Прогнозите на групата на държавите износителки на петрол, известна като ОПЕК, и на Международната агенция по енергетика за петролния пазар се разминават сериозно. Всъщност, разликата между тях е най-голямата за последните 16 години, показва проучване на Ройтерс.
Пропастта между вижданията на МАЕ и ОПЕК означава, че двете организации изпращат различни сигнали до търговците и инвеститорите относно силата на петролния пазар през 2024 г., както и в по-дългосрочен план относно скоростта на глобалния преход към по-чисти горива.
През февруари тази година МАЕ прогнозира, че търсенето на петрол ще нарасне с 1.22 милиона барела на ден през 2024 г., докато във февруарския си доклад ОПЕК очакваше увеличение от 2.25 милиона барела на ден. Разликата се равнява на около 1% от световното търсене.
"МАЕ е на мнение, че енергийният преход ще продължи с много по-бързи темпове. И двете организации са се ангажирали с определена гредна точка, която защитават, поради което се получава и това огромно разминаване в прогнозите им“, казва Нийл Аткинсън, който е бивш ръководител на отдела за петролни пазари на агенцията.
За да определи причините за тази разлика, Ройтерс анализира промените, които всяка от агенциите е направила в своите прогнози за търсенето на петрол от 2008 г. до 2023 г. и в първите два месеца на тази година.
Периодът е избран, за да даде достатъчно дълъг времеви хоризонт, на база на който могат да се направят заключения, а също и защото включва няколко момента на изключителна нестабилност в търсенето на петрол, започвайки с финансовата криза от 2008 г. и завършвайки с пандемията от 2020 г. и последващото възстановяване.
Международните фючърси на петрола достигнаха исторически връх от почти 150 долара за барел през юли 2008 г., в сравнение с приблизително 80 долара в момента.
Анализът на Ройтерс на 16-годишните месечни отчети на МАЕ и ОПЕК установява, че разликата от 1.03 милиона барела на ден през февруари е най-голямата за разглеждания период.
На въпроса как си обяснява това разминаване в прогнозите на двете организации за 2024 г. и дали смята своите прогнози за по-точни от тези на ОПЕК, МАЕ коментира, че тазгодишното забавяне на търсенето се дължи на връщането към тенденциите на растеж, наблюдавани преди пандемията и забавянето вече е видимо в данните за доставките на петрол.
"Очакваме това да продължи и тази година, като индикаторите за мобилност предполагат, че пътният и въздушният трафик се стабилизират“, казват експертите на Международната агенция по енергетика и добавят, че не могат да коментират прогнозите на свои колеги от други организации.
ОПЕК пък отговаря, че прогнозата ѝ за растежа на търсенето за 2023 г. от 2.5 милиона барела на ден е само малко под първоначалните очаквания, публикувани през юли 2022 г.
"Ние бяхме много стабилни с нашата прогноза за търсенето на петрол за 2023 г. Много други анализатори започнаха с ниска стойност и след това непрекъснато преразглеждаха своите прогнози за 2023 г.“, коментират от секретариата на ОПЕК във Виена, но без да се фокусират върху предвижданията за 2024 г.
Прогнозите за "зеления" преход
ОПЕК и Международната агенция по енергетика не са единодушни и в средносрочен план. МАЕ очаква търсенето на петрол да достигне своя връх до 2030 г., тъй като светът преминава към по-чисти горива. ОПЕК обаче отхвърля това мнение.
В понеделник организацията на петролните износители потвърди прогнозата си, че до 2045 г. няма да има пик в търсенето, позовавайки се на очаквания растеж извън индустриализираните страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и заради неуспехите на някои първоначални политики за нулеви нетни емисии.
МАЕ, създадена преди 50 години като енергиен наблюдател на индустриализирания свят, измества фокуса от сигурността на доставките на петрол и газ към защитата на възобновяемите енергийни източници и действията в областта на климатичните промени.
За някои членове на ОПЕК обаче това подкопава ролята ѝ на безпристрастен орган.
"Те се преквалифицираха от анализатори и оценители на пазара на практикуващи политически застъпници“, заяви министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман през септември миналата година.
Членовете на МАЕ са предимно големи потребители на енергия и правителствата на много от тях са решили да засилят развитието на възобновяемата енергия, за да ускорят прехода към нисковъглеродна икономика.
Те очакват от енергийните наблюдатели да им покажат как да стигнат до тази цел. За разлика от тях членовете на ОПЕК, които зависят от приходите от изкопаеми горива, са изправени пред потенциално катастрофални икономически последици от бързия преход към ВЕИ и отказа от петрола.
Според проучването на Ройтерс, прогнозите на двете организации са статистически обвързани по отношение на точността, което затруднява оценката на тяхната акуратност.
Ройтерс е събрала оценки от 26 анализатори в банки и изследователски компании за ръста на търсенето през 2024 г. Средната стойност на тези оценки е 1.3 милиона барела на ден, тоест тя е много по-близо до предвижданията на МАЕ.
От 20 отговора на анализатори на въпроса дали търсенето ще достигне своя връх до 2030 г. обаче, 12 от тях отговарят отрицателно, което предполага, че ОПЕК може би е по-близо до истината по тази тема.
Ревизии и поправки
Както всички икономически прогнози, тези за търсенето на петрол също подлежат на преразглеждане и се влияят от много събития, които не е възможно да се предвидят. Освен това, събирането на данните за физическата консумация на горива отнема време, което прави задачата още по-трудна.
Според МАЕ, ръстът на търсенето ще намалее наполовина през 2024 г. отчасти в резултат на разширяващия се парк от електрически превозни средства, но, въпреки това, от януари насам агенцията е преразгледала прогнозата си за ръста на търсенето нагоре в три поредни месеца.
"Бих казал, че прогнозите на МАЕ за търсенето на петрол продължават да се преразглеждат във възходяща посока. Пиковото търсене на петрол вероятно също ще бъде по-високо от прогнозите на агенцията", коментира основателят на Energy Aspects Амрита Сен.
Анализът на Ройтерс установява, че в периода 2008-2023 г. МАЕ е подценявала общото търсене в първоначалната си прогноза в 56% от случаите, в сравнение с 50% за ОПЕК, което не е голяма разлика.
Нийл Аткинсън смята, че е по-вероятно от ОПЕК да са прави по въпроса за пика на търсенето през това десетилетие.
"В различни периоди от историята МАЕ и ОПЕК са се справяли доста добре. Но сега мисля, че международната агенция избързва с поставянето на пика на търсенето през 2030 г., тъй като то подценява икономическия растеж в развиващите се страни“, казва бившият ръководител на отдела за петролни пазари на агенцията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg