В продължение на десетилетие борсово търгуваните фондове (ETF) изпреварваха договорните фондове като най-популярното средство за инвеститори, които искат да притежават кошница от акции по един данъчно ефективен начин.
В днешно време финтек компаниите се опитват да отнемат част от пазарния дял на ETF-ите, като популяризират директното индексиране.
Директното индексиране включва закупуването на акции, които съставляват един индекс с пропорционална тежест. ETF-ите предлагат същата диверсифицирана експозиция към индексите, но борсовият посредник стои между инвеститора и директното му притежание на акциите.
ETF-ите станаха популярни заради това, че позволяваха на индивидуалните инвеститори да диверсифицират с една позиция, докато в същото време избягват разходите за професионално управляваните договорни фондове. Директното индексиране беше запазено за богати инвеститори, които можеха да си позволява таксите за стотиците трансакции, които са необходими за закупуването на всички компонентни акции от даден индекс.
Възходът на търговията без комисиони до голяма степен премахна бариерата от таксите към директното индексиране, което накара компании, като базираната в Сан Франциско Atomic Invest, да преследват възможността да предоставят тази стратегия на малки инвеститори.
Компанията предлага брокерски услуги на банки, финтек компании, кредитни съюзи и други финансови платформи, които те могат да ребрандират. “Ние смятаме, че ETF-ите ще умрат в следващите пет години,” казва пред Forbes Дейвид Динди, главен изпълнителен директор на Atomic Invest.
В САЩ стойността на активите под управление чрез директно индексиране е нараснала от 100 млрд. долара до 350 млрд. долара в периода 2015 – 2020 г. В следващите пет години индустрията се очаква да отчете 12% ръст, изпреварвайки ETF-ите и договорните фондове.
Въпреки това ETF-те с активи под управление на стойност 8 трлн. долара в световен мащаб, по данни на ETFGI, са значително по-големи от прякото директното инвестиране. През 1990 г. имаше прогнози, че ETF-ите ще изместят договорните фондове от отворен тип.
В сферата на финансовите услуги обаче, където инерцията на сметката и умението да продавате често са по-големи сили от данъчната ефективност или ниските разходи, активите на договорните фондове продължават да растат и вече възлизат на 71 трлн. долара, според данни на Investment Company Institute, като през последното десетилетие са нараснали повече от два пъти.
Atomic не е единствената компания, която се опитва да предлага в по-широк мащаб директното индексиране. Fidelity, Vanguard, Blackrock и Morgan Stanley наскоро пуснаха услуги за директно индексиране. Това се случи, след като Vanguard придоби Just Invest през август 2021 г., Morgan Stanley закупи Parametric Portfolio през март 2021 г., а Blackrock придоби Aperio през 2020 г.
Услугата на Fidelity е най-благоприятна за инвеститорите на дребно с един от най-ниските минимуми от 5 000 долара. Atomic няма изискване за минимална инвестиция. “Много от тези традиционни компании за финансови услуги са осъзнали, че бъдещето на инвестициите е директното индексиране,” казва Динди . “Оставащото на ETF-ите време изтича.”
Ключова функционалност на директното индексиране е частичната търговия, която позволява на инвеститорите да разпределят малки количества пари, като притежават части от акции. Редица борсово посредници, като Charles Schwab, Fidelity и Robinhood, предлагат възможността за частични инвестиции.
Atomic се цели в младите инвеститори без много опит. Един от клиентите на Atomic е използвал 5 долара, за да купи части от 150 различни акции, казва Динди.
Двете основни предимства на директното индексиране са персонализацията и възможността за т. нар. прибиране на данъчни загуби. С директното индексиране инвеститор би могъл да реализира същата доходност, като притежател на ETF, но би могъл да продаде губещите си позиции, за да компенсира печалбата, когато дойде време за данъчната декларация.
По отношение на персонализацията, директното индексиране позволява филтрирането на акции по техните ценности. Инвеститор би могъл да следи индекса S&P 500, но да премахне всички тютюневи компании, например.
Даден инвеститор също така може да избере да даде приоритет на инвестициите в компании с природосъобразна дейност или пък в компании, които са ръководени от жени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Швейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 5 минСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 1 часАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 1 часApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 часКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg