Климатът на Арктика става по-влажен и с повече бури, а климатичните промени излагат на риск нейните уязвими екосистеми, обявиха учени в годишната оценка на региона.
Изследователите описват как по-високите температури на въздуха, топящите се морски ледове, по-късите периоди със снежна покривка, увеличеният брой горски пожари и повишаващите се нива на валежите са принудили дивата природа и местното население да се адаптират.
2022 г. е била шестата най-топла година за Арктика, като дългогодишната тенденция температурите в региона да се повишават с по-бързи темпове от средните за Земята продължава, се посочва в доклада.
Най-топлите седем години на Арктика от 1900 г. насам са именно последните седем години, а учените посочват няколко признака, че регионът преминава през драстични промени.
Например, гореща вълна в Гренландия през септември предизвиква сериозно топене на ледовете за първи път от повече от 40 години, според доклада. Климатичните промени са предизвикали по-дълги лета в Гренландия и са ускорили свиването на ледниците.
Учените също така отбелязват, че морският трафик в Арктика нараства, като най-видимо е увеличението в броя на корабите, плаващи от Тихия океан през Беринговия проток и морето Бофорт.
Увеличението на корабния трафик разкрива икономически възможности по нови търговски марашрути, но също така крие потенциални рискове от увреждане на екосистемата и арктическите общности. Учени прогнозират, че през 2035 г. по арктическите морски маршрути може да няма лед през лятото.
Близо 150 учени от 11 държави са участвали в изготвянето на тазгодишния доклад. Документът подчертава “неотложната необходимост за справяне с климатичната криза посредством намаляване на парниковите газове и предприемане на стъпки към по-голяма устойчивост”.
Учените предупреждават, че нивото на валежите в Арктика се увеличава през всички сезони и те се променят. А това нарушава ритъма на живот на хора, животни и растения, свикнали на традиционно сухи и студени условия.
Арктика се затопля близо четири пъти по-бързо от останалата част от Земята, установяват учените през тази година - феномен, който води до повишението на морските равнища по света.
Повишение на морското равнище с около 30 см би имало сериозни последствия за крайбрежните общности, тъй като този феномен заплашва да изсели близо 200 милиона души до края на века.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 19 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 43 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 52 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg