Цените на петрола нарастват днес, ограничавайки спада от миналата седмица, вследствие на опасенията относно разрастването на конфликта в Близкия изток след ракетния удар в окупираните от Израел Голански възвишения, за който Израел и САЩ обвиниха ливанска въоръжена групировка Хизбула.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 29 цента, или 0.36%, до 81.42 долара за барел. Тези на щатския лек суров петрол отчитат ръст в цената от 19 цента, или 0.25%, до 77.35 долара за барел.
Миналата седмица брентът поевтиня с 1.8%, а WTI изгуби 3.7% от стойността си на фона на падащото търсене в Китай и надеждните за прекратяването на огъня в Газа.
В неделя кабинетът по сигурността на Израел упълномощи правителството на премиера Бенямин Нетаняху да вземе решение за "начина и времето" за отговор на ракетния удар от събота в Голанските възвишения, при който загинаха 12 тийнейджъри и деца.
Подкрепяната от Иран Хизбула отрича да стои зад атаката, която е най-смъртоносната в Израел или анексирана от Израел територия, откакто нападението на палестинската групировка Хамас на 7 октомври предизвика войната в Газа. Този сблъсък се разпространи на няколко фронта и рискува да се превърне в още по-голям регионален конфликт.
Израел се зарече да отмъсти срещу Хизбула в Ливан, а израелски изтребители поразиха цели в южен Ливан вчера.
"Опасенията относно ескалиращото напрежение в Близкия изток предизвикаха покупки на петрол, но ръстът бе ограничен от продължаващите опасения относно отслабващото търсене в Китай," заяви пред Reuters Тошитака Тадзава, анализатор във Fujitomi Securities.
Надеждите за примирие в Газа набират инерция в последните няколко седмици.
Израел обаче иска промени в плана за примирие в Газа и освобождаването на заложници от страна на Хамас, което усложнява сключването на сделка, която би сложила край на продължаващите 9 месеца сражения, които опустошиха територията, смятат официално лице от Запада, палестинец и двама египетски източници.
От гледна точка на търсенето, публикувани по-рано през месеца данни, които показаха, че общият внос на горива в Китай е паднал с 11% през първото полугодие на 2024 г., породиха опасения относно перспективите за по-общото търсене в Китай, която е най-големият вносител на суров петрол в света.
Междувременно, през миналата седмица щатските енергийни компании са увеличили броя на петролните и газовите си платформи във втора поредна седмица, увеличавайки месечния им брой с най-много от ноември 2022 г., показаха данни на компанията Baker Hughes.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg