Тази зима в Европа може да се случи нещо немислимо преди - мобилните телефони може да спрат да работят, ако прекъсванията на електрозахранването или енергийните ограничения извадят от строя части от мобилните мрежи на континента.

Решението на Русия да спре газовите доставки през основния газопровод за Европа след началото на войната в Украйна увеличи вероятността от недостиг на електроенергия. Във Франция ситуацията се влоши допълнително от затварянето на няколко атомни електроцентрали за поддръжка.

Ръководители от индустрията на телекомуникациите казват, че се страхуват, че евентуална сурова зима ще подложи инфраструктурата на европейските телекоми на тест, принуждавайки компании и правителства да се опитат да смекчат ефекта.

В момента няма достатъчно резервни системи в много европейски страни, които да се справят с повсеместни прекъсвания на електрозахранването, казват пред Ройтерс четирима служители на телекоми на ръководни длъжности, което засилва вероятността от прекъсвания на мобилните телефони.

Държави от ЕС, сред които Франция, Швеция и Германия, се опитват да подсигурят продължаването на комуникациите, дори и ако прекъсвания на електрозахранването изтощят резервните батерии на хилядите мобилни антени на тяхна територия.

В Европа има над половин милион телекомуникационни кули, а повечето от тях имат резервни батерии, които издържат около 30 минути.

Франция 

Представен от електроразпределителната компания Enedis план включва потенциални прекъсвания на електрозахранването за до два часа в най-лошия случай, казват запознати източници.

Генералните прекъсвания на електричеството биха засегнали само части на страната на ротационен принцип. Важните услуги, като болници, полиция и държавно управление, няма да бъдат засегнати, според същите източници.

Френското правителство, телекомуникационни компании и Enedis - подразделение на държавната EDF, са водили разговори по въпроса през лятото.

Френската федерация на телекомуникациите (FFT) - лобистка група, която представлява Orange, Bouygues Telecom и SFR, насочи вниманието към Enedis заради това, че не може да извади антените от евентуалните прекъсвания на електрозахранването.

От Enedis са заявили пред Ройтерс, че всички редовни клиенти получават едно и също отношение в случай на извънредни прекъсвания на електрозахранването.

От компанията заявиха, че могат да изолират част от мрежата, за да осигуряват електричество на приоритетни клиенти, като болници, основни промишлени инсталации и армията, и че от местните власти зависи да добавят инфраструктурата на телекомите към тези приоритетни клиенти.

Швеция, Германия, Италия

Телекомите в Швеция и Германия също са изразили загриженост пред своите правителства относно евентуален недостиг на електроенергия, твърдят запознати източници.

Шведският телекомуникационен регулатор PTS си сътрудничи с телекоми и други държавни агенции за намирането на решения. Това включва разговори за това какво ще се случи, ако се стигне до нормиране на електричеството.

PTS финансира закупуването на преносими генератори и мобилни базови станции, които се свързват с мобилните телефони, за да се справят с по-дълги прекъсвания на електрозахранването, е заявил говорител на PTS.

От асоциацията на италианските телекоми са заявили пред Ройтерс, че искат мобилните мрежи да бъдат изключени от евентуални прекъсвания на електрозахранването или мерки за пестене на електроенергия и ще повдигнат този въпрос пред новото правителство на Италия.

Прекъсванията на електрозахранването увеличават вероятността различни електронни компоненти да излязат от строя, ако има внезапни спирания, казва ръководителят на организацията Масимо Сарми.

Производителите не телекомуникационно оборудване Nokia и Ericsson си сътрудничат с мобилни оператори за смекчаване на ефекта от евентуален недостиг на електроенергия, заявяват запознати източници. Двете компании са отказали коментар пред Ройтерс.

Европейските телекоми трябва да проверят мрежите си, за да ограничат допълнителното използване на електроенергия и да модернизират оборудването си към по-енергийно ефективно, според четиримата ръководители в телекомуникационни компании.

За да пестят електроенергия, телекомите използват софтуер за оптимизиране на трафика, който кара кулите да "спят", когато не се използват и изключва различни честотни ленти.

Телекомите също така си сътрудничат със съответните правителства, за да проверят дали има планове за поддържането на критично важните услуги.

В Германия Deutsche Telekom има 33 000 мобилни радио кули, а нейните системи за аварийно захранване могат да поддържат само малък брой от тях едновременно, е заявил говорител на компанията.

Deutsche Telekom ще използва мобилни системи за аварийно захранване, които работят основно на дизел, в случай на по-продължителни прекъсвания на електрозахранването.

Франция разполага с около 62 000 мобилни кули, а индустрията няма да може да оборудва всички антени с нови батерии, заяви президентът на FFT Лиза Белуло.

Свикналите от десетилетия с непрекъснато електрозахранване европейски държави обикновено не разполагат с генератори за по-дълги периоди.

"Вероятно сме малко разглезени в големи части от Европа, където електрозахранването е доста стабилно," казват ръководители от телекомуникационната индустрия. "Инвестициите в сферата на съхранение на електроенергия може са по-малко, в сравнение с някои други държави."