За новата учебна 2024/2025 година за първи път в Бургас е обявен прием в специализирана паралелка за обучение по професия „дрогерист“ по австрийска програма в ПГХТ „Акад. Н.Д. Зелинский“.

В списъка с професиите паралелката присъства под официалното наименование „Консултант ĸoзмeтични, парфюмерийни, биологични продукти и битова химия", специалност „Осигуряване на продуктова информация“.

Учениците ще преминат петгодишен гимназиален курс под формата на дуално или дневно обучение. Наред с утвърдените общообразователни предмети, те ще изучават и специализирани дисциплини, и ще провеждат лабораторна практика. Придобиването на знания и умения от бъдещите специалисти ще става възможно с прилагането на австрийския модел след старта на обучението по професията.

Още в 11-и и 12-и клас те ще могат да работят във вериги магазини за продажба на дрогерийни стоки. Ще може да се избира между две форми на обучение – дуална и дневна, като при първата практиката ще бъде платена, а при втората е неплатена.

Голямото предимство на професията е, че тя се изучава в рамките на средното образование. Няма следващо ниво на подготовка, като това е стандарт в Австрия и Германия, посочват от общината в Бургас.

Учениците ще получат същите знания, каквито и връстниците им в Австрия и Германия. Обучението на учениците дрогеристи е базирано изцяло на опита на австрийската образователна система. Всички учебници по специалните предмети са преведени от немски език и са адаптирани според спецификите на българската образователна система.

Наред с утвърдените общообразователни предмети, в новата специалност ще се изучават специализирани дисциплини, като химия, ботаника и фармакогнозия (наука за лечебните растения), стокознание, фармакология, токсикология, козметика, биология и търговия.

Освен това децата се запознават в детайли не само със състава на козметични, биологични и химични продукти, но и какво е тяхното въздействие върху човешкото тяло. След завършването на гимназия те ще имат възможност за развитие в множество професионални области.

Опитът в страни, като Австрия, показва, че знанията, които получават учениците, им дават много добра основа за кандидатстване и във висши учебни заведения в специалностите „Медицина“ и „Фармация“, а впоследствие да се развият като лекари или фармацевти.

Учениците имат възможности за кариера и в сектора на производството и търговията на козметични продукти и дори на био храни и хранителни добавки и в професии, свързани с природните науки.