Най-старата известна плоча, изписана с десетте заповеди от Стария завет, беше продадена за 5.04 млн. долара - повече от два пъти над предварителната й оценка.

Камъкът, който датира отпреди около 1500 години от късната римско-византийска епоха, предизвика повече от 10 минути „интензивно“ наддаване, според изявление на Sotheby’s New York, която беше домакин на продажбата.

Анонимният купувач планира да дари артефакта на израелска институция.

Камъкът е забележителен артефакт от древния свят, забравен в продължение на стотици години. С тегло от 52 кг и висок 60 см, той е открит през 1913 г. по време на разкопки за нова железопътна линия в южната част на днешен Израел.

Намерен е близо до местата на ранни синагоги, джамии и църкви и е изписан с 10-те библейски заповеди на палеоеврейски шрифт. Значението на находката обаче не е оценено и камъкът се използва като настилка пред къща в продължение на три десетилетия.

Надписът е поставен с лицето нагоре, като е изложен на интензивен пешеходен трафик. За щастие, историческото значение на плочата, в крайна сметка, е признато.

Според Sotheby's, камъкът е продаден на учен през 1943 г. Той го разпознава „като важен самарянски декалог, включващ божествените предписания, които са централни за много религии, който може първоначално да е бил изложен в синагога или частно жилище“.

Самаританството е древна, монотеистична религия, основана на първите пет книги от Стария завет. Въпреки че е свързано с юдаизма, в него планината Гаризим — на съвременния Западен бряг — се смята за обиталище на Йехова, а не планината Сион.

Където и да първоначално да е била разположена плочата, вероятно тя е била унищожена или от римските нашествия през 400-600 г. сл. н. е., или в резултат на кръстоносните походи в края на 11 век, обясняват от Sotheby’s.

В кратък видеоклип за продажбата аукционната къща описва десетте заповеди като „крайъгълен камък на закона и морала“ и „основополагащ текст на западната цивилизация“.

Камъкът разполага с 20 реда текст, които точно следват стиховете от Библията, общи както за еврейската, така и за християнската традиция.

Включени са обаче само девет от десетте заповеди, като липсващата е: „Не изговаряй напразно името Господне“. На нейно място има директива за поклонение на планината Гаризим.

Преди продажбата Ричард Остин, глобален ръководител на отдел Книги и ръкописи в Sotheby's, казва:

„Тази забележителна плоча е не само изключително важен исторически артефакт, но и осезаема връзка с вярванията, които са помогнали за оформянето на западната цивилизация. Да срещнеш тази споделена част от културното наследство означава да пътуваш през хилядолетията и да се свържеш с култури и религии, разказани чрез един от най-ранните и най-трайни морални кодекси на човечеството“.

Миналата година еврейска Библия на повече от 1000 години беше продадена за 38.1 милиона долара в Sotheby’s в Ню Йорк. Codex Sassoon, датиращ от края на 9-ти или началото на 10-ти век, е описнан като „един от най-важните и уникални текстове в човешката история“.