Юрий Бушковски е роден малко след смъртта на Йосиф Сталин, преживял е Студената война и разпадането на Съветския съюз и тази година щеше да навърши 70 години.

Но възрастният мъж с гъсти бели мустаци, който някога се е регистрирал като таксиметров шофьор в родния си град Велики Устюг, загива през ноември миналата година - не в пенсия, а като войник в руската армия, воюващ в Украйна.

Името му е сред нарастващия брой руски мъже на 50, 60 и дори 70 години, които се бият и умират на фронтовата линия, тъй като съставът на силите на Кремъл се измества към така наречените "доброволци" - мъже, които се записват в армията с предложение за заплата и щедър бонус, пише Financial Times. 

База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание Mediazona, заедно с руския отдел на BBC, илюстрира променящия се профил на руските войници в Украйна от началото на инвазията преди три години.

Изследването включва имената и подробностите за почти 100 000 руски войници, убити в Украйна. Те са събрани от публикации в социалните мрежи и местни новини. Отделен проект на iStories събира данни с помощта на AI инструменти и достига до подобни резултати със 104 000 имена.

Mediazona и представителите на западното разузнаване обаче оценяват общия брой на загиналите руснаци като значително по-висок.

Данните показват, че през първата година от нахлуването повечето войници са били от редовните руски въоръжени сили, включително от елитни дивизии, изпратени да превземат Киев за броени дни.

След призовката на около 300 000 резервисти през есента на 2022 г. сред загиналите все повече започват да се появяват мобилизирани мъже. До началото на 2023 г. затворниците, включени в състава на армията, доминират сред смъртните случаи, както и бойците на Вагнер и други частни военни компании.

Но през третата година от войната съставът на руските сили все повече се измества към военнослужещи на договор, тъй като Москва се опитва да попълни своите батальони, без да предприема непопулярната стъпка да издаде нова заповед за мобилизация.

Кремъл постига това, като предлага все по-големи бонуси за регистрация и заплати на бъдещите „доброволци“, като по-възрастните мъже изглеждат по-склонни да приемат условията.

Обясненията варират от техния военен опит в предишните войни на Русия, по-голяма спешност при решаването на финансови или правни проблеми или факта, че по-възрастните руснаци статистически прекарват повече време в гледане на натоварената с пропаганда телевизия в страната.

"Типичният наемник, който се записва, да речем, в Москва за 2 милиона рубли, или около 23 000 долара, е човек, който идва във военното ведомство с цялото си семейство и всички разбират какво прави“, коментира пред FT социологът Кирил Рогов.

Тези пари ще бъдат използвани за закупуване на апартамент или образование за децата. На практика това е социален "скок" за цялото семейство. 

Докато мобилизираните войници са били предимно в средата на 30-те си години, когато са загинали, средната възраст на военнослужещите наемници е била доста над 40 години, според данните на Mediazona, които са събрали данните за възрастта на повече от 70 000 войници.

Над 4000 руски военнослужещи на договор са изброени в базата данни на загиналите на възраст над 50 години, в сравнение с по-малко от 500 редовни или мобилизирани войници в тази възрастова група и само 869 затворници.

В Украйна средната възраст на войниците на фронта е 43 години. Въпреки че наборната възраст беше намалена от 27 на 25 миналата пролет, Украйна заяви, че иска да защити бъдещите поколения и понижаването ѝ е непопулярно.

Общите суми, изплащани на бъдещите руски войници, варират в зависимост от региона и се увеличават драстично с времето. Сумата, предложена в Самара този месец, например, възлиза на 4 милиона рубли (45 500 долара) - най-високата сред всички руски региони. Според информацията от военните, записалите се доброволци могат да спечелят повече от 7 милиона рубли през първата си година на война, което прави около 80 000 долара.

Средната цена на двустаен апартамент ново строителство в регионалната столица на Самара е била 5.2 млн. рубли (близо 60 000 долара) миналата година, показва анализ на руската компания за обяви Авито. Междувременно средната месечна заплата в региона е била около 66 000 рубли (760 долара) на месец в края на миналата година, според онлайн портала Gogov, базиран на официални статистически данни.