Администрацията на американския президент Джо Байдън е оказвала натиск върху Meta Platforms (компанията собственик на Facebook) да цензурира определено съдържание, свързано с COVID-19, по време на пандемията.
Това заяви главният изпълнителен директор на компанията Марк Закърбърг в писмо до съдебната комисия на Камарата на представителите на САЩ, цитирано от Reuters.
Той твърди, че висши служители в администрацията на Байдън са оказвали натиск върху неговата социална медийна компания да цензурира съдържание и добавя, че ако това се случи отново, той няма да се подаде на исканията.
Собственикът на Facebook, Instagram и WhatsApp съжалява, че не е говорил за този натиск по-рано, както и за някои решения, които е взел относно премахването на определено съдържание.
"През 2021 г. висши служители от администрацията на Байдън, включително и от Белия дом, многократно притискаха нашите екипи в продължение на месеци да цензурират определено съдържание за COVID-19, включително хумор и сатира. Те изразяваха разочарование от нашите екипи, когато не се съгласявахме с тази практика “, пише Зукърбърг в писмото, което е публикувано от съдебната комисия на страницата ѝ във Фейсбук.
"Смятам, че правителственият натиск беше грешен и съжалявам, че не бяхме по-откровени за това. Също така мисля, че направихме някои избори, които, гледайки назад и на фона на новата информация, с която разполагаме, не бихме направили днес.“
Писмото е адресирано до Джим Джордан - председател на комисията и републиканец. В публикацията си във Facebook комисията нарича писмото "голяма победа за свободата на словото" и казва, че Закърбърг е признал, че "Facebook е цензурирал американците".
В писмото Закърбърг също така казва, че няма да прави никакви вноски в подкрепа на избирателната инфраструктура на тазгодишните президентски избори, за да не "играе роля по един или друг начин“ в гласуването през ноември.
По време на последните избори, които се проведоха през 2020 г. по време на пандемията, милиардерът допринесе с 400 милиона долара чрез инициативата на Чан Закърбърг - филантропско начинание със съпругата му, в подкрепа на изборната инфраструктура. Ходът обаче предизвика критики и дори бяха заведени съдебни дела от някои групи, които смятаха, че подкрепата му е изцяло партийна.
Информацията за писмото на Закърбърг до съдебната комисия излиза няколко дни след ареста на основателя на Telegram Павел Дуров в Париж. Той беше задържан във връзка с полицейско разследване за предполагаемо допускане на широк спектър от престъпления поради липса на модератори в Telegram и отказ от сътрудничество с полицията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg