Китайските производители казват, че ще ускорят усилията за преместване на производството си в други страни, за да заобиколят митата на САЩ, след като президентът Доналд Тръмп обяви нова търговска офанзива срещу втората по големина икономика в света.

Пекин обмисля как да "отмъсти" на решението на Тръмп от събота да наложи допълнителни 10-процентни мита на китайските износители, като опциите варират от насрещни тарифи до контрол върху износа и обезценяване на китайския юан, пише Financial Times.

От друга страна, сравнително приглушеният първоначален отговор на китайското правителство, съчетан с примирието на Тръмп с Канада и Мексико в понеделник и плановете му за разговор с президента на Китай Си Дзинпин през следващите дни, подхранват надеждите в Пекин, че може да има място за преговори.

Миграция зад граница

Компаниите в южните производствени центрове на Китай обаче заявиха, че техните стратегии включват преместване на част от производството на други места, включително Близкия изток, както прехвърляне на допълнителните разходи върху американските клиенти и търсене на алтернативни пазари.

Много от китайските износители вече диверсифицираха търговията си през последните години. Прекият дял на страната от вноса на САЩ е спаднал с осем процентни пункта между 2017 г. и 2023 г., според доклад на Rhodium Group от миналата година.

Делът на американския внос от Виетнам и Мексико, например, се е увеличил значително през същия период. Според анализаторите, част от този ръст се дължи именно на китайски компании, които са пренесли производствата си в тези държави.

Сега, след като Тръмп насочи фокуса си към Мексико, китайските компании вероятно ще търсят възможности в Югоизточна Азия и Латинска Америка.

Китайският износ с висока добавена стойност, например машинните части, също би бил труден за заместване, което означава, че американските купувачи ще трябва да поемат увеличението на цените.

Някои анализатори са на мнение, че скоростта на обещаното прилагане на митата представлява предизвикателство за Пекин и изразяват съмнение, че китайските производствени мощности могат толкова лесно и бързо да бъдат преместени в чужбина. 

Ответен удар

Пекин разкритикува новите митнически тарифи на Тръмп и заплаши да заведе дело пред Световната търговска организация, но все още не е обявил ответни мерки.

Възможните отговори включват затягане на контрола върху износа на редкоземни метали, които са от съществено значение за новата енергийна индустрия, или антитръстови разследвания, като наскоро обявеното срещу американската компания за чипове Nvidia.

Китай отчете рекорден общ търговски излишък от почти $1 трилион миналата година, тъй като страната разчиташе на външното търсене, което да компенсира слабата вътрешна икономика и забавянето в сектора на имотите.