Докато инфлацията отпуска хватката си около повечето икономики, инвеститорите следят отблизо решенията относно лихвените проценти, като пазарите очакват поредица от понижения тази година.
И макар че лихвите в повечето икономики се очаква да останат високи през 2024 г., икономистите прогнозират леко намаление в края на тази година, се посочва в публикуван наскоро доклад на Economist Intelligence Unit.
Повечето централни банки вдигнаха рязко лихвените си проценти от началото на 2022 г. в опит да ограничат инфлацията.
Китай и Япония остават изключение от глобалния цикъл на затягане на паричната политика, макар че лихвите в Пекин започнаха да се понижават леко, се посочва в доклада. От EIU също така очакват Bank of Japan да сложи край на политиката си на отрицателни лихви през второто тримесечие.
САЩ
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл потвърди отново през миналата седмица, че очаква лихвите да започнат да се понижават тази година, ако инфлацията окаже съдействие, но се въздържа от предоставянето на конкретен график.
Годишната инфлация, изчислена чрез предпочитания от Фед индикатор, в момента е на ниво от 2.4%, като остава над целта на централната банка от 2%.
На януарското си заседание Фед остави основната си лихва на ниво между 5.25% и 5.5%. Пазарите в момента очакват централната банка на САЩ да започне с 25-базисни пункта понижение на лихвата през юни.
Еврозоната
През миналата седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) също остави основната си лихва без промяна на рекордно високото ниво от 4%, давайки индикации, че няма да понижи лихвените проценти преди юни.
От централната банка отчетоха, че инфлацията намалява с по-бързи темпове отколкото са очаквали и занижиха годишната си прогноза за инфлацията от средно 2.7% до 2.3%. Целевото ниво за инфлацията на ЕЦБ е 2%.
Швейцария
Ръстът на цените в Швейцария е 1.2% на годишна база през февруари, което е най-ниското ниво от близо две години и половина и подхранва надежди, че централната банка на страната може да понижи лихвите на заседанието си на 21 март.
Основната лихва на централната банка в момента е 1.75%, а нейният таргет е между 0% и 2%. От LSEG определят вероятността за понижение на лихвата с 25 базисни пункта през март като над 40%, което би свалило основния лихвен процент на банката до 1.5%.
От UBS прогнозират, че централната банка ще изчака до второто полугодие, за да предприеме първото понижение на лихвите, но не изключват възможността това да се случи и този месец.
Централната банка на Канада
През март Централната банка на Канада остави лихвите си без промяна на пето поредно заседание. Управителят на банката заяви, че е прекалено рано да се обмисля понижение.
Инфлацията в Канада се забави до 2.9% през януари спрямо година по-рано. Това представлява спад, в сравнение с отчетените 3.4% през декември и в целевия диапазон на банката между 1% и 3%.
Турция
Централната банка на Турция остави основния си лихвен процент без промяна на ниво от 45% през февруари, слагайки край на цикъла си за затягане на лихвите след осем поредни повишения.
Очакванията на много от анализаторите са лихвата да остане на това ниво през по-голяма част от 2024 г. Инфлацията в страната в момента е около 65%.
В свой доклад от JPMorgan посочват, че Централната банка на Турция може да понижи лихвата през ноември и декември, запазвайки прогнозата си за нивото на основната лихва в края на годината на 45%.
Австралия
Централната банка на Австралия остави лихвата си без промяна през февруари на 12-годишен максимум от 4.35%. От Nomura прогнозират, че тя ще започне да понижава лихвите през август с отслабването на инфлацията и нарастването на заетостта. Очаква се страната да избегне рецесия.
В публикуван наскоро доклад от централната банка посочват, че икономиката на Австралия отчита “продължително забавяне” през втората половина на 2023 г., като БВП за четвъртото тримесечие е нараснал само с 0.2%, в сравнение с предходните три месеца.
Ръстът на БВП на тримесечна база беше 0.3% през третото тримесечие.
Нова Зеландия
Централната банка на Нова Зеландия запази основната си лихва при ниво от 5.5% на своето заседание през февруари, прогнозирайки, че инфлацията ще влезе в целевия диапазон между 1% и 3% до септември.
От Auckland Savings Bank не очакват институцията да започне да понижава лихвите преди ноември.
Централната банка на Япония
За разлика от останалите банки, очакванията на икономистите по отношение на Централната банка на Япония са за повишение на лихвите през тази година.
Банката се очаква да направи стъпки към слагането на край на политиката на отрицателни лихви през април, в зависимост от преговорите по отношение на заплащането, казват икономисти от Oxford Economics и Macquarie.
Пролетните преговори за заплатите в страната са важен фактор за това дали инфлацията в Япония ще съвпадне трайно с целта на централната банка от 2%, което е предпоставка да се сложи край на политиката на отрицателни лихви.
Южна Корея
В края на февруари централната банка на Южна Корея запази без промяна основната си лихва на ниво от 3.5%.
Управителят на банката заяви, че повечето членове на борда на директорите все още смятат за “преждевременно” обсъждането на каквито и да било понижения на лихвите, докато инфлацията е над целевото ниво.
Въпреки това Централната банка на Южна Корея може да бъде една от първите в Азия, която ще понижи лихвите, смята анализаторът на Goldman Sachs Гухун Куон, посочвайки като причина продължаващата дезинфлация и ограниченото частно потребление.
Силно възстановяване на износа, дължащо се на възхода на полупроводниците и изкуствения интелект (AI), ще позволи на централната банка да не бъде толкова ограничена от паричната политика на САЩ и инфлацията, казва Куон.
Кой ще бъде първи?
“Централната банка на Канада е моят кандидат за първо понижение на лихвите,” казва пред CNBC Карл Уайнбърг, старши икономист в High Frequency Economics. Той обяснява, че индексът на потребителски цени на Канада, с изключение на жилищните разходи, нараства само с 1.7%.
Това е под целевото ниво на банката за инфлацията, а Уайнбърг отбелязва, че всички цени, които тя може да контролира в икономиката, нарастват с по-малко от таргета.
Азиатските централни банки е малко вероятно да понижат лихвите преди Фед, тъй като силният щатски долар означава, че азиатските валути остават относително по-слаби, казват от Morgan Stanley.
Вероятността от допълнително обезценяване може да създаде някои инфлационни рискове за тези държави, посочват икономисти на инвестиционната банка в свой доклад.
“Въпреки че инфлацията се понижава, в повечето страни в региона тя или точно е достигнала целевия диапазон, или все още се доближава до него,” казват от Morgan Stanley.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Заради паниката около урагана Милтън: Бензиностанции във Флорида свършват горивата
преди 35 минБългаринът купува имоти основно в 10 града у нас
преди 39 минТокио взима мерки срещу клиентския тормоз над служители
преди 1 часТрудна мисия: Българите и опазването на личните данни
преди 1 часОтпуснаха 5.5 млн. лв. за ремонта на най-старото училище в Пловдив
преди 2 часаЗа 10 г.: Със 130% повече плащаме за вода, с 50-70% за парно
преди 2 часаПрочети още
Масова евакуация: Жителите на Флорида напускат домовете си заради „Милтън“ (СНИМКИ И ВИДЕО)
darik.bgСпиращо дъха Северно сияние озари небето над Китай, САЩ и Великобритания
darik.bgДжон Хопфийлд и Джефри Хинтън са носителите на тазгодишната Нобелова награда за физика
darik.bgЛицата на FootballNext: Работещите футболни лиги на Полша и Словакия – какво може да очакваме при прехода в България
dsport.bgТой е наркобарон, който играе професионален футбол, докато бяга от властите
dsport.bgНеймар в ролята на грижовен баща и любим мъж
9meseca.bg7 бюджетни трика, с които ще създадете дизанерски апартамент
idei.bgТоп цветове, с които ще направите всекидневната си шедьовър
idei.bgТези вещи може да почиствате с четка за зъби
idei.bg