Ако получавате заплатата си „на ръка“, губите около 303 хил. лева в рамките на 30-годишен трудов живот.

"Това са пари, които никога няма да видите под формата на майчинство, болнични, обезщетения и пенсия“, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред студенти в УНСС, обяснявайки защо е важно да защитават трудовите си права и да обръщат внимание на осигурителните си вноски.

Министърът беше гост-лектор и изнесе публична лекция на тема „Работа, осигуровки, права – за силен старт на кариерата“ по инициатива на Студентския съвет при УНСС в партньорство с Националното представителство на студентските съвети.

Министърът допълни, че сивата икономика у нас все още заема около 23-24% от БВП и призова младите хора да проявят лична отговорност и активност за промяна.

„Не е нормално над 200 хиляди млади хора да са готови да работят без трудов договор. Системата няма да се промени само с репресии, нужни са нови нагласи и осъзнаване на личния интерес“.

Министърът даде на студентите реални примери как осигурителната система им дава по-голяма сигурност в бъдеще.

„Днес ви се струва далечно да мислите за пенсия, но времето лети. А дали ще получавате 700 или 3000 лева зависи от решенията, които взимате още сега. Ако всеки изпълнява задълженията си, можем да си гарантираме достоен и сигурен живот — за себе си и за бъдещите поколения."

Той посочи нагледно колко осезаема е разликата в получаваните обезщетения, ако човек е осигуряван на минималната работна заплата от 1077 лв. и на максималния осигурителен доход.

„При майчинство в първия случай ще получите 1077 лв., а във втория - 3200 лева. Разликата е почти три пъти. При продължителен болничен може да варира от 700 лв. до 3000 лева месечно. Замислете се — разликата е огромна и може да се окаже решаваща в труден момент“.

Министърът акцентира и върху нуждата от стратегическо планиране в образованието и пазара на труда, за да се гарантира успешната реализация на младите специалисти.

„България не може да бъде като Китай, който планира 130 години напред, но поне трябва да си поставим цел — 10 години напред да знаем какво ще се случи. Така ще знаем какви специалности да се откриват и как да подготвим кадри, от които икономиката има нужда“.

При посещението си в УНСС министър Гуцанов проведе и работна среща с ректора на висшето учебно заведение проф. д-р Димитър Димитров. Двамата обсъдиха възможностите за сътрудничество, обучения и стажантски програми, които социалното министерство може да предостави.