OpenAI губи ключови свои кадри във важен период за пазара на изкуствения интелект (AI) и това не изглежда добре за компанията.
В началото на седмицата съоснователят Джон Шулман обяви, че напуска OpenAI, за да започне работа в конкурентната Anthropic. Той се присъединява към двама други високопоставени ръководители, въпреки че Грег Брокман обяви, че просто излиза в по-дълга почивка и няколко бивши служители в нещо, което изглежда като отлив от създателя на ChatGPT, оглавяван от Сам Алтман.

"Нещата въобще не изглеждат добре за OpenAI", казва пред Business Insider технологичният анализатор Джейкъб Борн от Emarketer.
Въпреки че OpenAI взе преднина в AI надпреварата, когато изненадващо представи своя чатбот през ноември 2022 г., това че е първа може да не е достатъчно, за да я задържи начело, тъй като други по-големи компании изграждат и представят свои собствени AI продукти, а ръководители в OpenAI напускат.
"OpenAI няма конкурентно предимство", казва Майк Гуалтиери, вицепрезидент и главен анализатор в във Forrester.
В бизнеса конкурентното предимство е нещото, което прави една компания повече или по-малко недосегаема за конкурентите и ѝ помага да запазва пазарния си дял.
Гуалтиери казва, че големи технологични компании, по-конкретно Google и Meta, вече са разполагали технологията на генеративния AI по същото време като OpenAI.
"Те просто се страхуваха да я представят, тъй като т. нар. халюцинации на AI и други неща, можеха да навредят на тяхната репутация и бизнес," казва Гуалтиери.
Миналата седмица Meta пусна изявление относно халюцинациите, които са накарали нейния чатбот MetaAI да каже, че опитът за убийство на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп на 13 юли не се е случил. Историята предизвика много внимание и критики.
"Мисля, че ще видим още от този вид контрол и той няма да е насочен само към OpenAI," казва Борн.
OpenAI и Сам Алтман са обект и на друг контрол. На 1 юли източници от OpenAI са се свързани с щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC), призовавайки я да разследва компанията за нарушаване на правилата във връзка със споразумения за конфиденциалност. Седмици преди това деветима настоящи и бивши служители на OpenAI подписаха отворено писмо, в което описват рисковете от генеративния изкуствен интелект. Ръководството на компанията изглежда е разделено по отношение на това дали да продължи с разработването на AI или да предприеме по-предпазлив подход.

"Реших да напусна OpenAI, защото изгубих надежда, че компанията ще действа отговорно, особено докато продължава с развитието на изкуствения общ интелект (AGI)", заяви преди това Даниел Кокотайло, бивш служител на OpenAI, който бе сред подписалите писмото.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Летище „Васил Левски“ – София спечели престижната HR Excellence Award 2026 за иновации и управление на хора
- Софийски район стана пионер - първи въвежда масово изкуствен интелект в администрацията
- Исторически успех: INSAIT спечели 2.5 млн. евро за научен проект
- „Ще станеш ли мой съветник?“: Робот се присъедини към екипа на български министър (видео)
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
ЕЦБ: Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция не са готови за еврозоната
преди 58 минПравителството увеличава социалната пенсия за старост със 7.8% от 1 юли
преди 1 часТри български университета в престижна глобална класация за устойчивост
преди 1 часОще магазини на Kaufland в София ще отдават паркоместа под наем
преди 2 часаЖилищата стават все по-скъпи: Цените растат двуцифрено и през 2026 г.
преди 2 часаБългария вече е Frontier Market: Международно признание за капиталовия пазар
преди 3 часаПрочети още
Поли Генова: Имах нужда от помощ! Певицата откровено за терапията и тъмните моменти
darik.bgИ Радев, и БСП може да подкрепят Йотова за президент! Говори Крум Зарков!
darik.bgИвелин Михайлов: Лъжа е, че закривам „Исторически парк“!
darik.bgНе покривайте бебешката количка със суха пелена в жегите - ето как да предпазим бебето от прегаряне
9meseca.bg