се размножават, тъй като семената им се освобождават, само когато смолата, запечатваща шишарките им, се разтопи на висока температура.
Тази идея пряко повлиява на Гунади и нейните колеги дизайнери. В началото тя се пита:
„Ами ако можем да се вдъхновим от това как природата вече реагира на огън, да използваме материали на естествена основа и да създадем най-простата форма на откриване на горски пожари, която можем?“

Не оставяйте следи
Наподобяващият шишарка вид на Pyri е функционален: формата и оребрената структура на леките сензори им помагат да се предпазят от удар, особено ако се разгърнат от въздуха, когато покриват големи или труднодостъпни зони.
Но дизайнерите също така искат да избегнат вниманието на минувачите, независимо дали са хора или животни. „Всъщност, загубихме един в околната среда. Така че, по отношение на камуфлажа, може би се справяме малко прекалено добре!“, шегува се Гунади.
Друго голямо предизвикателство произтича от ангажимента на съоснователите към нетоксичните материали – особено що се отнася до електрониката, необходима за генериране на сигнал.
Въпреки че Pyri не разкрива публично своята технология за задействане или точния състав на материала (заявка за патент е в процес на подаване), дизайнерите са се обърнали към органичната електроника и избягват редкоземните метали и литиево-йонните батерии. След като устройствата „изгорят“, Гунади иска да се увери, че те „няма да оставят никакво отрицателно въздействие върху околната среда“.
Екстремните горски пожари стават все по-чести в световен мащаб, като сезоните сега са по-дълги, по-горещи и по-сухи от преди. Изменението на климата е основен фактор, тъй като сушата и покачващите се глобални температури правят пожарите по-големи, по-бързи и по-трудни за спиране.
Това, от своя страна, може да влоши климатичната криза. Според Програмата на ООН за околната среда (UNEP), горските пожари са отговорни за приблизително 6687 мегатона замърсяване с въглероден диоксид през 2023 г. - седем пъти повече от емисиите, генерирани от световната авиация през същата година.
UNEP прогнозира 30% увеличение на екстремните пожари до края на 2050 г. - и 50% ръст до края на века. Големи пожари се случват и на места, които исторически не са били считани за предразположени към тях - от източното крайбрежие на Америка до Сибир в Русия.
Въздействието на горските пожари е изпитано лично и от създателите на Pyri. Един от съоснователите на компанията Ричард Александър е родом от Бразилия, където е бил свидетел на опустошенията от горски пожари в Пантанал - регион, който миналото лято преживя рекорден брой пожари.
Гунади, от друга страна, е израснала в Пало Алто, Калифорния. Тя е живяла в Сан Франциско по време на пожара през 2020 г., който обгърна града в дим.
Ранното откриване е важно
Горските пожари се разпространяват със скорост до 22 километра в час, така че всяка минута е от значение. Проучване от 2020 г. на Австралийския национален университет относно ранното откриване на горски пожари установява, че едночасово намаляване на времето за реакция може да намали честотата на големите пожари с 16%.
По-рано тази година, оттеглящата се администрация на Байдън-Харис отпусна 15 милиона долара финансиране за изграждане и внедряване на „нов набор от системи за наблюдение на пожароопасно време“ във високорискови места в САЩ (въпреки че не е ясно какво въздействие, ако има такова, ще окажат опитите на президента Доналд Тръмп да блокира средства, свързани със закона за двупартийната инфраструктура, върху тези програми).
Междувременно, Google наскоро обяви финансиране от 13 милиона долара за своята инициатива FireSat, която ще използва „съзвездие от сателити“ за проследяване на пожари с площ до 5 квадратни метра, използвайки изображения в реално време, които се обновяват на всеки 20 минути.
Pyri в никакъв случай не е единствената компания, която разработва по-проста, наземна сензорна технология.
От 2019 г. Дирекцията за наука и технологии (S&T) на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ проучва и тества нови детектори за горски пожари в сътрудничество с малки предприятия, включително базираната в Мериленд N5 Sensors, която твърди, че може да открие запалване в рамките на пет минути, дори ако пожарът е „само с размер на няколко квадратни метра“.
Традиционно сензорите разчитат на оптични камери или термовизионно изображение, които могат да „видят“ пламъците, но S&T казва, че се надява новите им устройства да могат да „подушат“ газове или твърди частици във въздуха. Компанията използва и данни от по-ранни изпитвания, за да информира алгоритмите за изкуствен интелект, използвани в най-новите ѝ сензори.
Разработчиците на Pyri също се насочват към изкуствен интелект: когато едно от техните устройства се задейства, изкуственият интелект може да анализира наличните метеорологични и сателитни данни, за да оцени вероятността сигналът наистина да е резултат от горски пожар.
Броят на устройствата, необходими във всяка дадена област, ще зависи до голяма степен от географията на обекта, включително топографията и растителността, казва Гунади, добавяйки, че „динамиката на пожарите е много сложна“.
Pyri се надява да продава абонаментен пакет на километър, който обединява сензори със софтуер за инсталиране и мониторинг. Отказвайки да разкрие бъдещите цени на стартъпа, Гунади посочва, че се стреми към такси, които са „половината от цената на най-близкия ни конкурент“.
По този начин Pyri се надява да се насочи към клиенти с по-малко ресурси – независимо дали това са пари, квалифицирана работна ръка, инфраструктура или време – за справяне с горските пожари. Целта е да започне с горското стопанство, селското стопанство и комуналните услуги в САЩ, но компанията вече е получила запитвания от цял свят.
След дипломирането си съоснователите на Pyri провеждат научноизследователска и развойна дейност и набират средства. Компанията се надява да проведе малки тестове и демонстрации по-късно тази година с цел да задейства по-големи пилотни проекти през следващата и да стартира
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Правилото за 90-те секунди за по-добър и пълноценен живот
преди 1 часМобилното приложение - първи избор за управление на спестяванията
преди 1 часЗащо бумът на туризма в Антарктида може да доведе до катастрофа?
преди 2 часа60% от населението е под 30 години: Как младежите променят Узбекистан
преди 2 часаАрхеолози откриха 3500-годишен град в Перу
преди 2 часаЛято в Европа: Жегата в някои градове вече трае 5 месеца
преди 3 часаПрочети още
Желязков: Изключително важно е българската делегация в ЕП да гласува единно в полза на България
darik.bgГърция с извънредни мерки заради жегите
darik.bgСаня Армутлиева: Попфолкът доминира в България, но той се оттласна от чалгата!
darik.bgРади Здравков разкри защо напусна ЦСКА и обясни за забавянето със селекцията
dsport.bgХалф пристигна в България за подпис с ЦСКА
dsport.bgНОИ спира майчинството при втори трудов договор – какво трябва да знаят родителите?
9meseca.bg