Когато Федералният резерв на САЩ обяви утре очакваното от мнозина понижение на лихвите - първото от четири години, този ход ще отекне далече извън пределите на страната.
Размерът на първото понижение и мащабът на цялостното облекчаване на паричната политика остават отворени за обсъждане, а наближаващите президентски избори в САЩ са друг усложняващ фактор за инвеститорите по света и за определящите лихвените проценти, които търсят посока от Фед и възлагат надежди за меко приземяване на икономиката.
"Все още не знаем какъв цикъл ще бъде този – дали ще бъде като 1995 г., когато лихвите бяха понижени само със 75 базисни пункта, или като през 2007-2008, когато общото понижение беше от 500 базисни пункта," казва пред Reuters Кенет Бру, ръководител Корпоративни изследвания, търговия с валути и лихви в Societe Generale.
Ето няколко неща, които са на фокус на световните пазари:
Следвай лидера
През пролетта, когато инфлацията в САЩ се оказа по-упорита от очакваното, инвеститори поставяха под въпрос това доколко други централни банки, като ЕЦБ или Централната банка на Канада, биха понижили лихвите, ако Фед не го направи тази година, преди техните валути да отслабнат прекалено много, което да засили ценовия натиск.
Започващото най-накрая понижение на лихвите в САЩ е успокоително за региони, които имат по-слаби икономики от щатската.
Трейдъри са увеличили залозите за понижение на лихвите от страна на други централни банки - на фона на нарасналите напоследък очаквания за сваляне на лихвите от страна на Фед.
Въпреки това, те предвиждат по-малко понижения на лихвите в Европа отколкото от страна на Фед, като ЕЦБ и Централната банка на Англия изглеждат по-предпазливи относно оставащите инфлационни рискове.
Увереността в старта на пониженията на лихвите от Федералния резерв е благодат за глобалните пазари на облигации, които често се движат в унисон с държавните ценни книжа.
Доходността по германските, щатските и британските държавни ценни книжа се очаква да отчете първото си тримесечно понижение от края на 2023 г., когато се прогнозираше смяна на посоката на паричната политика в Европа.
Глътка въздух
По-ниските лихви в САЩ биха могли да предоставят на централните банки на развиващите се пазари повече пространство за маневриране при облекчаването на паричната политика от страна на самите тях и в подкрепа на местния икономически растеж.
Около половината от извадка от 18 развиващи се пазари, които Reuters следи, вече са започнали понижения на лихвите в този цикъл, изпреварвайки Фед, като тези усилия са концентрирани в Латинска Америка и развиващи се европейски държави.
Волатилността и несигурността около президентските избори в САЩ обаче биха могли да замъглят перспективите.
"Изборите в САЩ ще имат голямо значение, защото в зависимост от различните фискални политики, цикълът на понижение наистина се усложнява," казва Транг Нгуен, глобален ръководител на кредитната политика за развиващите се пазари в BNP Paribas.
Отлагане на поевтиняването на долара?
Икономиките, които се надяват, че пониженията на лихвите в САЩ ще отслабят допълнително силния долар, което пък ще оскъпи техните валути, може да останат разочаровани.
От JPMorgan отбелязват, че доларът е поскъпвал след първото понижение на лихвите от страна на Фед в три от последните четири цикъла. Перспективите пред щатската валута ще се определят до голяма степен от това къде се намират лихвените проценти в САЩ спрямо останалите страни.
Лихвеното предимство при считаните за валути убежища японска йена и швейцарски франк спрямо долара може да намалее близо наполовина до края на 2025 г., според проучване на Reuters, докато британският паунд и австралийският долар може да придобият само маргинално лихвено предимство спрямо долара.
Освен ако доларът не стане наистина нискодоходна валута, той ще продължи да поддържа своята привлекателност сред инвеститорите извън САЩ.
Междувременно, азиатските икономики предвождат пазарите, които изпреварват понижението на лихвите в САЩ, като корейският вон, тайландският бат и малайзийският рингит скачат през юли и август. Китайският юан пък изтри загубите си от началото на годината спрямо долара.
Ръстът при акциите продължава
Поскъпването на акциите в световен мащаб, което отслабна в последно време - на фона на опасенията относно икономическия растеж, може да се възобнови, ако по-ниските лихви в САЩ подкрепят икономическата активност и означава, че рецесията е избегната.
Глобалните акции паднаха с над 6% за три дни през август след слабите данни за заетостта в САЩ.
"Винаги има пазарни колебания около първото понижение на лихвите, защото пазарът се чуди защо централните банки свалят лихвите," казва Еманюал Кау, ръководител Търговия с акции за Европа в Barclays.
"Ако имате понижение на лихвите без рецесия, пазарите обикновено имат склонност отново да тръгват нагоре," казва Кау, допълвайки, че банката предпочита сектори, които се облагодетелстват от по-ниските лихви, като недвижими имоти и комунални услуги.
Евентуално меко приземяване на щатската икономика би се отразило добре и на Азия, въпреки че японският борсов индекс Nikkei пада с над 10%, в сравнение с достигнатия през юли връх вследствие на поскъпващата йена - на фона на увеличението на лихвите в Япония.
Време е суровините да заблестят
При суровините, скъпоценните и базовите метали, като медта, би трябвало да се облагодетелстват от понижението на лихвите от страна на Фед, а за последните перспективите по отношение на търсенето и мекото приземяване са от ключово значение.
По-ниските лихви и по-слабият долар, които намаляват не само алтернативните разходи за държане на метали, но и за закупуването им от страна на онези, които използва други валути, би могло да подсили импулса.
"Високите лихви са съществена пречка за базовите метали, предизвиквайки значително изкривяване на физическото търсене от намаляването на запасите и оказват влияние върху капиталоемките сегменти на крайното търсене," казва Есан Коман от MUFG.
Скъпоценните метали също биха могли да поскъпнат. Златото, което обикновено има отрицателна връзка с доходността, тъй като по-голяма част от търсенето е с инвестиционни цели, обикновено се представя по-добре от други метали при понижения на лихвите.
То в момента се търгува на рекордно високо ниво, но инвеститорите трябва да внимават, казва Джон Рийд, пазарен анализатор от Световния съвет по златото.
"Спекуланти на фючърсните пазари на злато Comex се позиционират за това," казва Рийд. "Това може да е случай на практиката ‚купувай при слухове, продавай при факти‘".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Държавите, чието населението ще скочи с милиони
преди 5 часаАмериканска храна: 20-те най-велики ястия
преди 5 часаСолари на пазар в Мексико Сити ще задвижват градския транспорт
преди 5 часаЕнергийният преход се нуждае от $2.1 трлн. инвестиции в нови мини
преди 5 часаВодещ финландски учен изнася у нас лекция за учители по природни науки
преди 5 часаМаргарет Тачър - от Желязната лейди до баронесата от Кестевен
преди 6 часаПрочети още
Азис: Обяснете на децата си, че гей е просто различен от другия или човек, на когото щастието не му се е усмихнало докрай
darik.bgКак времето се отразява на настроението ни?
darik.bgТакси без волан и педали: Илон Мъск представи Robotaxi
darik.bg14-годишният вратар на островите Търкс и Кайкос, който мечтае да играе за Ливърпул
dsport.bgЕто'о: Имах предложение от Лудогорец, но избрах ЦСКА, мечтая за Европа (ВИДЕО)
dsport.bgБилка Лайфстайл - Грижа за естествената красота с иновативни продукти
9meseca.bgЕсенна промяна в интериора
idei.bgКак да почистите абсорбатора само за 5 минути?
idei.bgТова имение е мечта за всеки мъж
idei.bg