
Германският производител на спортни стоки Puma обяви, че мащабната девалвация на валутата на Аржентина през декември е засегнала финансовите резултати на компанията.
Акциите на Puma поевтниняха с над 12% за последната седмица, след като компанията отчете предварителните си резултати за четвъртото тримесечие и цялата 2023 г., заедно с прогнозата, която се оказа по-слаба от очакванията на анализаторите.
Окончателните резултати ще бъдат публикувани на 27 февруари, предава CNBC.
Ръстът на продажбите за цялата година е с 6,6% до 8,6 млрд. евро, а печалбата преди лихви и данъци (EBIT) възлиза на около 622 милиона евро.
Компанията обаче е щяла да отчете ръст на продажбите от 8% и печалба над миналогодишните 641 милиона евро, ако не са били ефектите от обезценката на аржентинското песо.
Въздействието е особено изразено през четвъртото тримесечие, в което прилагането на хиперинфлационно счетоводство е довело до спад на продажбите, коментират още от компанията.

Новият президент на Аржентина Хавиер Милей девалвира песото с над 50% през декември като част от обещанието за радикална трансформация на икономиката. Милей заяви, че този ход ще причини "краткосрочна болка", повишавайки цената на вноса, но е необходим за справяне с фискалния дефицит на страната и с необузданата инфлация.
От Puma очакват коригиран спрямо валутните курсове ръст на продажбите с между 4 и 6 процент и печалба преди лихви и данъци между 620 и 700 милиона евро през финансовата 2024 година. Това е под консенсусната прогноза за над 700 милиона евро.
Тази перспектива предполага, че бъдещата девалвация на аржентинското песо ще бъде напълно компенсирана от съответните увеличения на цените в Аржентина, според изявлението на компанията.
"За 2024 г. предвиждаме геополитическите и макроикономически предизвикателства, както и силно волатилните валутни курсове, да се запазят. Това продължава да тежи върху потребителските настроения и търсенето, особено през първата половина на 2024 г.“, заяви изпълнителният директор на компанията Арне Фройнд.
Puma отбеляза рекордни продажби и печалба преди лихви и лихви през 2022 г. Съединените щати бяха нейният най-голям и най-бързо развиващ се пазар, допринасяйки с 3.68 милиарда евро към продажбите спрямо 3.1 милиарда евро за региона на Европа, Близкия изток и Африка, докато бизнесът ѝ в Латинска Америка надхвърли 1 милиард евро продажби за първи път в историята.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- Банките и пощите имат право да въведат такса за обмен на левове в евро. Ето кога
- От 70-те години доларът не се е представял толкова зле в първите 100 дни от мандата на президент
- Има ли ограничение колко лева ще можем да обменяме в евро на ден?
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 8 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 8 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 9 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 10 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 10 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 11 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Спартак Варна вкара и втори на Ботев Пловдив
dsport.bgХристиян Петров и Хееренвеен вгорчиха дебюта на Пламен Андреев във Фейенорд
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg