
На днешната дата преди 37 години Уолстрийт отчита най-голямото си дневно понижение в историята. Индексът Dow Jones завършва сесията със спад от 22.61% - близо двойно повече от следващия най-голям срив (-12.93%), отчетен в началото на пандемията (16 март 2020 г.)
Още два пъти в историята индексът на сините чипове губи повече от 10% - на 28 и 29 октомври 1929 г., когато се разделя с 12.82 и 11.73%, съответно. Близо до двуцифрен спад е и на 12 март 2020 г., когато Dow Jones пада с 9.99%.
Какво се случва на 19 октомври 1987 г.?
Пазарът през първата половина на 1987 г. отчита едни от най-добрите си месеци, като до края на август DJIA записва ръст от 44%. В предходните 5 г. стойността на индекса се увеличава трикратно, което, според много пазарни наблюдатели, прави акциите силно надценени
В средата на октомври правителството на САЩ обявява по-голям от очаквания търговски дефицит, което води до спад в стойността на долара.
Положението се влошава още повече, когато на 15 октомври Иран удря с ракета американски танкер в кувейтски води. Ситуацията се повтаря и на следващия ден, когато е ударен още един танкер.
Това води до понижение от 4% на индекса, но разпродажбите все още не са започнали. Връхната си точка те достигат на 19 октомври, когато САЩ обстрелва иранска петролна платформа в отговор на атаката по танкерите.
Новината бързо се разпространява и започват масови разпродажби на световните борси, които по-късно продължават и в САЩ. Индексът S&P500 също отчита най-голямото си понижение в този ден, като пада с над 20%.
Паниката в този понеделник е толкова голяма, че офертите за покупка по отделните позиции са рядкост и са изпълнявани веднага заради огромното количество продавачи.
"Чувството на пазара в този ден е все едно някой в киното е извикал „Пожар“, казва Андрю Груув, главен изпълнителен директор на Intel по това време.

Според част от анализаторите, големият спад се дължи отчасти и на търговията с автоматизирани програми. Спадът на индекса с близо 10% в предходната седмица им дава сигнал за продажба, който се изпълнява още в началото на първата за седмицата борсова сесия.
Това води до вълна от нови поръчки на по-малки инвеститори, които усилват разпродажбите.
Пониженията през октомври се пренасят и на други борси, като до края на месеца пазарите в Канада, Великобритания, Австралия, Испания и Хонконг губят между 22 и 45% от стойността си. Най-големи обаче са загубите в Нова Зеландия, където основният индекс пада с около 60% от върха си.
Редица анализатори отдават случилото се на 19 октомври и на други причини, сред които слаба ликвидност, пазарна психология и дори „Голямата буря“ в Англия, която предизвиква затварянето на пътищата и много от трейдърите не стигат до офисите си в Лондонското сити.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 7 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 8 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 9 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 9 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 10 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 10 часаПрочети още
Ново проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg