
Германският производител на спортни стоки Puma обяви, че мащабната девалвация на валутата на Аржентина през декември е засегнала финансовите резултати на компанията.
Акциите на Puma поевтниняха с над 12% за последната седмица, след като компанията отчете предварителните си резултати за четвъртото тримесечие и цялата 2023 г., заедно с прогнозата, която се оказа по-слаба от очакванията на анализаторите.
Окончателните резултати ще бъдат публикувани на 27 февруари, предава CNBC.
Ръстът на продажбите за цялата година е с 6,6% до 8,6 млрд. евро, а печалбата преди лихви и данъци (EBIT) възлиза на около 622 милиона евро.
Компанията обаче е щяла да отчете ръст на продажбите от 8% и печалба над миналогодишните 641 милиона евро, ако не са били ефектите от обезценката на аржентинското песо.
Въздействието е особено изразено през четвъртото тримесечие, в което прилагането на хиперинфлационно счетоводство е довело до спад на продажбите, коментират още от компанията.

Новият президент на Аржентина Хавиер Милей девалвира песото с над 50% през декември като част от обещанието за радикална трансформация на икономиката. Милей заяви, че този ход ще причини "краткосрочна болка", повишавайки цената на вноса, но е необходим за справяне с фискалния дефицит на страната и с необузданата инфлация.
От Puma очакват коригиран спрямо валутните курсове ръст на продажбите с между 4 и 6 процент и печалба преди лихви и данъци между 620 и 700 милиона евро през финансовата 2024 година. Това е под консенсусната прогноза за над 700 милиона евро.
Тази перспектива предполага, че бъдещата девалвация на аржентинското песо ще бъде напълно компенсирана от съответните увеличения на цените в Аржентина, според изявлението на компанията.
"За 2024 г. предвиждаме геополитическите и макроикономически предизвикателства, както и силно волатилните валутни курсове, да се запазят. Това продължава да тежи върху потребителските настроения и търсенето, особено през първата половина на 2024 г.“, заяви изпълнителният директор на компанията Арне Фройнд.
Puma отбеляза рекордни продажби и печалба преди лихви и лихви през 2022 г. Съединените щати бяха нейният най-голям и най-бързо развиващ се пазар, допринасяйки с 3.68 милиарда евро към продажбите спрямо 3.1 милиарда евро за региона на Европа, Близкия изток и Африка, докато бизнесът ѝ в Латинска Америка надхвърли 1 милиард евро продажби за първи път в историята.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 13 минЕдинствената река в Европа, която се влива в две различни морета
преди 27 минМитата на Тръмп засилват натиска върху задъхващата се световна икономика
преди 1 час10 малки неща, които щастливите хора правят всеки ден
преди 1 часБългария се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 1 часRimac купува дела на Porschе в смесеното дружество Rimac Bugatti?
преди 1 часПрочети още
Китай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bgДжавад Ел Джемили се завърна в групата на Левски
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА тръгна по план, но…
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg