
2023 г. е на път да се превърне в най-горещата година в историята, предупредиха днес учени, след изключително високите температури през септември и най-горещото лято в историята на човечеството.
От Службата за изменение на климата Коперник на Европейския съюз обявиха, че средните глобални температури за периода януари – септември са били с 1.4 градуса по Целзий по-високи, в сравнение с прединдустриалния период 1850 – 1900 г.
Това е с малко над 0.5 градуса по-висока температура от средната и с 0.05 по-висока от еквивалентния период през 2016 г., която засега е най-топлата в историята.
Учени от Коперник казват, че през септември са отчетени най-големите температурни аномалии от 1940 г. насам, а месецът, като цяло, е бил с цели 1.75 градуса по-топъл, в сравнение с прединдустриалния период.

Екстремните горещини се подхранват от климатичната криза, в чиято основа пък е горенето на изкопаеми горива.
“Безпрецедентните септемврийски температури за това време на годината, които бяха отчетени след рекордно горещо лято, счупиха рекордите с изключителна разлика,” се казва в изявление на Саманта Бърджис, заместник-директор на Коперник.
“Екстремните метеорологични условия през миналия месец тласнаха 2023 г. към нов рекорд, като тя е на път да стане най-горещата година с температури по-високи с около 1.4 градуса от тези от прединдустриалния период.”
Бърджис смята, че два месеца преди климатичната конференция на ООН за климата COP28 “чувството за предприемането на амбициозни и неотложни действия по отношение на климата никога не е било по-критично.”
Световните лидери ще се срещнат в Дубай от 30 ноември до 12 декември, където ще обсъждат задълбочаващата се климатична криза.
Както се и очакваше, важен доклад на ООН от миналия месец потвърди, че светът в момента не е на път да постигне дългосрочните си цели, зададени в Споразумението за климата от Париж през 2015 г.
Според него глобалното затопляне трябва да бъде ограничено до 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.
Светът вече се е затоплил с около 1.1 градуса, след като в продължение на повече от век изгаря изкопаеми горива, както и заради неравностойното и неустойчиво използване на енергията и земята.
Точно това увеличение на температурите е в основата на екстремните метеорологични събития по света.
Учените от Коперник казват, че тазгодишният септември е бил най-топлият, откакто се води подобна статистика, като температурите са били с 2.5 градуса по-високи, в сравнение със средните за периода 1991 - 2020 г., както и с 1.1 по-високи, в сравнение със септември 2020 г., който държи предишния рекорд.
От Коперник също така казват, че метеорологичното явление Ел Ниньо продължава да действа в екваториалната източна част на Тихия океан.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
18.05.2025Тази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
18.05.2025Тази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
18.05.2025Защо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
18.05.2025Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
18.05.2025Google One надхвърли 150 милиона абонати
18.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНаполи се спъна срещу Парма и остана без треньор за решаващата битка
dsport.bgИнтер изпусна феноменален шанс да оглави Серия А, Лацио заглуши „Меаца“ в края
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg