Цените на петрола нарастват днес, ограничавайки спада от миналата седмица, вследствие на опасенията относно разрастването на конфликта в Близкия изток след ракетния удар в окупираните от Израел Голански възвишения, за който Израел и САЩ обвиниха ливанска въоръжена групировка Хизбула.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 29 цента, или 0.36%, до 81.42 долара за барел. Тези на щатския лек суров петрол отчитат ръст в цената от 19 цента, или 0.25%, до 77.35 долара за барел.

Миналата седмица брентът поевтиня с 1.8%, а WTI изгуби 3.7% от стойността си на фона на падащото търсене в Китай и надеждните за прекратяването на огъня в Газа.

В неделя кабинетът по сигурността на Израел упълномощи правителството на премиера Бенямин Нетаняху да вземе решение за "начина и времето" за отговор на ракетния удар от събота в Голанските възвишения, при който загинаха 12 тийнейджъри и деца.

Подкрепяната от Иран Хизбула отрича да стои зад атаката, която е най-смъртоносната в Израел или анексирана от Израел територия, откакто нападението на палестинската групировка Хамас на 7 октомври предизвика войната в Газа. Този сблъсък се разпространи на няколко фронта и рискува да се превърне в още по-голям регионален конфликт.

Израел се зарече да отмъсти срещу Хизбула в Ливан, а израелски изтребители поразиха цели в южен Ливан вчера.

"Опасенията относно ескалиращото напрежение в Близкия изток предизвикаха покупки на петрол, но ръстът бе ограничен от продължаващите опасения относно отслабващото търсене в Китай," заяви пред Reuters Тошитака Тадзава, анализатор във Fujitomi Securities.

Надеждите за примирие в Газа набират инерция в последните няколко седмици.

Израел обаче иска промени в плана за примирие в Газа и освобождаването на заложници от страна на Хамас, което усложнява сключването на сделка, която би сложила край на продължаващите 9 месеца сражения, които опустошиха територията, смятат официално лице от Запада, палестинец и двама египетски източници.

От гледна точка на търсенето, публикувани по-рано през месеца данни, които показаха, че общият внос на горива в Китай е паднал с 11% през първото полугодие на 2024 г., породиха опасения относно перспективите за по-общото търсене в Китай, която е най-големият вносител на суров петрол в света.

Междувременно, през миналата седмица щатските енергийни компании са увеличили броя на петролните и газовите си платформи във втора поредна седмица, увеличавайки месечния им брой с най-много от ноември 2022 г., показаха данни на компанията Baker Hughes.