През 1978 г. американският президент Джими Картър заявява, че връщането на контрола над Панамския канал на правителството на Панама ще отвори възможности за световната търговия, ще намали антиамериканските настроения в Латинска Америка и ще повиши престижа на страната му.
В телевизионната си реч тогава той определя предаването на канала като "акт на хора, които са все още уверени, все още креативни, все още велики“.
Картър си отиде от този свят на 29 декември 2024 г., но е много вероятно преди това да е чул изказванията на Доналд Тръмп, които имат съвсем различен тон към съюзника на САЩ, пише The Economist.
Бъдешият президент каза на привържениците си в Аризона, че отстъпването на контрола върху канала е „ужасно нещо“, защото Панама „ограбва“ американските потребители с прекомерни транзитни такси.
Две седмици по-късно той заяви, че "китайски войници" оперират по водния път и че не изключва да поеме контрола над него със сила.
Защо Тръмп иска да завземе Панамския канал?
Когато през 1903 г. президентът Теодор Рузвелт осигурява проекта за канала, който е изоставен от френски инженери, той е мотивиран от опасения за сигурността. Американският флот иска да може да прехвърля своите сили между Тихия и Атлантическия океан, без да заобикаля Латинска Америка.
В началото на 20-ти век флотата проектира своите плавателни съдове, така че да преминават през 305-метровите шлюзове на канала. Съгласно договорите Торихос-Картър от 1977 г.,водният път трябва да остане неутрален и отворен за кораби от всички нации, а Съединените щати имат отговорността, ако се наложи, да се намесят военно, за да защитят този статут.
Но каналът се превръща в основен търговски път през 21 век. През 2016 г. е отворен и по-голям набор от шлюзове, предназначени да поемат по-големи кораби, които могат да превозват повече стоки.
През последните години около 5% от световната морска търговия е преминала през канала, който се управлява от независима от правителството панамска агенция и осигурява 2.5 млрд. долара годишен приход на правителството.
Имат ли основание твърденията на Доналд Тръмп?
Тезата на Тръмп, че американците са "измамени", няма много основания, пише изданието. Таксите се определят според търсенето. Обикновено един кораб плаща по-малко от $400 000 за транзит.
Таксите обикновено възлизат на скромните 5% от общите разходи за едно пътуване, според панамския икономист Еди Тапиеро. По време на суша, когато през канала могат да преминат по-малко кораби, те могат да наддават един срещу друг за слотове.
През ноември 2023 г. кораб, превозващ втечнен природен газ, плати рекордните 4 милиона долара за транзит. Американските военни кораби обаче "прескачат" опашката.
Те са платили само 17 милиона долара транзитни такси през последните девет години, което, по думите на бившия американски посланик в Панама Джон Фийли, са "бюджетни трохи".
Ако търговските такси обикновено са ниски и американският флот вече има евтин и преференциален достъп, защо Тръмп заплашва да превземе канала?
Най-простият отговор може да бъде, че новоизбраният президент изразява "геополитически мачизъм", както направи с предложението си да превземе Гренландия.
Той може също да иска да притисне Панама да намали китайското влияние в страната. Китайските военниq противно на твърденията на Тръмп, не управляват канала, но китайските дипломати и бизнесмени имат известно влияние в Панама.
По време на първия мандат на Тръмп като президент Панама прекрати дипломатическите отношения с Тайван и ги установи с правителството в Пекин. Това доведе до ускоряване на китайските инвестиции в големи инфраструктурни проекти в страната.
Плановете за огромно китайско посолство в устието на канала бяха провалени от американския натиск. Но през 2021 г. Панама поднови за 25 години голяма пристанищна концесия, държана от дъщерно дружество на базирана в Хонконг фирма.
Какви са възможните сценарии?
Хосе Раул Мулино - президентът на Панама, се опитва да оправи отношенията с Америка. Едно от първите му действия, след като дойде на власт през юли 2024 г., беше да подпише споразумение за ограничаване на незаконната миграция през джунглите на Дариен (обширен регион на границата между Панама и Колумбия).
Първият договор за новата високоскоростна железопътна линия в Панама, който е водещ инфраструктурен проект за страната, беше възложен на американска фирма.
Това обаче може да не е достатъчно, за да задоволи Тръмп. Той може да притисне Панама да затегне допълнително контрола върху миграцията, да подобри инвестиционните условия за американските фирми или да вземе страната на Съединените щати срещу Китай.
Според Нехамиас Хаен Селада, синолог (специалист по китайски език и култура, бел. ред.) и бивш панамски дипломат, едно от полезните действия на Панама би било да отвори специален търговски офис с Тайван, който би могъл да ограничи китайските инвестиции.
Правителството на Тръмп може да се опита да накара Панама да скъса изцяло дипломатическите си връзки с Пекин.
Докато новият американски президент не встъпи в длъжност на 20 януари, Мулино казва, че няма да коментира темата. Той обаче увери панамците, че „всеки квадратен метър“ от канала принадлежи на тяхната страна.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румъния сред дестинациите, препоръчани от CNN за посещение през 2025 г.
преди 56 минДубайски небостъргачи за $1 млрд. ще бъдат свързани с висящ басейн
преди 2 часаОсем печеливши урока от милиардер
преди 2 часаОфициално: 2024 е най-горещата година в историята
преди 2 часаЗащо 2024 г. не беше добра за инвеститорите в лукс?
преди 3 часаНовата вълна от криптофондове вече е на хоризонта
преди 3 часаПрочети още
САЩ санкционират МНС заради заповедта за арест на Нетаняху
darik.bg“Съкрушени сме, но ще се справим”: Холивудски знаменитости напускат Ел Ей заради пожарите
darik.bgОгромен горски пожар в Лос Анджелис наложи евакуацията на 30 хиляди души (СНИМКИ И ВИДЕО)
darik.bgПрофесия спортен директор
dsport.bgТомаш: Където и да съм бил, съм продавал футболисти (ВИДЕО)
dsport.bgБейби бум в Смолян - за 9 дни проплакаха 11 бебета
9meseca.bg5 идеи за обзавеждане на хоум офис пространство
idei.bgГрешки в декорацията, които трябва да избягвате
idei.bg4 съвета за голямата стая
idei.bg