
Вълната от продажби на държавни облигации на стойност 150 млрд. евро през януари подхранва безпокойството в еврозоната, което е индикация за потенциално рекордните количества публичен дълг, който пазарите ще трябва да поемат тази година.
Доходността на облигациите, която се движи в обратна посока на цените им, започва 2024 г. с ръст след като падаше през ноември и декември. Доходността по 10-годишните германски облигации, които са бенчмарк за еврозоната, нарасна до над 2% след като миналата седмица бе на едногодишно дъно от 1.896%.
Ограничаването на залозите на инвеститорите относно това доколко и колко рано централните банки ще започнат да понижават лихвите през тази година предизвика разпродажби при облигациите. Сега към това се прибавят и опасенията, че пазарите ще изпитат затруднения с поемането на поредната година с големи продажби на държавен дълг.
От ING изчисляват, че еврозоната ще емитира около 150 млрд. евро дълг само този месец, тъй като правителствата искат да се възползват от спада в доходността напоследък, а инвеститорите търсят възможности през новата година. Нетното предлагане е на стойност 72 млрд. евро, ако се вземат предвид обратните изкупувания.
Инфлацията принуди държавите от еврозоната да увеличат социалните плащания и заплатите в публичния сектор, а по-високите лихвени проценти по кредитите увеличават лихвените им разходи, което поддържа емитирането на дълг високо.
Сходно количество дълг бе емитирано и през януари миналата година, но сега това се случва след силно поскъпване, което изглежда наближава своя край, казва пред Reuters Хорхе Гарайо анализатор в Societe Generale.
"При настоящите нива на доходността изглежда, че пазарът трудно ще поеме количествата предлагане, които предстоят," казва той. "За нас предлагането е притеснително и би трябвало да окаже възходящ ефект върху доходността."
Това, че правителствата планират да емитират големи количества по-дългосрочен дълг, е притеснително, смята Майкъл Уиднър, ръководител инструменти с фиксирана доходност в Lazard Asset Management.
По-дългосрочните облигации обикновено са считани за по-рискови и инвеститорите настояват да получават премия за притежанието им.
"Смятаме, че ще бъдат емитирани повече дългосрочни облигации, а колко е готов да приеме пазарът е малко под въпрос, предвид нивото на доходността," казва Уиднър.
Германия планира да емитира 10-годишни облигации този месец, а Испания вече пласира 30-годишен дълг.

Факторът ЕЦБ
Опасенията на инвеститорите са засилват от факта, че Европейската централна банка (ЕЦБ), която изкупуваше огромни количества държавен дълг през последното десетилетие, се изтегля от пазара.
През декември ЕЦБ обяви, че ще започне да намалява програмата си за изкупуване на облигации PEPP на стойност 1.7 трлн. евро с по 7.5 млрд. евро на месец през второто полугодие на 2024 г. Тя вече ограничава друга от програмите си за изкупуване на активи.
Когато се вземе предвид т. нар. количествено затягане, пазарите може да трябва да поемат рекордните 675 млрд. евро държавен дълг тази година, сочат оценки на Barclays, което е с 25 млрд. евро повече от миналата година.
Уиднър очаква спредът в доходността на италианските и германските облигации да се увеличи, тъй като Германия се опитва да намали нивата на своя дълг, а ЕЦБ, която оказваше подкрепа на италианските облигации, се изтегля от пазара.
Този спред възлиза на 168 базисни пункта и е нараснал с близо 10 базисни пункта през последната седмица, но въпреки това остава под върховите нива от последните години.
Не всички са притеснени. Джоост ван Лендерс, старши инвестиционен анализатор във Van Lanschot Kempen, казва, че инфлацията и централните банки ще продължат да движат пазарите на облигации.
"Икономическите и инфлационните цикли са много по-важни от опасенията относно емитирането на облигации," казва той. "Доходността на облигациите падна, защото инфлацията падна."
Правителствата все още ще могат да емитират дълг, казва анализаторът на RBC Capital Markets Питър Шафрик, особено след като планират обратно изкупуване на много облигации, връщайки пари на инвеститорите.
"Не смятам, че ще има провалени аукциони или нещо такова, просто е въпрос на отстъпката в доходността, за която пазарът настоява."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова атракция в Музея на невъзможното в Бургас
преди 50 минНова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg