Като родители ние често се чудим дали правим правилното нещо за нашите деца. Никой не е застрахован от подобни мисли.
Експертът по родителски грижи и автор Марго Мачол Бисноу е разговаряла със стотици млади предприемачи и техните родители, за да разбере повече за това как са били отглеждани. Повечето родители, които отглеждат много успели възрастни, се справят страхотно.
Това, което изненадва Бисноу е, че много родители признават, че има някои неща, които биха направили различно, ако можеха да върнат времето назад.
Ето някои от нещата, за които съжаляват най-често:
Били са прекалено фокусирани върху оценките в и постиженията
Много бъдещи успели предприемачи са били страхотни ученици и са завършили с лекота водещи университети. Някои се дипломират, но са нещастни. Други пък прекъсват висшето си образование или пък въобще не са учили в университет.
Образованието е важно, но трябва и да е подходящо. Поглеждайки назад, някои родители осъзнават, че биха предпочетели децата им да процъфтяват в различна среда, вместо да прекарат нещастни тези скъпо струващи четири години.
По същия начин, много родители си спомнят, че са оказвали натиск върху децата си да прекарват по-малко време в занимания с нещо, което обичат и повече време в учене или вършене на неща, които биха ги направили по-привлекателни за първокласни учебни заведения.
В ретроспекция, родителите сега осъзнават че когато децата им са влагали необходимите 10 000 часа, за да се усвоят дадено умение, дори и родителите да са смятали, че това е загуба на време, това се е оказвало по-полезно, когато са започвали кариерата си.
Смятат, че са се намесвали прекалено много
Разбира се, че искаме децата ни да са в безопасност, но ако ги държим прекалено здраво, това може да им попречи да полетят.
Бисноу казва, че не чува често родители да казват, че им се иска да са предоставяли на децата си по-малко свобода. Точно обратното, те обикновено казват: “Защо не им позволявах повече да бъдат самостоятелни?” или “Чувствам се зле, че никога не са имали никаква независимост, докато не отидоха в колеж. Трябваше да започна по-рано да им позволявам да правят различни неща сами.”
Има няколко термини за родители, които имат прекалено голямо присъствие в живота на децата си, като „хеликоптери“, които кръжат над децата си и се намесват в техните решения и „снегорини“, които постоянно разчистват пътя им от препятствия и предизвикателства.
Дори и родители, които са правели това само през част от времето, съжаляват. Те казват, “Не трябваше да поправям неща вместо тях, не трябваше да правя пътя им толкова лек. Те трябваше да се научат как да решават проблеми сами.”
Гледайки назад те разбират сега, че издръжливостта е от ключово значение за успеха.
Не са натоварвали децата си с достатъчно отговорности
Много родители споделят, че съжаляват за това, че не са възлагали на децата си достатъчно домакинска работа.
Възлагането на децата на повече задължения у дома не само им помага да станат отговорни, но и ги учи на полезни умения за времето, когато ще трябва да се справят сами.
Предавали са собствените си страхове на децата, когато става въпрос за поемането на рискове
Много от родителите казват, че са призовавали децата си да бъдат внимателни и да възприемат “безопасния” подход. Те са им казвали да поемат по практичния път, който “по-често дава резултати.”
Когато са гледали как децата им поемат големи рискове, за да започнат нещо ново, продават нещо, което са създали, поемат в друга насока или не приемат работа с фиксирана заплата, за да преследват своята мечта, тогава те са се гордеели с тях.
Те обаче са се чудели, “Накарах ли ги да се страхуват? Нямаше ли да е по-лесно за тях, ако по-често им бях казвал да рискуват?”
Или ако са им се карали, когато не са успявали (за получаването на слаба оценка или за това, че на са вкарали гол) и са правели така, че децата им да се страхуват да поемат рискове. Сега те разбират, че не може да създавате иновации, ако ви е страх да поемате рискове. А човек не се страхува да поема рискове, само когато не се страхува от провал.
Дори и да изпитват това съжаление, много от тези родители също така казват, че често са казвали на децата си колко се гордеят с тяхната усърдна работа без значение от изхода.
Бисноу напомня, че в крайна сметка никой от нас не е идеален. Всички правим най-доброто, на което сме способни и стига нашите деца да знаят, че ги обичаме и че сме дали най-доброто от себе си, те ще бъдат добре.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Кулинарен мастършеф учи децата да се хранят здравословно в детска градина в Нова Загора
- Албания забранява TikTok след убийството на тийнейджър
- Имате още 8 работни дни, в които да използвате данъчните облекчения за деца чрез работодателя
- Милиардер: Трябва да разберете три неща, за да имате успешен живот
Калкулатори
Най-ново
Как да си извадите ПИК на НАП и за какво ви трябва?
21.01.2025АТИ: Предложението за отнемане на лицензи е абсурдно, некомпетентно и опасно
21.01.2025Самотна риба в японски аквариум се сдоби с необичайна компания
21.01.2025Историята на Пол Алън - съоснователя на Microsoft
21.01.2025Стойността на марката Tesla пада с $15 млрд. през 2024 г.
21.01.2025Гръцките банки намаляват таксите
21.01.2025Прочети още
Шапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgЧестит рожден ден, Дарик!
darik.bgПървите речи на президентите на САЩ: Поглед през годините
darik.bgБенфика и Барса сътвориха истински спектакъл в Лисабон: девет гола, вратарски грешки, две дузпи и автогол (ВИДЕО)
dsport.bgНова серия от поредицата – Паякът спасител в Мадрид (ВИДЕО)
dsport.bgЩастлива кожа през зимата – мисия възможна
9meseca.bg