
Широкият американски борсов индекс S&P 500 е на път да изпрати една знаменателна година.
Той отбеляза най-добрия си старт от 1997 г. насам през първите девет месеца на 2024. Според Уолстрийт обаче, това не би трябвало да се случва.
В началото на годината консенсусните очаквания на анализаторите бяха пазарите да останат в най-добрия случай стабилни - на фона на широкия спектър от рискове, включително високите оценки на компаниите, съмненията относно възможностите на Федералния резерв да избегне рецесията, докато повишава лихвите, както и разрастващите се геополитически проблеми.
В крайна сметка, опасенията - поне що се отнася до цените на акциите, се оказаха напълно погрешни, но те все още не са отминали.
В прогноза на американската инвестиционна банка Goldman Sachs се посочва, че индексът ще постигне годишна обща възвръщаемост от 3% през следващите 10 години.
За едно десетилетие това се равнява на възвръщаемост от едва 34%. За сравнение, S&P 500 е скочил с 38% само през последната година. И сега основният въпрос е дали не е време за продажба на акции, пише The Motley Fool?

Задава ли се спад на индексите?
Сред рисковете, които изследователските екипи на Goldman виждат, са високата концентрация на вложенията само в няколко акции, както и високите им начални оценки.
Според The Wall Street Journal, S&P 500 сега се търгува при съотношение цена/печалба на акция от 25.1, а ако се вземат предвид печалбите за последните 10 години, пазарът е още по-надценен.
Концентрацията е риск, защото за лидерите на пазара е трудно да поддържат вида растеж, който доведе до рекордни нива акциите на т. нар. "Великолепната седморка" - Nvidia, Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft и Tesla.
За да продължи "бичият" пазар, анализаторите смятат, че тези печалби трябва да се разпространят и към по-малките компании.
И други инвестиционни фирми също прогнозират слабо представяне през следващото десетилетие. JPMorgan Chase очаква годишната възвръщаемост на S&P 500 през следващото десетилетие да се движи около 6%.
Въпреки че от Goldman Sachs не го казват директно, прогнозата им вероятно предполага поне един "мечи" пазар през следващите 10 години. Без значително отдръпване на акциите изглежда много малко вероятно S&P 500 да се повиши само с 34% за едно десетилетие.
Инвеститорите са се сблъсквали с подобни ситуации и преди. От 2000 г. до 2009 г. S&P 500 падна с 24%, тъй като инвеститорите бяха изправени пред двойните неуспехи на спукването на дотком балона и световната финансова криза.
Разбира се, случилото се през следващото десетилетие компенсира изцяло този спад, тъй като скочи със 189% от 2010 г. до 2019 г.
Невъзможно е да се предвиди дали ще има мащабен спад на Уолстрийт през следващото десетилетие, въпреки че това е вероятно въз основа на историческите средни стойности. Въпреки това, всякакви фактори - видими и невидими, могат да повлияят на фондовия пазар.

Да продаваме ли акциите си?
Преди да помислите за продажба на акции, трябва да знаете, че прогнозата на Goldman Sachs е точно това, което е - просто прогноза. Тя може да се окаже и грешна, точно както и очакванията за настоящата трудна година в началото ѝ.
Но дори и да вярвате на прогнозата на Goldman Sach, продажбата на акции все още изглежда преждевременна на този етап, пише Yahoo Finance.
Данните показват, че икономиката на САЩ е силна. Корпорациите отчитат солиден ръст на печалбите, а Федералният резерв планира да намали лихвените проценти, което обикновено подхранва растежа на фондовия пазар.
Опитът да се определи точният момент, в който пазарът ще започне да спада (или да се покачва), обикновено е невъзможна задача. Дори Уорън Бъфет е казал, че "само идиотът се опитва да определи точното време за покупка или продажба".
Все пак продажбата на акции и преминаването към клас активи с по-нисък риск, като облигации или дори пари в брой, може да бъде умен ход, ако сте пенсионер с по-кратък времеви хоризонт.
Друг вариант за "ловците на стойност" е да инвестират в китайски акции, които са значително по-евтини от американските си аналози в момента въз основа на традиционните показатели, въпреки че китайските пазари също носят рискове, които пък не са присъщи за американските, пише още изданието.
За инвеститорите с по-дълъг времеви хоризонт е по-добре да останат на пазара. Всъщност, пазарните разпродажби са добри за нетните купувачи на акции, тъй като им дават възможност да ги купят "с отстъпка".
Дори S&P 500 да попадне в "мъртво десетилетие", както прогнозират от Goldman, вероятно то ще бъде последвано от силна възвръщаемост, както видяхме през 2010 г. Това е достатъчна причина да останете на пазара, според The Motley Fool.
* Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 9 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 10 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 10 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 11 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 11 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 11 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: ЦСКА изравни на Берое, заралии с гол от центъра
dsport.bgНа живо: Левски – Лудогорец (Състави)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg