
Град Котор в Черна гора, който е част от живописното Адриатическо крайбрежие, е един от обектите на световното наследство на ЮНЕСКО. Той обаче изпитва затруднения с ръста на туризма, който води до задръствания по тесните му улички и поражда опасения относно околната среда.
Много от посетителите пристигат на стотиците лодки, яхти и круизни кораби, акостиращи ежедневно в пристанището на Котор, което кара някои хора да призовават за повишение на таксата от 1 евро, която туристите от лайнерите плащат, за да влязат в града.
Броят на круизните кораби, които пристигат годишно нараства постоянно през последното десетилетие, като тази година се очакват около 500 кораба. Само миналата сряда в града, част от филма за Джеймс Бонд от 2006 г. "Казино Роял", са акостирали четири круизни кораба с около 5 000 туристи.
Туризмът допринася приблизително с около една четвърт от БВП на Черна гора, но 23-те хиляди жители на Котор усещат натиска. "Уличните задръствания са огромни," казва пред Reuters Дорис Дайкович, която работи в местен магазин за сувенири.
През тази година във водещи европейски туристически дестинации избухнаха редица протести, насочени към свръхтуризма, в това число във Венеция, Барселона и Санторини.
Местните хора казват, че прекалено многото туристи повишават жилищните разходи и причиняват задръствания и други екологични проблеми.

"Животът на нашите съседи става все по-труден по време на туристическия сезон," според Йован Ристич, директор на местната туристическа организация, който подкрепя увеличение на таксата за посетителите от круизни кораби.
"Всички сходни туристически дестинации работят по въпроса за намаляване или подбиране на пътническите кораби и събират сериозно такси за екскурзии".
Венеция беше първият града в света, който през април наложи такса от 5 евро на човек за посетителите, които остават само рамките на деня и пристигат в особено натоварени дни.
Ръстът на масовия туризъм оказва влияние и върху местната морска среда. "Приемането на подобен брой круизни кораби налага провеждането на изследване, което да определи максималния екологичен товар," казва Милица Мандич, научен съветник към Института по морска билогия на Черна гора.
В съседна Хърватия, курортният град Дубровник, който също е обект на ЮНЕСКО, въведе през 2017 г. план на име "Уважавайте града", с който броят на посетителите от круизни кораби не може да надхвърля 4 000 във всеки един момент.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
- Над 67% от туристите във Велинград отсядат в 4 и 5-звездни хотели
- Ден на плажа за 1500 евро? На това място изведнъж шезлонгът стана 550 евро
- Малкото градче, в което на плажа можете да плащате с биткойни
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 1 час60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 1 часШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 1 часНа море в България: Бяла
преди 1 часИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 1 час5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 1 часПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg