В днешно време имената на марки, като Disney, Chanel, Ferrari, Gucci и Adidas, са разпознаваеми по цял свят.
Историите на предприемачите, които дават имена си на своите прохождащи бизнеси, обаче често не са толкова известни.
Ето няколко забележителни истории на хора, които стоят зад някои от най-разпознаваемите марки в света.
Чарлз Люис Тифъни (Tiffany)
Когато става въпрос за диаманти, първото нещо, за което се сещат много хора, е Tiffany and Co.
Основателят на компанията Чарлз Люис Тифъни е роден в Кънектикът през 1812 г. През 1837 г. той взема 1 000 долара назаем, които през 2025 г. се равняват на 32 800 долара, от своя баща и ги използва, за да отвори малък магазин за канцеларски материали в Ню Йорк.
Магазинът впоследствие започва да продава изделия от фино стъкло и порцелан, а в крайна сметка - и да произвежда собствени бижута.
Не след дълго компанията вече има репутацията на търговец на изискани стоки и бижута и отваря свои клонове в Париж и Лондон. През 1853 г., Тифъни става едноличен собственик на компанията.
При смъртта му през 1902 г. тя е оценявана на 2 млн. долара, което се равнява на над 73 млн. долара днес, и била известна като най-популярната бижутерска марка в Северна Америка. През 2024 г. стойността на марката Tiffany and Co. беше оценена на 7.3 млрд. долара.
Томас Липтън (Lipton)
Чаят Lipton е разпознаваем по цял свят.
Основателят сър Томас Липтън е роден през 1850 г. в Глазгоу, Шотландия. Животът му в младежките години е изпълнен с приключения, тъй като той обикалял света с кораб като юнга.
След това Липтън отваря малък магазин за хранителни стоки в Глазгоу през 1870 г., след което бизнесът се разраства до верига в цяла Великобритания. Това бизнес начинание го прави милионер до 40-ата му година.
След успеха с магазините за хранителни стоки, Липтън изгражда чаена империя. През 19-и век чаят бил луксозна стока, която само богатите можели да си позволят.
Липтън успява да намали цената, като купува собствени плантации в днешна Шри Ланка, с което прескача посредниците. Така чаят достига и до семейства, които преди това не можели да си го позволят.
Кинг Камп Жилет (Gillette)
Кинг Камп Жилет, роден в Уисконсин през 1855 г., е създател на първите самобръсначки за еднократна употреба.
Докато работел като пътуващ търговец, на Жилет му хрумва идеята да създаде изобретение, което ще бъде използвано и изхвърляно, така че клиентите да се връщат отново за него.
Така Жилет решава да създаде самобръсначка с ножче, което вместо да бъде заточвано, се изхвърля и след това се подменя.
Тъй като нямал опит в производството или металообработката, на Жилет му били необходими шест години, за да усъвършенства дизайна си. Първите самобръсначки Gillette излизат на пазара през 1903 г.
Жилет имал уникална бизнес стратегия. Той продавал самобръсначките на загуба, но печелел значително от ножчетата.
Днес Gillette е собственост на Proctor and Gamble и е най-известната марка самобръсначки в света. The Gillette Company е оценявана на 7.4 млрд. долара през 2024 г., според Statista.
Коко Шанел (Chanel)
Известна с непреходните си творения, като малката черна рокля и парфюма Chanel No.5, марката the Chanel се фокусира върху изтънчената, но удобна мода.
Историята на основателката на Chanel обаче е завладяваща приказка за издигане от бедността. Родена в Западна Франция през 1883 г., животът на младата Габиел „Коко“ Шанел е далече от блясъка, който впоследствие самата тя създава за себе си.
Когато Шанел е на 11 г., майка ѝ умира, след което баща ѝ я праща в сиропиталище. Тя е отгледана от католически монахини, които я научават да шие. Младата Шанел не знаела тогава, но това умение се оказва в основата на бъдещото ѝ богатство.
След напускането на сиропиталището Шанел работи различни неща, в това число и в кабаре, където я наричат Коко. На 20-годишна възраст тя се впуска в любовна афера с милионера Етиен Балсан, който ѝ помага да отвори магазин за шапки в Париж.
Нейният иновативен дизайн, който се фокусира по-скоро върху удобството, привлича вниманието на заможни жени от висшата класа, а нейният бизнес процъфтява.
Тя отваря още два магазина, а след това започва да създава облекла за някои от най-големите имена по онова време, сред които и Мерилин Монро. Дори и след като тя умира през 1971 г., модната къща Chanel продължава да доминира. Днес тя е оценявана на 60 млрд долара.
Гучо Гучи (Gucci)
Филмът на режисьора Ридли Скот от 2021 г. „Домът на Гучи“ се фокусира върху сложните отношения и живота на Патриция Реджани и Маурицио Гучи през 70-те години. Къде обаче започва всичко в известната днес фамилия Гучи?
Дядото на Маурицио - Гучо Гучи, е роден във Флоренция през 1881 г. За ранните му години не се знае много, но той се мести в Лондон през 1899 г., за да работи в хотел Savoy. Остава в Лондон повече от 20 години, преди да се върне в Италия с нова бизнес идея.
Гучо, който е син на майстор кожар, се вдъхновява от луксозните чанти за багаж на гостите на хотел Savoy. През 1921 г. той отваря първия си магазин във Флоренция, който продавал вносни чанти за багаж.
Когато през 30-те години на миналия век търговско ембарго затруднява намирането на кожа, Гучи доверсифицира бизнеса, като използва различни други материали, като ракита и лен.
Когато Гучо Гучи умира през 1953 г., модната къща вече имала магазини в цяла Италия и новооткрит магазин в Ню Йорк. Неговите синове бързо разрастват семейната модна империя, отваряйки магазини в Лондон и Париж през 60-те години.
Днес Gucci е оценявана на 15.6 млрд. долара и е една най-разпознаваемите марки в света.
Енцо Ферари (Ferrari)
Енцо Анселмо Ферари е роден през 1898 г. в Модена, Италия. Ферари се влюбва в автомобилните състезания на 10-годишна възраст, когато присъства с баща си на състезание в Болоня.
След престой в армията през 1919 г., Ферари се мести в Милано, за да работи като тестови пилот за Costruzioni Meccaniche Nazionali. Той прави състезателния си дебют през същата година.
Ферари се присъединява към състезателния отбор на Alfa Romeo и се радва на успешна кариера в продължение на повече от десетилетие.
Впоследствие отваря Auto Avio Costruzioni, за да разработва собствени състезателни автомобили. През 1947 г. той изкарва първия автомобил Ferrari (125 S) за тестдрайв. Колата печели първата си победа в Гран При на Рим през същата година.
В началото на 50-те години Ferrari започва да произвежда мощни автомобили, които могат да се шофират по пътищата. И до днес най-богатите хора в света все още се редят на опашка, за да купуват тези луксозни автомобили, а компанията е оценявана на над 77 млрд. долара.
Адолф Даслер (Adidas)
Често срещан мит е, че името на концерна за спортни стоки Adidas е съкращение от фразата all day I dream about sport (по цял ден мечтая за спорт). Марката обаче носи името на своя основател Адолф “Ади” Даслер.
Той е роден в малко градче в Германия през 1900 г. Като млад работел в пекарна, но когато семейство му започва бизнес с обувки, се присъединява към него заедно със своя брат Руди, който впоследствие създава конкурентната марка Puma, след като двамата се отчуждават.
Вманиаченият по спорта Адолф Даслер започва да проектира атлетически и тенис обувки. Той създава официално Adidas през 1949 г. По време на Олимпиадата през 1972 г. повечето спортисти носят именно тази марка спортни обувки.
След смъртта на Даслер през 1978г., управлението на компанията се поема от неговия син Хорст Даслер. Днес компанията Adidas е оценявана на 15.7 млрд. долара, според данни на Statista.
Уолт Дисни (Disney)
Уолтър Елиас Дисни е роден в Чикаго през 1901 г. Като момче младият Дисни обичал да рисува - хоби, което след време ще направи името му световноизвестно.
До 18-тата си година той вече работел като илюстратор. Дисни се мести в Калифорния в началото на 20-те години на миналия век и заедно със своя брат Рой създават Disney Brother Studios. Там той създава Мики Маус - първия от многото му успехи.
Дисни и неговата компания стоят зад редица успешни филми, сред които „Пепеляшка“ и „Мери Попинс“. След това той се захваща със създаването на увеселителни паркове, като Disneyland отваря врати в Калифорния през 1955 г.
След смъртта му през 1966 г. Уолт Дисни остава огромно културно наследство. Той притежава рекорда за най-много спечелени награди Оскари - 26. Днес Walt Disney Company е оценявана на около 240 млрд. долара.
Кристиaн Диор (Dior)
Кристиан Диор е роден през 1905 г. в малко крайбрежно градче в Нормандия, Франция. Той се ражда в заможно семейство, което се надявало, че ще стане дипломат. Диор обаче се интересувал от кариера в сферата на изкуството.
През 1928 г. напуска училище и получава средства от баща си, които използва, за да отвори малка художествена галерия. Впоследствие галерията затваря заради Голямата депресия.
Диор работи като помощник-дизайнер в няколко модни къщи в Лондон, преди да бъде мобилизиран по време на Втората световна война. През 1942 г. той основава своя модна къща и впоследствие става един от най-известните дизайнери през 50-те години.
Въпреки неговата преждевременна и внезапна смърт от сърдечен удар през 1957 г., модната къща Dior постига глобални успехи с различни творчески директори, сред които и Ив Сен Лоран. През 2024 г. марката Dior е оценявана на 10.4 млрд. долара, според Statista.
Есте Лаудер (Estée Lauder)
Родена през 1908 г. като Жозефин Естер Менцер, Есте Лаудер е отгледана в Куинс, Ню Йорк, от унгарски имигранти от еврейски произход. Нейният интерес към грижите за кожата започва още като тийнейджър, тъй като чичо ѝ създавал кремове и лосиони в семейната кухня.
От него тя научава как да ги приготвя и нанася върху кожата. През 20-те години Лаудер се омъжва за бизнесмена Джоузеф Лаудер. Двамата се местят в Манхатън, а тя започва да продава своите продукти на козметични салони.
През 1946 г. Есте и нейният съпруг започват общ бизнес, като официално създават Estée Lauder Company. Днес продуктите ѝ се продават в над 150 държави по света.
Тим Хортън (Tim Horton)
Tim Horton е най-голямата верига заведения за бързо хранене в Канада, а вече има и ресторанти по цял свят. Историята на основателя на компанията, чието име носи тя, обаче е трагична.
Майлс Гилбърт „Тим“ Хортън е канадски професионален хокеист, който играе 24 сезона в NHL. Освен талантлив спортист, Хортън е и проницателен бизнесмен. През 1964 г. той основава верига за заведения за кафе и понички, която ноcи неговото име.
Хортън обаче умира при автомобилна катастрофа на 44-годишна възраст. Въпреки смъртта му, компанията продължава да се развива. В момента има над 5 000 ресторанта Tim Horton в 14 държави. Хортън също така беше обявен през 2017 г. за един от 100-те най-велики играчи в историята на NHL
Ралф Лорън (Ralph Lauren)
Поредният моден дизайнер, който произхожда от скромно семейство. Ралф Лорън се ражда като Ралф Лифшиц в Бронкс, Ню Йорк, в семейството на имигранти от еврейски произход през 1939 г.
След като завършва гимназия, той изучава бизнес в Сити Юнивърсити в Ню Йорк, но прекъсва образованието си, за да се запише в армията. След като се уволнява, Лорън става продавач на вратовръзки в компания на име Brooks Brothers.
На 28-годишна възраст Лорън работи за производителя на вратовръзки Beau Brummell и убеждава президента да му позволи да произвежда собствена линия вратовръзки. Ralph Lauren Corporation е основана през 1967 г.
През 1968 г. пуска линия мъжко облекло, вдъхновена от люнбовта му към спорта. През 70-те години той вече създава и дамско облекло. Неговите отличителни дизайни привличат вниманието на Холивуд и през 1974 г. той облича актьорите от филма „Великият Гетсби“. Лорън създава емблематичния розов костюм специално за героя на Джей Гетсби.
Състоянието на Лорън в момента се оценява на 10.9 млрд. долара, а той е известен и с благотворителната си дейност.
Келвин Клайн (Calvin Klein)
Подобно на Ралф Лорън, Келвин Клайн, който е роден през 1942 г., е още един успял моден дизайнер, роден и отгледан в Бронкс от еврейско семейство.
След като завършва гимназия, Клайн посещава Модния технологичен институт в Ню Йорк. След като заема различни длъжности в модната индустрия, той става протеже на Барон дьо Гюнцбург - редактор на френско списание и светска личност.
Именно чрез тази връзка Клайн успява да създаде Calvin Klein Inc - компания, която го превръща в бляскава звезда на модната сцена на елита в Ню Йорк. Calvin Klein Inc пуска първата си модна линия през 1968 г., а само година по-късно Клайн се появява на корицата на списание Vogue.
Днес състоянието на Калвин Клайн се оценява на 800 млн. долара.
Джеймс Дайсън (Dyson)
Джеймс Дайсън е роден в Норфолк, Англия, през 1947 г. Като дете той посещава частно училище, а след това изучава мебелен и интериорен дизайн в Кралския колеж по изкуствата.
След това Дайсън променя курса и решава да изучава инженерни науки, което му помага да стане един от най-успешните изобретатели в света.
През 1978 г. той е разочарован от начина, по който работи неговата прахосмукачка, тъй като торбичката в нея се задръствала от прах. Използвайки процес на име циклонно разделяне, той започва да работи по нещо, което се превръща в първата прахосмукачка в света без торбичка.
Пътят към успеха обаче не е лесен, като той създава 5 127 прототипа, преди да усъвършенства своя дизайн и да пусне продукта си на пазара. Днес Dyson е световно известна марка, а продуктите й се продават в магазините по цял свят.
Според класацията на Sunday Times за 2024 г., Дайсън е петият най-богат човек във Великобритания с лично състояние, оценявано на 25.4 млрд. долара.
Бен Коен и Джери Грийнфийлд (Ben and Jerry)
Бен Коен и Джери Грийнфийлд са приятели от детинство от Ню Йорк. През 1978 г. двамата решават да се запишат в задочен курс за 5 долара по приготвяне на сладолед в университета Пен Стейт.
С инвестиция от едва 12 000 долара, които се равняват на около 58 000 долара през 2025 г., те отварят първия си магазин за сладолед в Бърлингтън, щата Върмонт. След това двамата най-добри приятели създават сладоледена империя.
Коен и Грийнфийлд продават компанията си на Unilever през 2000 г. за 326 млн. долара (597 млн. долара днес). Въпреки че имената им все още стоят на продукта, те нямат участие в управлението на компанията.
Майкъл Дел (Dell)
Майкъл Дел е роден в Хюстън, Тексас, през 1965 г. След като завършва средното си образование, учи медицина, за да удовлетвори желанието на родителите си, които искали да стане лекар.
Той обаче винаги се е интересувал повече от технологиите и като студент започва да създава и продава собствени компютри. Не след дълго прекъсва образованието си, за да се фокусира върху своя бизнес - решение, което се оказва много мъдро.
Компанията му генерира 6 млн. долара продажби през първата си пълна година през 1984 г., което се равнява на около 18 млн. долара днес.
Днес Майкъл Дел е председател и главен изпълнителен директор на Dell Technologies - една от най-големите технологични компании в света. По оценки на Forbes, той е 12-ият най-богат човек в света със състояние в размер на 114.2 млрд. долара. Известен е и с филантропската си дейност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Отхвърляна с години като ужасна: Идеята на двама приятели, оценена на $2 млрд.
26.01.2025Няколко съвета за подобряване на отношенията ви с другите
26.01.2025Компанията, която иска да превърне Земята в гигантски химичен реактор
26.01.2025Moody’s потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспектива
26.01.2025Ето къде да опитате най-добрата паста, пица и сладолед в Рим
26.01.2025Плевенската Панорама построена за 11 месеца
26.01.2025Прочети още
Фридрих Мерц гради образа „анти-Меркел“
darik.bgПапа Франциск призова за обща дата за отбелязване на Великден
darik.bgПол Маккартни срещу AI: Легендата на „Бийтълс“ предупреди за опасностите в музикалната индустрия
darik.bgБарселона завихри 7-степенна вихрушка на Валенсия
dsport.bgТака се излиза от криза – Фиорентина смълча „Олимпико“ в мач с много нерви
dsport.bgВ Майчин дом спасиха бременна жена с високорисково генетично заболяване
9meseca.bg