Когато братът на Рикардо Шмиц го посещава във Вилнюс, Литва двамата излизат на зимна разходка в полунощ - нещо, което той казва, че никога не биха направили у дома в Бразилия.
“Моят брат не беше виждал сняг от дете, затова бе супер въодушевен. Разхождахме се от полунощ до 3 часа през нощта,” разказва Шмиц пред CNBC. “В нито един момент не се чувствах притеснен. За мен това е безценно.”
Шмиц пристига във Вилнюс за първи път през 2018 г. като студент на обменни начала по програма за обучение в чужбина. След като получава работа на пълен работен ден, се завръща през 2020 г. и сега работи като старши консултант за Deloitte и в същото време изнася лекции по данъци и финанси в литовския университет Миколас Ромерис.
“Когато се върнах тукq изпитах онова усещане, че съм си у дома. Планът за обозримото бъдеще е да остана”, казва той.
Търсят се квалифицирани служители
Шмиц е един от многото чужденци, които живеят в Литва, като техният брой се е увеличили от около 145 000 през 2022 г. до над 200 000 през 2023 г., според местни медии.
Провокативната рекламна кампания “Вилнюс — G-точката на Европа” влезе в световните медии през 2018 г., докато финансирани от правителството организации, като „Работа в Литва“ и „Инвестирайте в Литва“ имаха за цел да привлекат квалифицирани служители и инвестиции в страната.
С население от едва 2.8 милиона души, Литва изпитва недостиг на местни таланти, с които да захранва разрастващите се технологични и финансови индустрии в страната.
Младите професионалисти като Шмиц са привлечени от тези кариерни възможности. В проучване сред 1 300 чуждестранни студенти, които в момента се обучават във Вилнюс, 42% казват, че виждат живота си във Вилнюс след своето дипломиране.
“Започнах като стажант, след което станах консултант, а сега съм на ръководна позиция”, казва Шмиц. “Тъй като пазарът тук е малък, имате повече възможности и това ви помага да израствате.”
Времето за обработване на визи намалява от осем месеца до само един, а чужденците, които работят в професии, от които страната има нужда, дори получават по 3 444 евро при пристигането си. Според Работа в Литва, тази сума е отпусната на около 400 души.
Здравословен начин на живот
Литва има по 15 официални празника годишно, което е вторият най-висок брой в ЕС. Само 1% от служителите работят “много дълги” часове, което е доста под средното ниво от 10%, според „Индекса за по-добър живот“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
От ОИСР също така нареждат страната на 11-о място по отношение на баланса между работата и личния живот, преди Швейцария и Унгария. Това е нещо, което чуждестранната служителка Миша Йохана казва, че една от истинските ползи от живота във Вилнюс.
“Моята компания тук наистина насърчава служителите да използват целия си отпуск. Това е много различно от работната култура в Индонезия откъдето съм,” казва Йохана, която е от Джакарта.
Подобно на Шмиц тя пристига във Вилнюс, за да учи, като изборът ѝ е повлиян от нейния приятел литовец, с когото се запознават в Бали.
Индонезийците са по-отпуснати относно работата в сравнение с литовците, допълва Йохана. Тя смята обаче, че в Индонезия шефовете е по-малко вероятно да одобрят отпуск, което означава, че служителите обикновено си измислят причини, свързани със семейството, за да прикриват почивките си, казва тя.
“Не ми се налага да правя това тук,” казва Йохана, която работи през нощта от своето жилище във Вилнюс като мениджър в платформата за маркетингови данни Whatagraph. Така дните ѝ са свободни и тя може да се отдаде на страничното си занимание - актриса. Йохана се е снимала в реклами за Burger King, приложението за доставка на храна Just Eat, а наскоро и в кампания за Работа в Литва.
“Въздухът тук е изключително чист. В Джакарта не можете да дишате, когато излезте навън,” казва Йохана. “Във Вилнюс също така можете да ходите пеша на много места и това е още едно нещо, което не мога да правя в моята родина, защото там пътищата не са приспособени за пешеходци.”
Лаура Гуарино се мести във Вилнюс от Италия през 2021 г. също по програма за обучение в чужбина. Тя казва, че с радост се е сбогувала с трафика и тълпите в Неапол, заменяйки ги с 10-минутно пътуване до офиса ѝ.
“Просто се влюбих в града,” казва Гуарино, която работи като мениджър бизнес развитие в Teltonika Telematics.
“Неапол е толкова пренаселен, има сгради навсякъде и много трафик, много е дразнещо,” казва тя.
“Вилнюс има толкова добра атмосфера и е толкова отпускащ, че просто не искам да си тръгвам”, казва тя. “Обичам също така да плувам в езерата и да си правя излети в провинцията.”
Върхове и спадове
Гуарино, Шмиц и Йохана смятат, че за тях е било лесно да се впишат, тъй като повечето местни владеят английски, макар че и тримата са посещавали курсове по литовски език.
В културно отношение е трябвало да се приспособят към по-резервирания и структуриран подход, който е в противоречие с откритите, емоционални и силно разговорни атрибути на индонезийската, бразилската и италианската култури.
Вилнюс обаче вече не е евтиният град, който някога е бил. Гуарино и Йохана казват, че разходите за наеми, сметки и хранителни продукти не са по-малки от тези в родните им места.
Тримата чуждестранни служители също така се приспособяват към дългите и тежки зими в Литва. Йохана практикува местната традиция “ekete” — сауна, последвана от потопяване в леденостудено езеро. Шмиц пък практикува зимния спорт кърлинг и дори участва в националното първенство на Литва.
Гуарино има собствен механизъм за справяне със зимата, което признава, че понякога може да е трудно.
“Всичко е наред, стига да вземам своя витамин D и да пътувам до Неапол за Коледа”, казва тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 9 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 9 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 10 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 10 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 10 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 12 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg