Поразителни изображения от пустинята Сахара показват големи езера върху вълнисти пясъчни дюни, след като едно от най-сухите и безплодни места на Земята беше засегнато от първите наводнения в района от десетилетия.

В Сахара наистина вали дъжд, но обикновено само няколко сантиметра годишно и рядко в края на лятото. В продължение на два дни през септември обаче интензивен дъжд падна в части от пустинята в Югоизточно Мароко, след като циклон премина през Северозападна Сахара.

Предварителните сателитни данни на НАСА показаха близо 20 сантиметра дъжд в някои части на региона.

Ерачидия - пустинен град в югоизточната част на Мароко, регистрира почти 8 см валежи, повечето от които паднали само за два дни през миналия месец. Това e над четири пъти повече от нормалните валежи за целия септември и се равнява на количеството дъжд за повече от половин година за тази област.

„Изминаха 30 до 50 години, откакто сме имали толкова много дъжд за толкова кратко време“, казва Хусин Юабеб от мароканската метеорологична агенция пред AP миналата седмица.

Докато дъждът се изливаше над пустинния терен, той създаваше нов, воднист пейзаж сред палмите и храсталака. Някои от най-поразяващите изображения са от пустинния град Мерзуга, където редкият потоп е издълбал нови езера в пясъчните дюни.

Отраженията на палмовите дървета в града блестяха върху простора на нова лагуна, обрамчена от стръмни пясъчни дюни.

Дъждът напълни и обикновено сухи езера, например в национален парк Ирики - най-големия национален парк в Мароко. Сателитни изображения на НАСА от региона, използващи цветове за по-добро подчертаване на наводненията, показват новообразувани езера в северозападната част на Сахара.

Докато голяма част от дъжда падна върху слабонаселените отдалечени райони, част от него се изваля върху градовете и селата на Мароко, причинявайки смъртоносни наводнения миналия месец, които убиха повече от дузина души.

Сахара е най-голямата неполярна пустиня в света, простираща се на повече от 1/4 от африканския континент. Сателитни изображения от септември показаха огромни участъци от нея, покрити със зелен килим, докато бурите се придвижваха по-на север от обикновено - феномен, който някои проучвания свързват с причинените от човека промени в климата.

По-екстремни валежи могат да се очакват в Сахара в бъдеще, според последните изследвания, тъй като замърсяването с изкопаеми горива продължава да загрява планетата и да нарушава водния цикъл.