В социалните мрежи се разпространяват твърдения, че президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард е обявила планове за премахване на американските платежни карти, като Visa и Mastercard, както и от чуждестранни онлайн разплащателни платформи - PayPal и Alipay.

Някои постове в социалната мрежа X (преди Twitter) дори твърдят, че Лагард планира да замени тези системи с европейски алтернативи.

Един пост на нидерландски език посочва, че целта ѝ е те да бъдат заменени с предстоящото дигитално евро, което ще издава централната банка, казва Euronews Business. 

Но думите на Лагард са извадени от контекста.

При търсене в Google се открива интервю, което тя дава на ирландското радио Newstalk на 2 април. В него тя предупреждава, че Европа трябва да прекрати зависимостта си от американски и китайски технологии. Някои от тези публикации в социалните мрежи са гледани милиони пъти.

На около 6:20 минута от интервюто Лагард подчертава колко е важно Европа да контролира собствените си дигитални разплащания:

„Когато се замислите, много от нашите дигитални плащания – електронна търговия, от човек на човек, с карта или телефон – зависят от неевропейска инфраструктура. Независимо дали използвате карта или телефон, обикновено плащането минава през Visa, Mastercard, PayPal, Alipay... А те откъде идват? От САЩ или Китай. Цялата инфраструктура, която позволява тези плащания – с кредит или дебит – не е европейска. Това е проблемът. Смятам, че трябва да намалим тази уязвимост и да гарантираме, че съществува и европейска алтернатива, за всеки случай. Никога не се знае“.

Какво, всъщност, означава това?

С думите си Лагард ясно изразява, че иска Европа да има допълнителна алтернатива, а не да забрани съществуващите американски или китайски платежни системи.

Европейски еквиваленти вече се разработват – например Wero, дигитален портфейл, който позволява преводи чрез телефонен номер. Той е част от инициативата European Payments Initiative, създадена през 2021 г. от европейски банки с цел единна разплащателна услуга в ЕС.

Wero вече се предлага в Белгия, Франция и Германия, като се очаква скоро да навлезе и в други държави.

EuroVerify се е свързал с Европейската централна банка, която официално отрича онлайн твърденията:

„ЕЦБ не призовава за премахване на платежни системи, като Visa, Mastercard, PayPal или Alipay,“ се казва в изявление по имейл.

„Подкрепяме разнообразна и конкурентна платежна среда, включваща както частни, така и публични опции. Дигиталното евро ще бъде допълнителен избор за потребители и бизнеси, не заместител – ще допълва кеша и съществуващите дигитални методи за плащане.“

EuroVerify вече е опровергавал и други подвеждащи твърдения за дигиталното евро – включително, че Испания премахва банкноти от 50 евро, че скандинавските страни забраняват дигиталните транзакции или че Лагард иска да се откаже от кеша в името на борбата с климатичните промени.