
Китайските държавни медии обръщат огромно внимание на Световното първенство по футбол, но мачовете подхранват разочарованието у хората в страната, че са изолирани от празненствата.
Освен че китайският национален отбор не се класира за Мондала, сцените на празнуващи хора без маски и шумните събирания в Катар дразнят зрителите, които са насърчавани да не се събират, за да гледат мачовете.
Мнозина използваха Световното първенство, за да се оплачат от прилаганите в момента в Китай стратегии. Страната поддържа политика на нулев COVID, при която цели общности биват изолирани заради единичен случай на вируса с цел предотвратяване на разпространението му.
Китай в момента отчита най-големия скок на случаите от шест месеца, а локализираните локдауни се увеличиха в последните седмици.
Футболът е много популярен в Китай, а президентът Си Дзинпин е известен с това, че е почитател на спорта, като дори преди е казвал, че за неговата страна е мечта да домакинства на Световно първенство.

В резултат на това, мачовете от Катар се предават по националната телевизия CCTV, а държавните медии се стремят да засилят "присъствието" на Китай. От Global Times разказват как произведени в Китай продукти - "от автобуси до стадиона Лусаил и дори климатици, са добре представени на събитието ".
Водещи медии, като CCTV, също така информираха за присъствието на китайски знаменосци на церемонията по откриването на Мондиала, както и за пристигането на две панди в Катар, които ще "се срещат" с посетителите, пристигащи на спортното събитие.
Очевидно е обаче, че COVID-19 помрачи стандартните изживявания по време на подобен форум. В някои големи градове увеличението на броя на случаите доведе до поредно затваряне на бизнеси и ограничаване на движението на хората.
Тъй като не могат да отидат на бар, според Global Times, някои фенове "избират да гледат мачовете у дома със своите семейства". Други пък са се насочили към места за къмпингуване.
Полетите между Катар и Китай също са силно ограничени за онези, които се надяват да посетят мачове на живо.
Мнозина усещат голяма изолация по отношение на събитието.
По-рано през седмицата в китайското чат приложение WeChat бързо се разпространи отворено писмо, в което се поставя под въпрос политиката на нулев COVID на страната и се пита Китай "на същата планета" като Катар ли е.
В социалната мрежа Weibo пък мнозина коментират, че докато гледат мачовете, се чувстват разделени от останалата част от света.
Някои потребители казват, че им е трудно да обяснят на децата си защо случващото се на Световното първенство е толкова различно от случващото се в тяхната страна.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
20 и 100 лева – най-фалшифицираните през първото тримесечие
преди 13 часаОстровът с най-голяма концентрация на сини дупки в света
преди 14 часаКак се отразяват космическите мисии на здравето на астронавтите?
преди 14 часаПет начина да помогнете на децата си да са по-успешни
преди 14 часаПроверяват обувките на туристите в популярна италианска дестинация
преди 14 часаКакво представява бета коефициентът при инвестициите?
преди 15 часаПрочети още
САЩ били готови да признаят Крим за руски
darik.bgДоброто по Великден: Десетки кампании в подкрепа на нуждаещите се в цялата страна
darik.bgВеликден: Традиции, символи и вярвания
darik.bgЦСКА започва плейофите с две гостувания - програмата за втората четворка в efbet Лига
dsport.bgНа Велика събота Карлос Насар направи 3 от 3 на Европейското с 2 световни рекорда
dsport.bgРут Колева стана майка: „Животът вече не е същият. По-хубав е“
9meseca.bg